Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ludzie przyszli przez autobusy

Mieszkańcy świerklańskiego „Dolnioka” spotkali się na zebraniu wiejskim z wójtem, sołtysem i radnymi, aby omówić sytuację komunikacyjną i zaplanować budżet sołecki na ten rok.

Ludzie przyszli przez autobusy

Zebranie rozpoczęło się od podsumowania działalności sołtysa i rady sołeckiej za 2013 rok. W ubiegłym roku z sołeckiego budżetu ułożono kostkę na fragmencie ul. Ks. Ligonia w pobliżu cmentarza, dofinansowano OSP Świerklany w celu zakupu sprzętu pożarniczego oraz szkołę podstawową, aby dzieci mogły pojechać na wycieczkę. Rada sołecka wsparła również przedszkole przy okazji Dnia Dziecka, gimnazjum i trampkarzy klubu Forteca Świerklany, kupując im dresy do ćwiczeń. Sołtys i rada zaangażowali się również w organizację festynu Fala Radości oraz imprez parafialnych. Z budżetu udało się również przeznaczyć ponad 1460 zł na zakup jednej nowej lampy ulicznej. W tym roku rada sołecka planuje dofinansować budowę oświetlenia dróg gminnych na ulicach Łokietka, Powstańców i Basztowej. 1000 zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie do zakupu sprzętu dla OSP Świerklany i szkolenie młodzieży. Kolejny okrągły tysiąc powędruje do Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi w Świerklanach w celu organizacji wycieczek dla uczniów. Również 1000 zł rada sołecka planuje przeznaczyć na dofinansowanie Dnia Dziecka i piknik rodzinny dla przedszkola. 500 zł otrzyma miejscowe gimnazjum dla swojego chóru na organizację transportu na występy. Również Forteca nie zostanie pominięta i otrzyma 1000 zł na zakup sprzętu sportowego dla młodzieży. W budżecie sołeckim ujęto również dofinansowanie nagłośnienia Fali Radości w wysokości 600 zł. Oprócz tego rada sołecka planuje zakup pucharów na zawody, kwiatów z okazji uroczystości, artykułów biurowych i słodyczy dla dzieci z okazji dnia Św. Mikołaja i Dnia Dziecka w łącznej kwocie 2843 zł.

Wzrost interwencji

Na zebraniu obecny był również asp. sztab. Piotr Wolak, będący jednocześnie miejscowym dzielnicowym i radnym z sołectwa Jankowice. Na terenie gminy Świerklany działa dwóch dzielnicowych: Piotr Wolak i Marcin Friebe, który ze względu na urlop zdrowotny nie mógł uczestniczyć w zebraniu, a jest odpowiedzialny właśnie za Świerklany Dolne. – Jeśli chodzi o przestępstwa, to w 2012 roku odnotowaliśmy 53 na terenie Jankowic i połowy Świerklan Górnych. W 2013 roku było to już 69. Jeśli chodzi o teren Marcina Friebe, czyli drugą połowę Świerklan Górnych i Świerklany Dolne, to w 2012 roku odnotowaliśmy 68 przestępstw, natomiast w roku ubiegłym 80. W roku 2012 na moim terenie odnotowaliśmy 127 wykroczeń, w roku 2013 było 171. Na terenie Marcina w roku 2012 było 89 wykroczeń, a w 2013 mieliśmy spadek, 83 wykroczenia – informuje Piotr Wolak. Dla porównania wszystkich interwencji z 2012 roku było 404 na terenie całej gminy, a w 2013 roku 512. Choć liczba interwencji na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosła, Świerklany zaliczają się do bezpiecznych miejscowości. – W porównaniu z innymi obsługiwanymi przez nas dzielnicami, w gminie jest naprawdę spokojnie – podkreśla Wolak.

Uwaga na Romów

Dzielnicowy przestrzegł również mieszkańców przed niebezpieczeństwami, które mogą pojawić się na terenie gminy. – Prosiłbym, abyście państwo przekazali w domu i sąsiadom nasz apel. Co pewien czas pojawiają się podobne przestępstwa, których moglibyśmy się ustrzec. Chodzi o działalność osób pochodzenia romskiego. Pojawiają się na naszym terenie co dwa, trzy, czasem cztery miesiące. Podjeżdżają samochodami na obcych numerach, często niemieckich. Podjeżdżają pod dom, najczęściej w kilka osób, przeważnie są to kobiety. Przychodzą pod pretekstem napicia się wody, bo zasłabły, albo chcą coś sprzedać. Bardzo proszę, aby tych osób nie wpuszczać do domu. Już nawet lekkie uchylenie drzwi może poskutkować wdarciem się do środka. Później starają się załagodzić sytuację, ale mają świetną orientację w terenie. Jedna czy dwie osoby zagadują domownika i reklamują produkty, a kolejne w tym momencie penetrują mieszkanie. Nie wiem skąd mają te informacje, ale wybierają zwykle osoby samotne. Niektóre starsze osoby trzymają w domu oszczędności i wpuszczenie takich osób do domu może nieść za sobą przykre konsekwencje – apelował do mieszkańców policjant.

Jak z tymi autobusami?

Najważniejszym punktem zebrania, przez który większość mieszkańców przyszło spotkać się z sołtysem i wójtem, był temat komunikacji autobusowej. Sprawa jak wiadomo ciągnie się już od momentu wyjścia gminy Świerklany z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Od momentu ostatniej sesji rady gminy niewiele w tym temacie się zmieniło. Według zapewnień wójta Antoniego Mrowca od pierwszego maja w gminie ruszy bezpłatny transport do Żor. Autobusy będą odjeżdżać spod świerklańskiego kościoła. Natomiast najpóźniej od 1 czerwca mieszkańcy będą mieli zapewniony transport w kierunku Wodzisławia. Tutaj gmina stoi przed dylematem, czy wybrać opcję bezpłatnych autobusów dla mieszkańców z mniejszą ilością kursów, czy wybrać więcej kursów z płatnymi biletami w cenie 2 zł.

Problemowe przesiadki

– Obecny transport to sytuacja przejściowa. Wysłaliśmy zapytania ofertowe do czterech firm, które mogłyby uruchomić transport w kierunku Wodzisławia. Ma zostać uruchomiony od 1 czerwca tego roku. W przypadku bezpłatnych przejazdów będzie to 10 kursów w kierunku Wodzisławia. Niemożliwe jest jednak połączenie bez przesiadek od Wodzisławia do Żor. Przesiadki będą następować tymczasowo przy kościele, a później przy nowym urzędzie gminy – informuje wójt Antoni Mrowiec. Mieszkańcy mieli za złe władzom gminy, że w ogóle podjęły decyzję o wyjściu gminy z MZK. Ta decyzja podyktowana była jednak wcześniejszym opuszczeniem związku przez duże miasta, na początku Wodzisław i Rybnik, do których autobusy jeździły mijając po drodze Świerklany. Z drugiej strony samorządowcy podnosili argumenty braku wpływu na decyzje MZK o własnym transporcie. Teraz największym problemem dla starszych mieszkańców są przesiadki. Być może problem ten zostanie wyeliminowany przez wprowadzenie autobusów niskopodłogowych oraz ułożenie kursów z małymi przerwami na kolejny autobus.

Szymon Kamczyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Friedrich 31.03.2014 08:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

heh ale gadka wójta, rybnik wystąpił z mzk w 1996, wodzisław w 2012, dlatego świerklany też musiły wystąpić.