Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Koniec z dyspensą od mszy na terenie archidiecezji katowickiej

28.05.2020 16:57 | 4 komentarze | juk

Metropolita katowicki odwołuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św., przywraca odwiedziny chorych z posługą sakramentalną oraz wznawia duszpasterstwo dzieci i młodzieży.

 Koniec z dyspensą od mszy na terenie archidiecezji katowickiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś (28.05) ukazało się nowe zarządzenie metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca. Pełna treść zarządzenia dostępna TUTAJ.

Jak czytamy w zarządzeniu "z dniem 6 czerwca odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni z ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt". Utrzymana jest jednak dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. "Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej" pisze w komunikacie abp Skworc, nadal zalecając wiernym przyjmowanie komunii św. na rękę.

Metropolita katowicki daje również możliwość zorganizowania w parafiach procesji Bożego Ciała. "Zaleca się jej organizację wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowy osobnych ołtarzy. Należy przy tym zastosować najnowszą normę służb medycznych, według której w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć do 150 osób, a także stosowne zalecenia sanitarne" czytamy w zarządzeniu.

Pokłosiem wydanego zarządzenia jest również przywrócenie w parafiach odwiedzin chorych z posługą sakramentalną z zastosowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych. Przywrócone zostaje również duszpasterstwo dzieci i młodzieży, w tym pracę formacyjną służby liturgicznej, Dzieci Maryi, ERM, Ruchu Światło-Życie, a także innych grup parafialnych. W porozumieniu ze szkołą, rodzicami oraz katechetami mogą również planować msze św. szkolne, zwłaszcza na zakończenie roku szkolnego.