Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Świerklanach światła oszukują przechodniów

Kiedy chcemy przejść przez zebrę przy skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Boryńskiej, czeka nas niemiła niespodzianka, która może jednocześnie skończyć się tragicznie. Mieszkańcy są oburzeni.

W Świerklanach światła oszukują przechodniów
Radny Marian Kotyrba wskazuje, że kiedy włączamyh przycisk zielone zapala się po drugiej stronie

 

Kiedy naciskamy przycisk sygnalizacji, chcąc przejść bezpiecznie przez Kościelną, po chwili światło zielone zapala się, ale... po drugiej strony wysepki. Na pasie, który chcemy przejść niestety nadal mamy czerwone. – To, wydawałoby się, drobny błąd, ale może kosztować ludzkie życie – mówi Marian Kotyrba, radny ze Świerklan Górnych, który już kilkakrotnie sygnalizował problem. Z przejścia na co dzień korzystają tłumnie dzieci idące do szkoły i z powrotem do domu. Można wtedy zaobserwować niebezpieczne sytuacje, kiedy mając jeszcze czerwone, dzieci przebiegają przez jezdnię, bo przecież po drugiej stronie wyspy jest zielone. – Na ten niebezpieczny błąd mogą się też nabrać dorośli, przechodząc intuicyjnie po zauważeniu zielonego światła. Wielu jest także takich, którzy po prostu, widząc czerwone, i tak przechodzą. Kiedy światło jest czerwone, system przepuszcza po danym pasie samochody, więc o tragedię nietrudno. Sam pewnego razu, czekając na światło, byłem w podobnej sytuacji, a dzieci szły ze szkoły. Wtedy jedna dziewczynka chciała wejść wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w porę ją powstrzymałem – wspomina radny Kotyrba.

Daremne skrzyżowanie

Nie trzeba daleko szukać, aby posłuchać także negatywnych opinii mieszkańców na temat skrzyżowania. – Obecna sytuacja stwarza duże niebezpieczeństwo. Pomyłka sygnalizacji powoduje również, że samochody po drugiej stronie wyspy, gdzie rozświetla się światło zielone, czekają, bo myślą, że przechodzę. Nie mówiąc już o dzieciach idących ze szkoły. Trzeba coś z tym zrobić, zanim się stanie coś złego – mówi pan Andrzej, mieszkający 50 metrów od feralnego przejścia. Podobnego zdania jest także sąsiadka, prowadząca rower. – To przejście jest daremne. Same wyspy są zbyt wąskie, dlatego przechodząc z rowerem, trzeba postawić go w poprzek, żeby duże samochody nie zahaczyły o niego. Mały rower jeszcze się zmieści, ale większy trzeba stawiać w poprzek, a przecież jak to zrobić, kiedy jest więcej osób na przejściu? – mówi pani Maria, a wtóruje jej koleżanka – Przez to, że wysepki są za wąskie, w zimie zostałam kilka razy porządnie ochlapana mokrym śniegiem przez jadące tiry. To przejście jest to d... – mówi dobitnie.

Problem z przedszkolakami

Przejście dla pieszych stwarza również niebezpieczeństwo podczas wycieczek dzieci z pobliskiej szkoły i przedszkola. Wysepka jest za mała, aby zmieścić grupę 25 dzieci, a na dodatek światła oszukują pieszych. – Nauczycielki mają wtedy poważny kłopot – stwierdza Marian Kotyrba, który obecnie jest emerytowanym nauczycielem, więc zna specyfikę szkolnych wycieczek. Temat przejść dla pieszych poruszany był na wielu sesjach rady gminy, w sprawie drugiego, za skrzyżowaniem z Rybnicką interpelację złożył m.in. radny Tadeusz Frydecki. Tam sytuacja nieco się poprawiła, jednak syglalizacji też jeszcze zdarzają się oszustwa. W sprawie przejścia przy Boryńskiej dyrektor pobliskiej szkoły Katarzyna Ciesielska wysłała pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który jest zarządcą drogi. Podobne pismo wysłał także urząd gminy, ale odpowiedzi jak dotąd nie dostał. – Odpowiedź jeszcze do nas nie dotarła. W ubiegłym tygodniu trwały prace przy skrzyżowaniu, bo podobno był zerwany jeden z kabli. Ostatnio, przejeżdżając przez przejście, widziałem, że światła działają dobrze, ale sygnalizowano mi, że problem nadal istnieje. Apeluję do mieszkańców o cierpliwość, bo światło zielone w końcu zapala się po właściwej stronie, jednak trzeba trochę odczekać. My sprawę nadal będziemy monitorować, bo sami nie możemy nic zrobić na drodze, która nie jest naszą własnością – mówi wójt Antoni Mrowiec. Odpowiedź zarządu dróg dotarła do szkoły, jednak urzędnicy z Katowic i tak nie podali konkretnego terminu. Sprawą ma się zająć odpowiednia komisja, jednak nikt nie wie, kiedy światła zostaną naprawione, nie mówiąc już o poszerzeniu wysepek.

Szymon Kamczyk

 

 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podpisz się... (91.214. * .89) 14.03.2013 17:11
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Made in POland ,no i co tu więcej gadać.

~BHP (193.150. * .118) 14.03.2013 16:09
oceniono 11 razy
11
Zgłoś

Kłania się fachowa praca ludzi którzy całe studia spędzili na lekkich narkotykach.