Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
czerwiec
30 sobota

Festiwal „RAJ NAJNAJ - Letnia Akademia Malucha”

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza w dniach 30 czerwca - 1 lipca na festiwal dla najmłodszych dzieci i ich rodziców/opiekunów.

„RAJ NajNaj - Letnia Akademia Malucha” to nowa inicjatywa Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach, wpisująca się w nurt, znanej w Polsce od kilku, a w Europie od blisko 30 lat, koncepcji teatru oraz warsztatów dla najnajmłodszych widzów. Rybnicki „RAJ NajNaj” to cykl spektakli i twórczych działań dostosowanych do możliwości percepcyjnych dzieci w wieku od 0 do 5 lat, a także wykład dla rodziców oraz wystawa ilustracji i fotografii. Każde wydarzenie, które znajdą Państwo w programie Letniej Akademii Malucha zostało przygotowane z myślą o naszych dzieciach. Bardzo zależy nam, abyśmy w te dni wszyscy czuli się wyjątkowo, bezpiecznie i komfortowo - tak, by w jak najpełniejszy sposób doświadczać sztuki (w szerokim tego słowa znaczeniu). Zapraszam na pierwszą odsłonę RAJ NajNaja! Do zobaczenia! /Karina Abrahamczyk-Zator - dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach/.

W programie:

Sobota 30 czerwca, 12.00 - 19.00.

WARSZTATY: Grafoskopowe malowanki, Mali odkrywcy (warsztaty z elementami sensoplastyki). WARSZTATY PLENEROWE - wstęp wolny: Kolorkowo (malowanie, budowanie ze styropianu, ciastolina), Bajdurzy, Bańkowo, Klockowo. SPEKTAKLE: 12:00 - Etiuda teatralna dla najmłodszych „Tęcza”, 15.00 i 17.30 - Spektakl „SPLOTY”, 16.30 - „Księżniczka na ziarnku grochu” (spektakl plenerowy, wstęp wolny). WYSTAWY: 16.00 - Wernisaż wystawy ilustracji Macieja Szymanowicza pt. „Różne ilustracje” (wystawa Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach), wernisaż fotografii Moniki Ekiert Jezusek pt. „Monalli dolls - lalki z pasji i miłości”.

Niedziela 1 lipca, 11.00 - 17.00.

WARSZTATY: Grafoskopowe malowanki, Sensorium - instalacja zmysłowa. WARSZTATY PLENEROWE - wstęp wolny: Kolorkowo, Kocykowy Teatrzyk, Rabatkowo, Bańkowo, Klockowo. SPEKTAKLE: 11.00 i 12.30 - Spektakl „CO TO?”, 15.00 - Spektakl „ABC” (spektakl plenerowy, wstęp wolny). WYKŁAD: 14.00 - 14.45 Wykład Katarzyny Pawłowskiej pt. „Dziecko i sztuka” (wstęp wolny).

Niektóre warsztaty i spektakle są symbolicznie płatne i ograniczona jest liczba uczestników. Szczegółowy godzinowy program festiwalu, opis warsztatów i spektakli podane są na stronie: http://www.dkchwalowice.pl/?news=7321 oraz na plakacie festiwalu.

UWAGA! NA WSZYSTKIE WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: Dom Kultury Chwałowice, 44-206 Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222, dkchwalowice.biuro@gmail.com.

Spektakle:

Etiuda teatralna dla najmłodszych „Tęcza”. Lekkie i ciężkie, długie i krótkie, duże i małe... . Słońce i deszcz… .Tęcza to zjawisko optyczne, które powstaje, kiedy współistnieją dwa różne zjawiska atmosferyczne: deszcz i słońce. Powstaje z przeciwności. „Tęcza” to zabawa przedmiotami, które są różnej wielkości, wagi, faktury. Pochodzą ze Świata. Ten, kogo, zachwyca ten Świat, jego barwy, zasysa kolory i tworzy tęczę: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Etiuda w reżyserii Marty Fulczyk, występują: Ewa Suleja, Anastazja Jaszczyk, Bartosz Pietrzyk.

„SPLOTY” to przestrzeń dla zmysłu dotyku, wzroku, słuchu i zapachu. Bezpieczne i przytulne wnętrze, pełne różnorodnych faktur, kolorów, efektów wizualnych, muzycznych i dotykowych zapraszają do odkrywania, eksperymentowania, przeżywania w wyjątkowej scenerii. W magiczny świat wprowadzać będą przewodnicy, którzy poprzez ruch i animacje przeniosą odbiorców w zupełnie inny wymiar - wymiar cudownego spokoju i relaksu, tam, gdzie zatrzymuje się czas. Projekt artystyczny skierowany będzie dla najmłodszych widzów od 1 do 5 lat oraz ich opiekunów. Reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk i Karina Abrahamczyk-Zator. Scenografia: Magdalena Sierpińska. Muzyka: Jarosław Hanik. Reżyseria światła: Marcin Ploch. Choreografia i obsada: Wojciech Chowaniec i Anna Kasprzyk-Chowaniec (www.movytza.pl).

„Księżniczka na ziarnku grochu” - polska bajka muzyczna, z tekstemJana Brzechwy według baśni H.Ch. Andersena. Nowatorska adaptacja Bajki Jana Brzechwy, pełna koloru, wzruszenia i dobrej zabawy. Poza olbrzymią dawką humoru, którymi nacechowane są liczne sytuacje komediowe, bajka zawiera w sobie przesłanie, które uczy młodego widza wiary we własne możliwości. Przedstawienie stawia na akceptację siebie oraz dostrzeganie nieograniczonego piękna w sobie. Opowiada również o tym, że nasze marzenia się spełniają. Trzeba tylko mocno w nie wierzyć. Całość oprawiona jest oryginalną muzyką, tańcem oraz piosenkami. W trakcie bajki podziwiać możemy rodzinę królewską tańczącą hip- hop podczas „tańca poduszek”, księżniczka zaprosi nas do wspólnego zaśpiewania piosenki, natomiast urokliwy „taniec tortów” będący serią pomyłek kucharzy, w których zamienia się ród królewski, przyprawi nas o gromki śmiech. Spektakl przygotował Teatr Fabryka Kultury www.facebook.com/FabrykaKultury.

„CO TO?” - jeden z pierwszych w Polsce spektakli dla dzieci najmłodszych 0-3 lat. Hopek i Siupek, dwa zabawne stworki, będące łącznikami różnych światów: dziecięcego i dorosłego, wyobraźni i realności, teatru i codzienności, wyczarowują barwną miękką i przytulną rzeczywistość dziecięcej zabawy. Dzięki nim pluszowe figury wydobywają się ze snu, ożywają w przestrzeni pośród małych widzów, by ostatecznie utworzyć kolorową płaszczyznę dziecięcego obrazka. Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna i muzyczna spektaklu: Katarzyna Pawłowska i Lucyna Winkel. Występują: HOPEK: Katarzyna Pawłowska SIUPEK: Lucyna Winkel. Czas trwania - ok. 40 min. Spektakl „Co to?” Studia Teatralnego BLUM www.teatr-blum.pl nagrodzony został na festiwalu Korczakowskim w Warszawie i reprezentował Polskę m.in. na największym na świecie festiwalu teatrów „Small Size - Visioni di futuro visioni di teatro” w Bolonii.

„ABC” to spektakl stworzony z myślą o najmłodszych widzach. Czy wiesz, że dziecko w wielku 0 do 3 lat jest w stanie nauczyć się każdego języka? Jednak aby to się stało, musimy do niego mówić. To samo dzieje się ze zmysłem wzroku. Jeżeli nie będziemy pokazywać maleństwu ciekawych rzeczy, nigdy nie nauczy się się dostrzegać piękna świata. „ABC” to przede wszystkim dobra zabawa i poczucie bezpieczeństwa. Dwójka aktorów przeniesie się z dziećmi do świata wyobraźni, w którym odnaleźć można cały alfabet. Najmłodsi nawet się nie zorientują, kiedy poznają pierwsze litery i słowa. Niech nie zwiedzie Cię prostota scenografii - biały, czarny i czerwony to kolory, które są najlepiej rozpoznawane przez małe dzieci. Takie zestawienie ułatwia zapamiętywanie obrazów, a tym samym w naturalny sposób przyśpiesza naukę. Reżyserką i aktorką spektaklu „ABC” jest Anna Gabrysz.