Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zwiedzili Litwę z rówieśnikami

W dniach 22 – 27 maja 2013 r. grupa sześciorga uczniów z Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach odwiedziła litewskie Silale w ramach programu partnerskiego.

Zwiedzili Litwę z rówieśnikami

Uczniowie pod opieką nauczycielek języka angielskiego Hanny Wieczorek oraz Moniki Stachy przebywali w  Silale na Litwie w ramach trzeciej wizyty roboczej projektu Comenius Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół. Gospodarze wizyty dołożyli wszelkich starań, by wszyscy dobrze się bawili i jak najlepiej spędzili czas w ich pięknej miejscowości. Silale powitało gimnazjalistów z Polski pochmurnych niebem oraz dość chłodnym powietrzem, jednak gorące powitanie kolegów i koleżanek z Litwy sprawiło, że zupełnie zapomnieli o niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W pierwszym dniu wizyty odbył się krótki koncert. Uczniowie mieli też okazję uczestniczyć w lekcji w litewskiej szkole, co było dla nich ciekawym doświadczeniem. Po południu  tego samego dnia uczyli się regionalnych litewskich tańców i jedli tradycyjne dania kuchni litewskiej. Gimnazjalistom ze Świerklan szczególnie przypadły do gustu tzw. zeppelini, czyli danie smakiem podobne do naszych rodzimych placków ziemniaczanych. W piątek odbyły się   prezentacje na temat systemów edukacji w krajach partnerskich wykonane przez uczniów każdego z krajów. Dzięki prezentacjom uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak wygląda proces edukacji na poszczególnych szczeblach w Turcji, Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii, we Włoszech, na Litwie oraz oczywiście w Polsce. Tego samego dnia uczniowie pojechali na wycieczkę na Górę Krzyży. Jak wspominają gimnazjaliści z Miarki, było  to wyjątkowe duchowe przeżycie, a samo wzgórze wywarło na nich niesamowite wrażenie. W sobotę odbyła się na całodniowa wycieczka do stolicy Litwy – Wilna. Mimo, że pogoda nie dopisywała, uczniowie ze Świerklan zwiedzili wiele zabytków, m.in. Uniwersytet Wileński, czy Kościół Męczenników Wileńskich. Mieli też okazję zobaczyć dom Adama Mickiewicza. Niedziela była dniem wolnym, więc polscy uczniowie spędzili ją razem z goszczącymi ich rodzinami. Po południu uczestnicy projektu spotkali się w Centrum Młodzieżowym, gdzie odbył się konkurs tańca oraz quiz dotyczący wizyty na Litwie. – Wizyta na Litwie była  wyjątkowym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim pozwoliła nam poznać nowych wspaniałych ludzi oraz zwiedzić miejsca, do których pewnie nigdy byśmy się sami  nie wybrali – mówią uczniowie z Gimnazjum im. Karola Miarki. Wizyta na Litwie odbyła się przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Joanna Jastrzębska, (ska)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].