Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisławianin tworzy planszówki sprzedawane na całym świecie

Adam Kałuża, 42-letni informatyk, mieszka z rodziną w bloku na jednym z wodzisławskich osiedli. Prawdopodobnie nawet sąsiedzi w klatce nie zdają sobie sprawy, że to jeden z czołowych polskich autorów gier planszowych dla dzieci i dorosłych.

Wodzisławianin tworzy planszówki sprzedawane na całym świecie

Jego portfolio liczy jak dotąd 16 tytułów - gier i dodatków, które można spotkać w sklepach w Polsce i za granicą. Współpracuje z 3 wydawnictwami Granna, Egmont i Rebel. Niektóre tytuły przetłumaczono m.in. na angielski, niemiecki, japoński, francuski, ukraiński, węgierski, hebrajski. Można je kupić nawet w Australii, Nowej Zelandii. W drodze są wydania chińskie. W ubiegłym roku za grę K2 został nominowany do niemieckiej nagrody Spiel des Jahres, uważanej za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie gier planszowych. Gra K2 jest planszówką o wspinaczce na drugą co do wysokości górę na świecie.

Trafił w dobry czas
- Grałem od dziecka. To co dziś robię jest właściwie tego konsekwencją - mówi Adam Kałuża. W podstawówce nauczył się grać w go. To wywodząca się z Chin starożytna gra planszowa. Przez pewien okres prowadził nawet Wodzisławski Klub Go. Gry go nauczył też swoje dzieci. - Z czasem chcieliśmy grać w coś wspólnie. Gier czysto rodzinnych generalnie nie było. Zrobiłem jedną grę, drugą. Graliśmy sobie w domu. Wrzuciłem je do netu. Znajomi, których poznałem grając w gry planszowe zagrali. Spodobało im się. Niektórzy pochodzili z Warszawy, zaczęli promować. Zgłosił się jeden wydawca z propozycją wydania i tak to się zaczęło - wspomina wodzisławianin.
Przyznaje, że trafił w dobry czas. Rynek gier planszowych w Polsce nie był rozwinięty. Właściwie tylko jeden sklep internetowy sprowadzał nowoczesne gry planszowe z Zachodu. W Polsce nie było autorów. - Ja już miałem pewną wiedzę i umiejętności i udało mi się - mówi.
Pierwszym tytułem była gra logiczna Glik wydana w 2006 roku. Potem Adam Kałuża stworzył grę zręcznościową Skoki Narciarskie, do zabawy dla dzieci. Następnie na rynku pojawiła się Mozaika. - W międzyczasie udało mi się nawiązać kontakt z wydawnictwem Granna. To już marka sama w sobie. Dotąd wydali moje 3 gry. Czwarta gra ma być wydana w tym roku. Pierwszą wydaną przez Grannę grę był Hooop. Z moich gier osiągnęła największą sprzedaż, znacznie ponad 40 tys. egzemplarzy - mówi wodzisławianin.

Górski przełom
Przełomem okazała się wspomniana już gra K2, wydana w 2010 roku przez Rebel. Adam Kałuża miał ten tytuł w głowie od lat. Chodzi w niej o wspinaczkę w Himalajach. Wpływ na postępy gracza mają m.in. aklimatyzacja, wybór drogi na szczyt. W Polsce tytuł był nominowany do nagrody Gra Roku 2011. Zaś w 2012 roku K2 jako pierwsza polska gra dostała nominację do Spiel des Jahres, wyróżnienia uważanego za oscara w świecie gier planszowych. Z nominacji do nagrody bardzo się ucieszył. - Akurat jechałem autem kiedy dzwonił kolega z wydawnictwa. Wiedziałem doskonale, co to za nagroda i jaką ma rangę. Kilka lat temu pisywałem do gazety Świat gier planszowych. Opisywałem właśnie historię tej nagrody - mówi Adam Kałuża.
Rok po K2 ukazał się dodatek do gry Broad Peak zawierający nowe scenariusze zainspirowane dokonaniami polskich himalaistów: Krzysztofa Wielickiego, Wojciecha Kurtyki i Jerzego Kukuczki w 1984 r.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~-.,[][;'[] (193.150. * .118) 01.04.2013 11:01
oceniono 25 razy
23
Zgłoś

Gdyby ten pan mieszkał np w stanach za ten pomysł,tworzenie i przy takim zbyciu miał by juz kasy full a że jest w PL to kto inny spija smietanke a on haruje :)

~Podpisz się... (188.137. * .194) 01.04.2013 10:27
oceniono 28 razy
2
Zgłoś

XD Ciebie się coś pomyliło w familokach mieszkają gorole bo to dla nich było budowane (gdzieś przecież musieli się podziać bo na nic nie było ich stać). Każdy prawdziwy ślązak posiada swój dom. A walenie alkoholu do upadłego to typowe dla słowiańskiej natury także jak narazie opisujesz własne środowisko

MrMidziu 01.04.2013 10:14
oceniono 18 razy
18
Zgłoś

Bardzo się cieszę, że ktoś taki mieszka blisko mnie. Życzę powodzenia w dalszym tworzeniu "planszówek"

~XD (89.72. * .124) 01.04.2013 09:47
oceniono 6 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Inkszy Rydułtowik (83.10. * .204) 31.03.2013 23:48
oceniono 35 razy
5
Zgłoś

Co to za pajac tyn XD? A gynał wychodzi że te zbiyrocze złomu to gorole prziwiezione na kartonie z margariny, I jaki destrukcyjne działani? Widziołeś kaj u władzy hanysów? Niii... bo sie boi Warszawka ludzi co chcom i umiom robić a nie fandzolić gupoty w TV. A poza tym nom ta polsko ni ma nom do niczego potrzebno, Momy dość przemysłu i autoban żeby dać se rada i na pewno byłoby nom lepij. Nawet chrzest Śląsk mioł przeszło 100 lot pryndzyj niż na twoja, XD, Polska.

~pj (84.186. * .240) 31.03.2013 20:53
oceniono 37 razy
7
Zgłoś

do tego pod spodem czy to xd oznacza x-dupek ? czy bardzi co innego bo mondre to co piszesz to ni ma napewno , najlepszy to mieszkac w polsce studiowac 10 lot a potym idzie robic abo w poslce u Mc Donalda abo zagranicom --jeszcze biedronka by zostala pozdrowiynia i wesolyc hswiat nawet do teg oco to pisol

~XD (89.72. * .124) 31.03.2013 19:34
oceniono 62 razy
-22
Zgłoś

super pasja, a może Pan stworzyć taką planszówkę o destrukcyjnym działaniu hanysów na Polskę? Np. pionki to by były takie brudasy-kloszardy, nawet by mogły śmierdzieć, żeby była bardziej realistyczna gra. No i by kradli złom, sprzedawali w skupie, pili tanie wino i ciagle sklinali na Polskę i goroli, bo nic w życiu nie osiągneli. Mogła by byc też na planszy szkoła i mogli by za punkty rzucać w nią kamieniami, a za karę by lądowali w zawodówce (bo to dla nich kara mieć aż takie wysokie wykształcenie). Co tam jeszcze, no jakby taki awansował, to jeździł by po planszy wózkiem ze złomem, a jakby wygrał, to mógłby nawet autobusem się przejechać XD

~Podpisz się... (188.137. * .194) 31.03.2013 19:29
oceniono 26 razy
24
Zgłoś

Brawa dla tego Pana