Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Inspektor sanitarny: każdy pacjent musi być traktowany jak potencjalnie zakażony

08.04.2020 11:45 | 10 komentarzy | art

Rozmawialiśmy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Wodzisławiu Śl. Barbarą Orzechowską na temat ilości przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa w szpitalu. Otrzymujemy bowiem wiele sygnałów np. od ratowników medycznych, którzy piszą nam, że im nikt testów nie wykonuje, choć mieli kontakt z lekarzami wodzisławskiego szpitala, którzy jak się później okazało, zostali zakażeni. Wiemy też, że nie wszystkim pracownikom szpitala wykonano testy. 

Inspektor sanitarny: każdy pacjent musi być traktowany jak potencjalnie zakażony
Barbara Orzechowska. Fot. archiwum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Barbara Orzechowska wyjaśnia, że w pierwszej kolejności to szpital na własnym podwórku robi dochodzenie epidemiologiczne i ustala listę osób z bliskiego kontaktu. - To jest w stanie zrobić tylko szpital. My jako służby sanitarne ustalamy kolejne listy osób z bliskiego kontaktu, kierujemy do kwarantanny i do wymazu. Natomiast na wymaz długo się czeka. Trudno mi powiedzieć dlaczego. Być może dlatego, że było tylko jedno, a teraz są dwa laboratoria na Śląsku. Szpital powinien być traktowany priorytetowo, natomiast dobrze wiadomo, że takich szpitali, w których są zakażenia, na Śląsku jest więcej, co najmniej kilka. W związku z tym tych osób do wymazu jest bardzo dużo - mówi Barbara Orzechowska. 

Jak dodaje, działający w szpitalu zespół ds. zakażeń szpitalnych kwalifikuje, kto jest osobą bliskiego kontaktu. - Wytyczne są takie, że na obecność koronawirusa bada się osoby z bliskiego kontaktu, jeśli są dalsze zakażenia, to kolejne osoby z bliskiego kontaktu. Te osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi, muszą się pilnować, obserwować i patrzeć co się z nimi dzieje dalej. Bo nikt dziś nie jest w stanie zrobić za jednym razem kilku tysięcy wymazów - mówi Orzechowska.

Wyjaśnia też, że w kwestii ratowników medycznych, to powinni oni obecnie każdego pacjenta traktować jako potencjalnie zakażonego i każdy ratownik medyczny powinien być zabezpieczony.

- To jest w interesie i ratownika medycznego i pacjenta. Każdy pacjent powinien być traktowany jako potencjalne zakażony i każdy transport medyczny powinien być wykonywany w zabezpieczeniu, żeby nie dopuścić do zakażenia - zaznacza Barbara Orzechowska