Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wystawa ceramiki huculskiej

Muzeum w Raciborzu zaprasza 27 stycznia o godz. 17.00 do budynku ekspozycyjnego przy ul. Gimnazjalnej na otwarcie wystawy "Huculi  – ludzie z lepszej gliny".

Wystawa ceramiki huculskiej

Ceramika huculska na wystawę została wypożyczona ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Sztuka ludowa Hucułów stanowi swoisty fenomen, który doczekał się już wielu opracowań i uczonych rozpraw. Jest rzeczą wiadomą, że ludy pozostające długotrwałej izolacji przestrzennej, a do takich niewątpliwie należeli Huculi, tworzą odrębną, niekiedy zdumiewająco rozwiniętą kulturę. Huculi byli z jednej strony ludem chłonnym na wszelkie wpływy kulturalne, z drugiej zaś strony, potrafili te wpływy tak przekształcić, że nabierały cech całkowicie odrębnych, właściwych tylko ich regionowi. Nie ma takiej dziedziny sztuki ludowej, w której by to stwierdzenie nie znalazło uzasadnienia. Ceramika Hucułów jest również utrzymana w oryginalnym stylu i "na pierwszy rzut oka" odróżnia się od wyrobów stworzonych przez inne nacje, choć wykazuje wiele podobieństw do węgierskiej i słowackiej. Przyznać jednak należy, że umiejętność wykonywania ceremicznych naczyń dotarła na Huculszczyznę stosunkowo póżno (najprawdopodobniej z terenów Rusi). Wczesniej Huculi wykonywali wszelkie niezbędne naczynia z drewna. Mimo tak późnego opanowania sztuli wytwarzania ceramiki, doszli w tej dziedzinie do zdumiewających osiągnięć.

Od lat w ceramice, dla której centrum (również w chwili obecnej) stanowiły okolice Kosowa i Pistynia powstawały oryginalne w kolorystyce i w rysunku dzieła O. Bachmatiuka, Koszaka, Tymiuka, M. i A. Roszczibiuków. Trójkolorowe w zasadzie (żółte, brązowe lub czerwonawe i zielone), czasami tylko wzbogacone barwą niebieską, wspaniale „pisane” kafle, dzbany, misy, bukłaki i kufle są ozdobą każdej kolekcji ceramiki na świecie. Ich początkowo geometryczne wzory, zaczęły przybierać formy stylizowanych roślin i zwierząt, by w swoim szczytowym okresie przedstawiać postaci ludzkie i sceny rodzajowe. Dalekim echem wspaniałości tej ceramiki jest dzisiejsza pracownia p. F. Colibaby w Radowcach (Rumunia), który przypomina w swych pracach cudowne, huculskie pierwowzory. Współczesna ceramika huculska nie osiąga, niestety, tak wspaniałych wyżyn w zakresie wzornictwa i wykonania, jak dzieła XIX w. mistrzów.

(źródło: koniehuculskie.pl)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].