Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Animatorzy Kultury 2011: młoda pani szlachcianką

Magistrat uhonorował na gali w Strzesze kulturalników. Krupa-Gawron, Michalczyk, Mogielnicka i Rusin dostali od prezydenta po 1700 zł za dokonania. 

Animatorzy Kultury 2011: młoda pani szlachcianką

Mirosław Lenk jako gospodarz imprezy nazwał ją świętem wszystkich którzy w kulturze pracują. Dyrektor Janina Wystub określiła uczestników uroczystości tymi, którzy kulturę mają w sercu i na sercu. Charakterystyki tegorocznych wyróżnień 9prezentujemy je poniżej) zaprezentowała Ludmiła Nowacka, zastępca prezydenta miasta.

W imieniu nagrodzonych przemówiła Aldona Krupa Gawron. Nawiązała do przedstawienia, które było atrakcją święta animatora. - Sama kiedyś byłam panną młodą na Śląskim Weselu wg. Masarczyka. Teraz zostałam podobnie jak koleżanki i kolega nobililtowana za działalność w kulturze, dla miasta. Nobilitacja to uszlachetnienie i tak odbieramy to wyróżnienie - podkreśliła.

Przy okazji uhonorowano członków Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Szef tego związku Roman Warzecha wręczył tytuły Heroldów Śpiewaków Śląskich Piotrowi Liberze i Pawłowi Kowolowi. Złote Odznaki ŚZChiO trafiły do Piotra Michalaka, Marcelego Reszki i Sandry Reszuty.

ALDONA KRUPA – GAWRON 

pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, będąc jednocześnie choreografem i kierownikiem zespołów Stowarzyszenia. W maju tego roku Mażoretki prowadzone m.in. przez Panią Aldonę Krupę – Gawron, wzięły udział w XIII Mistrzostwach Polski Mażoretek, uzyskując na nich 26 medali - 12 złotych, 9 srebrnych i 5 brązowych. W czerwcu br. Mażoretki „Tęcza I” i „Tęcza III”, prowadzone przez Panią Aldonę Krupę – Gawron, brały udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Spośród 26 zespołów mażoretek, Grand Prix i Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Złota Lira” trafił do Mażoretek „Tęcza I,   zaś Mażoretki „Tęcza III” zdobyły III miejsce. Również w czerwcu br. zespoły Stowarzyszenia brały udział w X Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych „O Łowicki Pasiak”.  Zespół „Raciborzanie I” otrzymał wyróżnienie i nagrodę finansową. Ponadto, w sierpniu br. Mażoretki „Tęcza III” prowadzone przez Panią Aldonę Krupę – Gawron zajęły IV miejsce na Mistrzostwach Europy Mażoretek w Chorwacji.

MAŁGORZATA MICHALCZYK 

jest bibliotekarką w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla. Bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem włącza się, a nie rzadko inicjuje działalność kulturalno-oświatową promującą Bibliotekę i czytelnictwo. Oprócz imprez cyklicznych takich jak Tydzień Czytania Dzieciom, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu czy Europejskie Dni Dziedzictwa, których jest koordynatorem, miała swój udział jako inicjatorka     i realizatorka dwóch projektów unijnych. Projekt „Razem czy osobno – przenikanie kultur polsko-czeskich na kresach południowych” dotyczył dwudniowej konferencji poszerzającej wiedzę o symbiozie obu narodów na wielu płaszczyznach życia. Imprezami towarzyszącymi konferencji był wernisaż fotografii pn. ”Zaolziacy” oraz warsztaty kulinarne z degustacją potraw czeskich i polskich przygotowanych przez Średnią Szkołę Hotelową i Handlową w Czeskim Cieszynie. Współorganizatorem projektu była Biblioteka Regionalna w Karwinie. Drugi projekt „Meandry sztuki na pograniczu polsko-czeskim” realizowany był wspólnie z Biblioteką im. Petra Bezruce w Opawie. Celem projektu było poszerzenie wśród jego odbiorców wiedzy na temat sztuki powstałej na terenach małych ojczyzn. 

IWONA MOGIELNICKA 

prowadzi Dział Oświatowy w Muzeum. Od lat inicjuje i koordynuje szereg imprez muzealnych o charakterze lokalnym     i międzynarodowym. Była koordynatorem ze strony polskiej projektu „Międzynarodowe Targi i Konferencja Muzealna” w Ostrawie, zorganizowanego w 2007 r. przez Muzeum w Ostrawie we współpracy z Muzeum w Raciborzu. W roku ubiegłym brała czynny udział w przygotowaniach i realizacji międzynarodowych warsztatów pn. „Atrakcyjność sposobów prezentacji muzealnej na Śląsku dla zwiedzających z zagranicy”, współfinansowanych ze środków unijnych, zorganizowanych przez Slezske Zemske Muzeum w Opawie we współpracy z Muzeum w Raciborzu. Z ramienia Muzeum w Raciborzu była liderką polskiej grupy. Jest inicjatorką i realizującą projekt pt. „Święty Florian na Śląsku”, w ramach którego, w maju tego roku, odbyła się konferencja muzealna i wystawa „Św. Florian w zbiorach muzeów”, na którą przyjechało do Raciborza 200 muzealników z 16 polskich muzeów i 7 muzeów z terenu Republiki Czeskiej. Projekt finansowany ze środków unijnych, realizowany jest we współpracy z Muzeum w Ostrawie. Aktualnie wystawa prezentowana jest w ostrawskim muzeum.

JAKUB RUSIN

jest instruktorem choreografem w Raciborskim Centrum Kultury, prowadzącym Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, będąc niejednokrotnie tancerzem grupy. Zespół pod jego kierownictwem poszerzył swój skład i obecnie działa w czterech grupach: Mała Strzecha, Strzecha, Strzecha Seniorzy i Strzechowianie. Zespoły występują na różnych imprezach na terenie miasta, kraju jak i poza jego granicami. W ubiegłym i bieżącym roku zespół „Strzecha” został laureatem I miejsca podczas Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach. Zespół „Mała Strzecha” podczas Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych       w Rybniku zdobył II miejsce (I nie przyznano). Ponadto Rusin to koordynator działań organizowanych z okazji obchodów 100 – lecia „Strzechy’. Na tę okoliczność przygotował spektakl „Zolyty i wesele raciborskie” wg Romana Masarczyka i wystąpił jednocześnie jako jeden z tancerzy Zespołu. Instruktor nawiązał współpracę z Domem Kultury w Opawie i jest autorem projektu unijnego pn. „Śląska pieśń ludowa – wspólna tożsamość kulturowa”, który będzie realizowany od listopada tego roku.

Ludzie

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podpisz się... (95.51. * .218) 31.10.2011 07:38

superancki spektakl

~Podpisz się... (83.18. * .178) 29.10.2011 09:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Widowisko' zolyty i wesele...' bylo wspaniale! Brawo dla wykonawcow;pary mlodej, starostów, druzbow rodzicow i choru!!!!. Widac bylo ze taniec i spiew to dla nich prawdziwa pasja! Bila od nich taka radosc ze odladajac ten spektakl oczka sie same smialy:)

~cezar (93.105. * .221) 28.10.2011 20:53

A co to za nagrody dostali Libera, Kowol, Reszka i jeszcze osoby których nie poznaję? Bo zdjęcia są, ale ani słowa o nich.