Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marek Migalski za zniesieniem zakazu rozmów przez komórkę w czasie jazdy

Dr Marek Migalski, wiceszef PJN, przedstawił dziś, podczas konferencji prasowej w Katowicach, dziesięć postulatów, dotyczących proponowanych zmian w kodeksie drogowym.

Poniżej prezentujemy wszystkie postulaty.

PJN - Pozwólcie Jeździć Normalnie

1.  Zniesienie, na wzór niemiecki, limitu prędkości na autostradach.

2.  Podwyższenie limitu prędkości na drogach ekspresowych do 130 km/h.

3. Podwyższenie limitu  prędkości w terenie niezabudowanym do 100 km/h, a w godzinach od 22.00 do 5.00 do 110 km/h.

4.  Podwyższenie limitu prędkości w terenie zabudowanym do 55 km/h, a w godzinach od 22.00 do 5.00 do 70 km/h.

5.  Zniesienie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, z wyjątkiem pasażerów do 18. roku życia.

6.  Dopuszczenie używania tzw. "antyradarów".

7.  Obowiązek wyposażenia  każdej sygnalizacji świetlnej w tzw. "sekundnik".

8. Zniesienie, na wzór amerykański, konieczności odbywania obowiązkowego kursu przed egzaminem na prawo jazdy.

9.  Podwyższenie kar oraz liczby punktów karnych za jazdę lewym pasem.

10.  Zniesienie zakazu rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy.

 

Ad 1. Limity prędkości byłyby na autostradach jedynie w miejscach, gdzie jest to konieczne (np. przy zjazdach, niebezpiecznych miejscach, przebudowach itp.). Poza tymi miejscami - bez limitów, jak w Niemczech.

Ad 3 i 4. W godzinach nocnych ruch jest o wiele mniejszy, nie ma wielu przechodniów, zwłaszcza dzieci, więc podwyższenie limitów prędkości w tym czasie nie powinno zwiększyć liczby wypadków.

Ad 5. Zapięte pasy w większości wypadków są pomocne, ale to od obywateli powinno zależeć, czy chcą we własnych autach dbać o siebie, czy też nie (podobnie jak w przypadku jedzenia słodyczy czy palenia papierosów). Jedynie dzieci powinny mieć obowiązek jeżdżenia w pasach.

Ad 6. Jeśli państwo ustawia znaki drogowe, informujące nas o stacjonarnych radarach, w celu wymuszenia na nas zmniejszenia prędkości, to dlaczego nie pozwala na używanie urządzeń prywatnych, których celem jest to samo?

Ad 7. Zamontowanie na wszystkich sygnalizacjach świetlnych informacji o upływającym czasie do zapalenia się czerwonego czy zielonego światła, znacząco udrożniłoby ruch i zwiększyło  bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Ad 8. W USA każda dorosła osoba, która ma prawo jazdy, może przygotowywać początkującego kierowcę do egzaminu na prawo jazdy. Mogą to także robić wyspecjalizowane firmy, ale nie ma takiego obowiązku. W Polsce powinno być podobnie - zadaniem państwa byłoby jedynie skuteczne sprawdzenie na egzaminie, czy dana osoba rzeczywiście posiadła konieczne umiejętności do bezpiecznego poruszania się po drogach. To, jak się do tego przygotowywała,nie powinno być zadaniem państwa.

Ad 9. Jazda lewym pasem ruchu spowalnia jazdę na autostradach i drogach ekspresowych oraz powoduje wiele zagrożeń przy wyprzedzaniu pojazdu prawą stroną. Dlatego powinno się surowiej karać tych kierowców, którzy uprawiają ten proceder.

Ad 10. Jeśli powodem zakazu miałyby być problemy z trzymaniem telefonu, to dlaczego nie zakazuje się zmieniania stacji radiowych w czasie jazdy, czy też trzymania napoju? A jeśli przyczyną karania za rozmowę przez telefon miałoby być to, że taka czynność rozprasza kierowcę, to przecież rozmowa za pomocą zestawu głośnomówiącego rozprasza tak samo. Podobnie zresztą jak rozmowa ze współpasażerem czy słuchanie muzyki, a przecież nikt nie chce tego zakazać.

Ludzie

Marek Migalski

politolog, wykładowca akademicki, komentator polityczny

33 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Pesymista 18.08.2013 10:42
oceniono 13 razy
9
Zgłoś

@Oberwator_R..... temat byłby do dyskusji ,jeżeli by miał ręce i nogi i głowę do myślenia , ale w tym przypadku jest to temat- wybiorą czy nie wybiorą?.....

Oberwator_R 17.08.2013 14:58
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

@ergo Szacunki tempa naszego zadłużania są różne. Ten jest jednym ze skrajnych. Nie da się jednak o wszystkim pisać na raz, a tu jest temat "motoryzacyjny". Poza tym nie wszyscy potrafią przyswajać wiedzę w takim szybkim tempie:)

ergo 17.08.2013 14:09
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

@Obserwator _R co to jest 3 mln złotych dziennie? ;) Minister w rządzie Tuska niejaki Rostowski zadłuża nas w tempie 300 mln dziennie !

Oberwator_R 17.08.2013 07:38
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@mhl999 myślę że taki samochodowy rejestrator to kwestia kilku najbliższych lat. Może nie w Polsce, i na początek tylko w nowych samochodach, ale UE stać na opracowanie takiej dyrektywy. Zresztą już teraz funkcjonuje u nas namiastka tego pomysłu w postaci odcinkowego pomiaru prędkości. Kuszące dla władzy jest tez pewnie uruchomienie Viatool-a dla sam. osobowych. Na dzisiaj DZIENNE wpływy z Viatool to nawet 3 mln złotych!!!, więc gdyby dołożyć osobówki byłby niezły zastrzyk do budżetu (czytaj - do rozgrabienia). Tak więc lemingi: Szykujcie pieniążki...

mhl999 16.08.2013 21:22

@Oberwator_R dziwi mnie to, że jeszcze tego rozwiązania nie wdrożono ;-) @h_piotr dlaczego "nie trafiony"? system nie pozwoli jechać z większą prędkością niż x ale x-10 spokojnie można jechać. tyle, że wówczas manewr wyprzedzania to śmierć w oczach lub jak wolisz najczęściej będzie to kolizja z pojazdem jadącym po przeciwległym pasie - dlatego lepiej nie wyprzedzać :-D

gyniuś 16.08.2013 10:07
oceniono 19 razy
-5
Zgłoś

Kiedy tak tu czytam te "mądrości " to się zastanawiam czy naprawdę na świecie jest tylu idiotów którzy myślą że są Alfą i Omegą teju planety .

h_piotr 16.08.2013 09:44
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

@mhl999 pomysł nie trafiony, jak wyprzedzać innych gdy system nie pozwoli rozpędzić samochodu?

mhl999 15.08.2013 21:19
oceniono 8 razy
0
Zgłoś

najwyraźniej niektórzy myślą, że władza wie lepiej i jest nieomylna, a wszystko co robi robi w imię dobra ogółu ;-) ale jak piszesz wtedy będzie za późno :-D

Oberwator_R 15.08.2013 20:39
oceniono 14 razy
4
Zgłoś

@mhl999 dlatego mój przykład ma większe szanse powodzenia :) Wiem, że technicznie jest do wprowadzenia "od zaraz". Najbardziej mnie martwi, że niektórzy tu piszący nie zdają sobie sprawy z tego, że swoimi poglądami dają władzy zielone światło na wprowadzenie tego w życie. Będzie płacz i zgrzytanie zębów , ale za późno...

mhl999 15.08.2013 18:03
oceniono 10 razy
-4
Zgłoś

w imię rzekomego bezpieczeństwa próbuje się uregulować kolejne dziedziny życia co nie ma nic wspólnego z wolnością. wizja o której pisze Oberwator_R (GPS z rejestratorem) już dziś jest technicznie możliwa. osobiście zaproponuję inne rozwiązanie - tempomaty, którzy na podstawie danych GPS nie pozwolą rozwinąć większej prędkości niż ta dopuszczalna na drodze. w ten sposób nie trzeba będzie karać za łamanie przepisów ;-) to w zasadzie również technicznie jest możliwe. trzeba tylko wprowadzić nakaz obowiązkowej instalacji odpowiedniego modułu. rozwiązanie to jednak będzie biło o kasie budżet państwa, bo wystawienie mandatu za prędkość; a tych jest większość, będzie praktycznie niemożliwe :-D

mhl999 15.08.2013 17:57
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

ERRATA: . proponuję też ukarać tych, którzy na odcinku 200m potrafią postawić 8 różnych znaków, na kolejnych słupach, co jest niezgodne z przepisami bo żaden kierowca nie jest w stanie przetworzyć na takim odcinku 8 czy 20 znaków a przepisy ściśle regulują w jakich odległościach od siebie mogą być oddalone kolejne znaki :-)

mhl999 15.08.2013 17:31
oceniono 10 razy
0
Zgłoś

w zasadzie nie zgodzę się z pkt.5 bo nie bardzo rozumiem jakie znaczenie ma wiek. wolność wyboru powinna należeć do kierującego pojazdem, wszak ona w zasadzie zawsze jest pełnoletnia i jako prowadzący można by rzec zawsze odpowiada za bezpieczeństwo pozostałych pasażerów. limity prędkości w terenie zabudowanym (pkt 4) są zbyt niskie. powinno obowiązywać 70 i 90 . w godzinach szczytu i tak trudno wyciągnąć 70. na ekspresówkach powinno zlikwidować się wszelkie przejścia dla pieszych i światła, niepotrzebne spowalniacze. obowiązkiem powinno być budowanie bezkolizyjnych skrzyżowań. sekundnik w sygnalizacji świetlnej - niby dobry pomysł, ale wiele po prostu zależy od kierowców, są tacy, którym sekundnik nie pomaga. wystarczy przejechać się np. to torunia czy piotrkowa tryb. ;-) punkt 9 to głupota przy obecnym stanie nawierzchni na prawych pasach :-D ogólnie jednak jestem "za". proponuję też ukarać tych, którzy na odcinku 200m potrafią postawić 8 różnych znaków, na kolejnych słupach, co jest niezgodne z przepisami bo żaden kierowca nie jest w stanie przetworzyć na takim odcinku 8 czy 20 znaków :-) najlepsze są ograniczenia prędkości z 90 na 50 czy 40 w żaden sposób samochód naturalnie nie zwolni, trzeba depnąć na hamulec bo tuż za "40" od razu stoi fotoradar :-D

Pesymista 15.08.2013 15:17
oceniono 26 razy
6
Zgłoś

@do Bernaś.... masz całkowitą rację kończy się kadencja to potrzeba się rozglądnąć na co wyborców załapać,może przypomnimy sobie co ten pan dla nas zrobił bo mi jakoś nic do głowy nie przychodzi, po za tym tylko że z PiS-u przeskoczył do PJN-u i lubi koty, a co do postulatów pomyślcie najpierw czy na tej zielonej wyspie można jeszcze coś normalnego stworzyć, przecież już mamy pełną Unię Europejską dzięki której żyjemy z dnia na dzień aż do śmierci , ico to za życie!....widać słychać i czuć! przykre jest tylko to że my w dalszym ciągu dajemy się nabijać wszelakim obiecywaczom przed wyborami aby im się dostatnio żyło.....

Oberwator_R 15.08.2013 09:31
oceniono 20 razy
6
Zgłoś

Od mnożenia zakazów nie przybędzie lepszych kierowców, ale taka polityka powoduje, że kierowcy przestają używać najważniejszego - głowy - bo uważają że wszystko załatwią przepisy. Tak się zresztą dzieje w wielu innych dziedzinach gdzie komunistyczne władze wiedzą lepiej co jest dla człowieka dobre. Bezkrytyczne społeczne przyzwolenie na taką sytuację , które co poniektórzy tu prezentują spowoduje, że wkrótce będzie obowiązek jazdy zimą na zimowych oponach, a ostatecznie skończy się obowiązkiem (dla naszego dobra oczywiście) instalowania w każdym aucie systemu GPS z rejestratorem jazdy, który wychwyci nawet najmniejsze przekroczenie prędkości i prześle internetem plik z mandatami.

Bernaś 15.08.2013 07:12
oceniono 22 razy
6
Zgłoś

kolejny fircyk, który wie, że już za niedługo może się skończyć picie i zakąszanie za państwowe postanowił o sobie przypomnieć...

znawca 14.08.2013 21:03
oceniono 19 razy
7
Zgłoś

@gyniuś, dyskutujesz o koprofilii (chyba cię kręci wypróżnianie w gacie), czy o konkretach, które poprzesz swoją merytoryczną wiedzą?

gyniuś 14.08.2013 20:49
oceniono 27 razy
-15
Zgłoś

@ergo -nie bierz tyle bo za długo cie to trzyma ty fenomenie od siedmiu boleści . Znam takich mądrali co na sam widok "gołych rąk" walą w porty aż śmierdzi przez internet.

ergo 14.08.2013 19:25
oceniono 21 razy
7
Zgłoś

@gyniuś Są faceci ,którzy posiadają umiejętność zabicia człowieka gołymi rękami. To co zabronimy im wychodzić z domu ? Jak nie potrafisz to nie gadaj przez komórkę w aucie podczas jazdy. Jak nie potrafisz ugotować ziemniaków to ich nie gotujesz. Zrozumiałeś , proste ? Trawnik potrafisz skosić ... tak się pytam z ciekawości, żebyś się całkiem nie załamał ;)

sztomel 14.08.2013 18:03
oceniono 18 razy
-2
Zgłoś

@ergo- Tak i jeszcze dać wam wolny dostęp do marychy i innego świństwa . Oj ty królu szos ,strach się bać kiedy czyta się takie skrajne debilizmy !!!

gyniuś 14.08.2013 17:48
oceniono 34 razy
-16
Zgłoś

@ergo vis ..... " Otóż zapewniam was, są kierowcy którzy posiadają takie umiejętności, potrafią prowadzić samochód i rozmowę telefoniczna jednocześnie" A czy dotarło do twego pustego baniaka ,co z tymi którzy nie posiadają takich umiejętności ? Może pozwolić na to aby bezkarnie zabijali innych ludzi ? To tak samo jakby dziecku dać do ręki odbezpieczony pistolet i myśleć że sobie poradzi bo i ja sobie poradziłem . Czasem warto pomyśleć zanim się coś idiotycznego naskrobie .

ergo 14.08.2013 16:10
oceniono 23 razy
9
Zgłoś

Jak wy lubicie być niewolnikami, jak wy lubicie być traktowani jak przygłupy i debile... tylko tak mogę zrozumieć krytykowanie tych dobrych pomysłów. Nie potrafisz jeździć samochodem to nie myśl sobie, ze inni też nie potrafią. Zakaz rozmowy przez komórkę jest tego koronnym argumentem. Jedne przygłupy nie mają podzielnej uwagi i myślą że cały świat tak ma. Otóż zapewniam was, są kierowcy którzy posiadają takie umiejętności, potrafią prowadzić samochód i rozmowę telefoniczna jednocześnie. Potrafią też jeździć dynamicznie i bezpiecznie i o dziwo potrafią rozwijać na autostradzie duże prędkości np.180 km i żyją .

znawca 14.08.2013 16:01
oceniono 23 razy
15
Zgłoś

TVN to rządowa telewizja produkująca bezmyślne lemingi.

gyniuś 14.08.2013 15:31
oceniono 37 razy
-23
Zgłoś

@Oberwator_R - masz rację ,więc zastosuję tu wypróbowany i świetnie zdający egzamin tekst : jeżeli głupiemu odpuścisz to masz 100-dni odpustu ! Więc zakończę ten nierówny dyskurs ! Alleluja i do przodu jak mawia pewien hochsztapler zwany ojcem.

Oberwator_R 14.08.2013 13:43
oceniono 30 razy
12
Zgłoś

@ gyniuś Widzę że jesteś potwierdzeniem mojej teorii na temat TVN-u... Na ich temat zdanie wypracowałem sobie dawno. Zresztą tendencyjny sposób sformułowania pytań w sondzie poniżej wywiadu z "Kubą" tylko moją opinię potwierdza. Kuba odniósł się do pomysłów Migalskiego jak dziecko w piaskownicy - "nie gadam z tobą , bo jesteś głupi":. Ty się zachowałeś dokładnie tak samo.

gyniuś 14.08.2013 13:23
oceniono 37 razy
-23
Zgłoś

@Obserwator...R - najlepiej to oglądać TV-Trwam i słuchać Radia Maryja . A ogólnie to słuchać i to i to i wyciągać wnioski ,ale tobie to nie grozi czego dałeś tu niejednokrotnie dowody głupoty .

Oberwator_R 14.08.2013 13:17
oceniono 31 razy
17
Zgłoś

Oglądanie TVN (i pokrewnych) może być przyczyną wielu groźnych chorób.

Hamett 14.08.2013 12:49
oceniono 31 razy
-15
Zgłoś

Zgadzam się w 100% z Kubą:) http://www.tvn24.pl/jazda-wedlug-pjn-apoteoza-glupoty-pisal-to-ktos-kto-chyba-nie-ma-prawa-jazdy,347166,s.html

gyniuś 14.08.2013 12:42
oceniono 31 razy
-11
Zgłoś

Koryto się kończy i słoma z gumofilców wyłazi populiście Migalzkiemu !!! Czego ten matoł jeszcze nie wymyśli ,aby innych matołów otumanić.

znawca 14.08.2013 10:48
oceniono 16 razy
16
Zgłoś

No tak, za niecały rok wybory do Parlamentu Europejskiego...

Oberwator_R 14.08.2013 08:32
oceniono 25 razy
3
Zgłoś

Oczywiście, że to rozsądne pomysły. Każdy pomysł, który powoduje, że ludzie nie są ustawowo traktowani jak winni i karani zawczasu jest rozsądny. Karać trzeba (surowo i bezwzględnie) tych, którzy naruszą prawo, a nie profilaktycznie wszystkich. Jednemu rozmowa przez komórkę przeszkadza w prowadzeniu auta, a drugiemu nie. Mimo wieloletnich starań komunistów ludzie są i będą różni. Niektórych nawet radio samochodowe może rozproszyć w czasie jazdy. Każdy z nas wie, na co może sobie pozwolić w czasie prowadzenia auta, i jeśli kara za spowodowanie wypadku będzie dotkliwa, to dostosuje swoje zachowanie za kółkiem do swoich możliwości.

Hamett 14.08.2013 07:07
oceniono 30 razy
-6
Zgłoś

Rozsądne pomysły??? Panu Migalskiego, bezmyślnemu już podziękuję:) Nie chce żeby małolaty, które dostają prawko mogły jeszcze sobie gadać przez telefon i rozjeżdżać ludzi na przejściach dla pieszych, no bo się zagapili!!! Następne będzie alkohol do 1 promila. Tłumaczenie, że każdy będzie mógł ustalić granicę co jest dla niego dobre a co złe. Panie Migalski czy Pan jest głupi??? Czy jesteśmy sami na drodze??? Myślenie bezmózgowca!!

ergo 13.08.2013 20:16
oceniono 29 razy
7
Zgłoś

Rozsądne dobre pomysły. Tylko, że ten przygłupi rząd nie wcieli żadnego.

ElsofT 13.08.2013 19:24
oceniono 18 razy
4
Zgłoś

Jestem ZA ale 1 kwietnia było 4,5 miesiąca temu... ;)