Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wśród wiecznej zieleni - dodatek twój dom

Dla wielbicieli roślin iglastych oraz tych, którzy marzą o ogrodzie niewymagającym pielęgnacji, dobrym rozwiązaniem wydaje się stworzenie kompozycji z roślin zimozielonych: iglastych i liściastych.

Rośliny zimozielone – które nie zrzucają liści po zakończeniu sezonu wegetacyjnego – są w ogrodzie elementem atrakcyjnym przez cały rok. Wyglądają efektownie nawet wtedy, gdy przyroda wchodzi w stan uśpienia. Nie przerywają, a jedynie spowalniają proces fotosyntezy, w którym w obecności światła z CO2 i wody powstają węglowodany. Ożywiają przestrzeń ogrodu późną jesienią, zimą i na przedwiośniu, czyli w porze, gdy wszystko wydaje się nieatrakcyjne. Dla osób zajmujących się pielęgnacją ogrodu ważne jest też, że rośliny zimozielone jesienią nie tracą liści, nie zaśmiecają więc nimi otoczenia i nie przysparzają pracy. 

Ekstremalnerozwiązanie

Marzenie o ogrodzie przewidywalnym i niezmiennym prowadzi do tworzenia kompozycji złożonych wyłącznie z roślin iglastych. W takiej przestrzeni niezależnie od pór roku oglądamy zawsze te same zestawienia kolorystyczne, a odmianę przynosi tylko stopniowy wzrost roślin. 

Iglaste i liściaste

Rośliny zimozielone to nie tylko popularne iglaki. Do tej grupy należy także wiele krzewów liściastych. Mają sztywne, błyszczące liście, które wyglądają atrakcyjnie przez cały rok, choć zwijają się, gdy mróz jest silny lub w podłożu brakuje wody. Atrakcją ogrodu mogą też być byliny i trawy zachowujące żywe liście poza sezonem wegetacyjnym. Wiele spośród nich to rośliny okrywowe. Mają niewielkie wymagania i część z nich toleruje słabe, przesychające gleby – te można sadzić na skarpach, między krzewami, a nawet na piwnicach ziemnych. Są również takie (np. kopytnik), które najlepiej czują się w miejscach zacienionych – z powodzeniem zastępują tam trawniki.

Olbrzymy i karły

Szkółki drzew i krzewów mają w ofercie bardzo wiele roślin zimozielonych. Do wyboru są gatunki i odmiany drzew dorastających do 25 m wysokości, jak świerki, sosny i jodły. Jest grupa kolumnowych odmian jałowców, cyprysików i żywotników dorastających do 3 m wysokości i nadających się na żywopłoty nieformowane. Są też rozłożyste krzewy wysokości do 1,5 m, stanowiące podstawę skupin. Do zadarniania znacznych powierzchni nadają się natomiast krzewy o pędach płożącyh. Klejnotami ogrodu można nazwać odmiany karłowe doskonałe do tworzenia niewielkich rabat czy do obsadzania pojemników. 

Płaszczyzny i bryły

W kompozycjach zimozielonych ważnym atutem jest pokrój roślin. Cechą charakterystyczną wielu odmian jest kształt kuli, stożka czy kolumny, inne można formować, bo dobrze znoszą cięcie, a jeszcze inne mają pędy rozesłane, płasko płożące się po ziemi. To pozwala tworzyć „chłodne”, uporządkowane, a przy tym wyraziste kompozycje płaszczyzn i brył.

Potrzebaurozmaicenia

Złożona wyłącznie z roślin iglastych – wydawałoby się, wysublimowana i elegancka kompozycja – po kilku latach ujawnia swe drugie oblicze: jest nudna. Po krótkim okresie fascynacji uroda roślin niezależna od pory roku powoduje, że właściciele takich ogrodów zaczynają tęsknić za odmianą. Okazuje się, że sezonowość, pierwsze wiosenne kwiaty, letnia feeria barw, dojrzewające owoce, przebarwiające się jesienią liście, a nawet nagie pędy w okresie spoczynku to atrakcje. Wiele osób – zupełnie dla siebie niespodziewanie– odkrywa, że tęskni za tymi zmianami. Nie tylko wyznaczają one rytm przyrody, ale też wywołują w nas pozytywne emocje. Żeby jednak zimozielonemu ogrodowi dodać uroku wynikającego ze zmienności, nie trzeba całkowicie zmieniać nasadzeń. Wystarczy dodać w różnych miejscach ogrodu rośliny o wyjątkowych walorach. Nie musi ich być wiele, ale trzeba starannie przemyśleć dobór. Wczesną wiosną zachwycą rośliny cebulowe, później azalie i różaneczniki, ozdobne wiśnie, jabłonie, śliwy, magnolie, pigwowce, róże i hortensje. Warto również posadzić przynajmniej kilka drzew i krzewów, które jesienią ożywią ogród kolorowymi owocami lub przebarwiającymi się liśćmi. Godne polecenia są też rośliny sezonowe sadzone w efektownych pojemnikach. Po przekwitnięciu rośliny można ją wymienić na inną albo usunąć wraz z donicą czy skrzynią.

Anna Skórkowska





Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].