Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od stycznia ze Świerklan do Żor będą jeździć za darmo

Do 31 grudnia gmina jest członkiem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Podczas ostatniej sesji rady gminy, rajcy postanowili wyjść ze związku, pieczętując decyzję odpowiednią uchwałą.

Od stycznia ze Świerklan do Żor będą jeździć za darmo
Sebastian Salamon cieszy się, że po gimnazjum będzie mógł dojeżdżać do nowej szkoły za darmo.

W ten sposób gmina musi teraz sama zadbać o transport swoich mieszkańców w kierunkach Jastrzębie, Rybnik, Wodzisław i Żory w roku 2014. Jak się okazuje, kieszeń mieszkańców może zyskać. – Docelowo chcemy na teren gminy wprowadzić prywatne firmy przewozowe, będące konkurencją dla MZK. Ogłosimy przetargi na świadczenie usług komunikacyjnych, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa. To co obecnie dzieje się w MZK, dopłaty do transportu, niszczą konkurencję, a przecież konkurencja na rynku to podstawa podniesienia jakości usług. W specyfikacji przetargu możemy określić wszystkie nasze potrzeby, a do tej pory będąc w MZK byliśmy skazani na PKM Jastrzębie – informuje wójt Antoni Mrowiec, który ma już plan na komunikację na terenie gminy i dodaje: – Kiedy połączymy się z komunikacją z Żor, my będziemy pokrywać koszty do granicy z Żorami, a dalej będą pokrywać koszty Żory i przejazd ten będzie bezpłatny – obiecuje wójt.

Sebastian Salamon to dzisiaj gimnazjalista. Za niedługo szukać będzie dla siebie nowej szkoły. Na pewno w tym wyborze może pomóc koszt transportu. Dzięki decyzji władz gminy już wkrótce mieszkańcy do Żor pojadą za darmo.

Radni podjęli decyzję o wyjściu z MZK, dlatego przewoźnik będzie świadczyć swoje usługi tylko do końca grudnia. Po tym okresie gmina sama będzie musiała zadbać o komunikację autobusową. Jak twierdzi wójt Antoni Mrowiec, nie tylko będzie to odczuwalne dla kieszeni mieszkańca, ale także komfort jazdy może się poprawić, bo gmina w specyfikacji przetargowej może określić wszystkie swoje potrzeby. Do tej pory Świerklany wraz z MZK były skazane na PKM Jastrzębie.

– Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ogłoszenie przetargów, tak, aby każdy samorząd pokrywał sobie ilość wozokilometrów na swoim terenie. Kiedy połączymy się z komunikacją z Żor, my będziemy pokrywać koszty do granicy z Żorami, a dalej będą pokrywać koszty Żory i przejazd będzie bezpłatny. Uważam, że w naszych realiach bilety komunikacji publicznej powinny być jak najtańsze, a parkingi jak najdroższe. Chodzi oczywiście o centra miast, które są niesamowicie zakorkowane. Mieszkańcy powinni poruszać się autobusami, a nie samochodami, co rozładowałoby ruch i byłoby zbawienne dla środowiska – mówi wójt Mrowiec. Oprócz prywatnych przewoźników, których chce finansować gmina, mieszkańcy Świerklan i Jankowic będą mogli także skorzystać z autobusów ZTZ Rybnik w kierunku Rybnika oraz komunikacji miejskiej w Wodzisławiu Śląskim w kierunku Marklowic i Wodzisławia, choć na razie gmina Marklowice wstrzymuje się od decyzji w tej sprawie. – To bardzo dobra wiadomość. Kiedy staniemy przed wyborem nowej szkoły, na pewno będziemy się kierować także względami ekonomicznymi. Darmowy bilet to świetna sprawa, tym bardziej, że Żory oferują też spore zaplecze kulturalno-rozrywkowe – mówią zgodnie Sebastian Salamon i jego koledzy, dziś gimnazjaliści ze Świerklan. Wójt gminy również w Żorach widzi przyszłość dla swoich mieszkańców. – Patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, młodzież skieruje się do Żory. To poskutkuje niższymi dopłatami miasta Żory do szkół. Myślę że i placówki handlowe również skorzystają na tym, bo wzrośnie ich obrót – kończy wójt Świerklan .

Szymon Kamczyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
jegła 02.07.2013 22:20

Problym w tym, że wiynkszość ludzi ze Świerklan uczy sie, pracuje i jeździ na zakupy do Rybnika i pytanie do pana Mrowca. Kiedy do Rybnika pan poprawi komunikacja. Do Żor mało kto jeździ, nie lepij by sie było dogodać z ZTZ Rybnik, żeby wyncyj ich autobusów jeździło do Świerklan. A szczególnie Dolnych? Potrzebujymy wiyncyj autobusów do Rybnika a nie do Żor!!!!!!!!!!!!!!!!!