Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Jest zawiadomienie do prokuratury przeciwko Szwagrzakowi. Zostanie odwołany z funkcji przewodniczącego?

12.02.2021 12:50 | 53 komentarze | juk

Czy Dezyderiusz Szwagrzak może stracić stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej w Wodzisławiu Śl.? Opozycja złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Wówczas ma być procedowany projekt uchwały w sprawie jego odwołania.

Jest zawiadomienie do prokuratury przeciwko Szwagrzakowi. Zostanie odwołany z funkcji przewodniczącego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od kilku tygodni w przestrzeni medialnej krąży anonim. Jego autorzy skarżą się na działalność dyrektora wodzisławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej Dezyderiusza Szwagrzaka. Zarzucają mu mobbing, niewłaściwe zarządzanie zasobami ludzkimi oraz nadużywanie funkcji służbowych do celów prywatnych.

- Jako radni Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. zwróciliśmy się dziś (12.02. - przyp. red.) do przewodniczącego rady o zwołanie sesji nadzwyczajnej, podczas której podjęty zostanie temat odwołania Dezyderiusza Szwagrzaka z pełnionej funkcji przewodniczącego - przekazują nam radni: Grażyna Pietyra, Eugeniusz Chłapek, Jan Czyżak, Stefan Grzybacz, Eugeniusz Ogrodnik, Adam Kantor, Ireneusz Skupień, Czesław Rychlik i Roman Szamatowicz. Argumentują, że w obecnej sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej wyartykułowane zostały poważne skargi i zarzuty dotyczące osoby przewodniczącego, nie wyobrażają sobie dalszego sprawowaniu pełnionej funkcji przez Szwagrzaka. Przynajmniej do czasu rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych ze sprawą.

Przypomnijmy, że w trakcie styczniowe sesji klub radnych „Koalicja dla miasta” zwrócił się do Szwagrzaka z zapytaniem, czy w świetle zawartych w anonimie zarzutów rozważa rezygnację z funkcji przewodniczącego. - Wówczas bazowaliśmy na anonimowych skargach i informacjach przekazywanych w przestrzeni społecznej Wodzisławia Śl. Dziś nasz wniosek motywujemy znacznym uprawdopodobnieniem opisywanych w skargach nieprawidłowości. Skarga bowiem przestała być anonimowa, a do wodzisławskich funkcjonariuszy publicznych, w tym przede wszystkim do prezydenta miasta, zgłosiło się sporo osób z prośbą o pomoc w tej sprawie - przekazują nam radni. Dodają, że zgodnie z art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego do Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śl. złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrekotra wodzisławskiego ZAZ-u. Prokurator rejonowy Marcina Felsztyńskiego potwierdził nam tę informację.

"Czujemy odpowiedzialność za los pracowników ZAZ, w tym wielu mieszkańców miasta i powiatu. Stoimy na stanowisku, że taka niepewność wobec osoby publicznej, piaskującej tak wysokie stanowisko, nie powinna towarzyszyć sprawowaniu funkcji przewodniczącego rady" brzmi fragment uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie odwołania Szwagrzaka. Dalej możemy przeczytać, że dalsze pełnienie przez Szwagrzaka funkcji przewodniczącego naraża na szwank autorytet całej rady. Zauważmy, że w wodzisławskiej radzie zasiada 21 radnych. Do odwołania przewodniczącego potrzebna jest bezwzględna większość. Nawet gdyby wszyscy radni, którzy zgłosili wniosek, nie zmienili zdania to i tak brakuje im kilku głosów do odwołania Szwagrzaka. Chyba że argumenty radnych opozycyjnych przekonają kilku radnych z koalicji większościowej. Nadzwyczajna sesja zostanie zorganizowana najprawdopodobniej w najbliższą środę (17.02).

Do tej pory Szwagrzak nie zgadzał się z kierowanymi pod jego adresem zarzutami. Twierdził, że są pomówieniami i oszczerstwami. W obecnej sytuacji poprosiliśmy go o komentarz do sprawy. Gdy tylko go otrzymamy, opublikujemy.

Ludzie:

Eugeniusz Chłapek

Eugeniusz Chłapek

Radny Miasta Wodzisławia Śl.

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Jan Czyżak

Jan Czyżak

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.