Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ściany jako kreator wnętrza - dodatek Twój dom

Jedną z podstaw efektownej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian. Mogą być one tłem dla innych elementów lub przyciągającą wzrok dekoracją.

Ściany jako kreator wnętrza - dodatek Twój dom

Duża płaszczyzna ścian ma wpływ na odbiór wnętrza. Zamyka przestrzeń, jej zadaniem jest także stworzenie tła dla innych elementów wyposażenia, takich jak meble czy przedmioty ozdobne. Znaczenie ma ich kształt i forma – ściana nie zawsze musi być płaska i połączona z podłogą pod kątem prostym. Ogromne możliwości aranżacyjne daje też wykańczanie ścian kolorem i fakturą.

Oddziaływanie kształtem i formą

Podstawą większości aranżacji są proste, gładkie ściany.  Ich ciągłość przerywają jedynie okna, drzwi czy otwarte przejścia. Takie ściany tworzą doskonałe tło dla wyeksponowania mebli i innych elementów wyposażenia. Jednak coraz częściej ściany przybierają różne formy. Poza dominującymi prostymi płaszczyznami wnętrza mogą kształtować ściany biegnące po łuku, rozbite wnękami  i  niszami  czy też niedociągnięte do sufitu. Tak   zaprojektowane ściany urozmaicają wnętrze i budują jego klimat. Ponieważ przykuwają uwagę i silnie oddziałują na przestrzeń, powinny być zawsze przemyślane, ich użycie wymaga uzasadnienia. Jeśli np. wnęki lub uskoki są wynikiem konstrukcji domu i zaprojektowano je w niepożądanych miejscach, często nie można ich wykorzystać – wówczas lepiej je ukryć. 

Ściana po łuku

Taka forma ściany często jest powiązana z kształtem jakiegoś elementu wnętrza. Może być na przykład wynikiem kształtu schodów prowadzących na drugą kondygnację – gdy biegną one  po łuku, również ściana zasłaniająca ich konstrukcję przybiera taki kształt. Łukową lub ukośną ścianę można wykorzystać także wtedy, gdy chcemy skierować uwagę w stronę ważniejszego, bardziej atrakcyjnego pomieszczenia.  Takie rozwiązanie warto zastosować w holu, ściana oddzielająca go od salonu będzie wówczas czytelnie określała szlak komunikacyjny. Jeśli zdecydujemy się na łukową lub „falistą” ścianę, dodatkowo nie wzbogacajmy jej niszą czy prześwitem, natłok form powoduje bowiem chaos. Pamiętajmy też, że taki kształt domaga się przemyślanego wykończenia i ma konsekwencje w aranżacji wnętrza. Biegnąca po łuku ściana ogranicza liczbę mebli i dekoracji w pomieszczeniu. 

Nisze i wnęki

Również modne obecnie rozbijające płaską ścianę nisze i wnęki wymagają uzasadnienia funkcjonalnego bądź estetycznego. Właściwie zastosowane mogą zmieniać proporcje wnętrza czy porządkować przestrzeń. Coraz częściej powstają one w sposób zamierzony: nowo budowanej ścianie działowej celowo nadaje się taki kształt, by utworzyć w niej wnękę lub kilka różnej wielkości. Wnęki stają się też konkurencją dla wolno stojących mebli. Komody, regały i kanapy wstawione w nisze nie wystają poza ścianę, wprowadzają do wnętrza ład i nie ograniczają optycznie przestrzeni. Wstawienie mebla we wnękę pozwala również na ukrycie jego bocznych, nie zawsze wartych wyeksponowania ścianek. 

Szczególnie popularne są szafy we wnękach, które pozwalają maksymalnie oszczędzić miejsce – nie powstają wtedy trudne do zagospodarowania i utrzymania w czystości wolne przestrzenie między szafą a sufitem. W ścianie z wnękami warto też ukryć sprzęt AGD. W zależności od potrzeb łatwo można zmieniać jej funkcje i wyposażenie. Sama wnęka lub nisza także często jest dekoracją. Jeśli znajdzie się w miejscu, na którym najdłużej zatrzymujemy wzrok – będzie trójwymiarowym tłem dla obrazów, rzeźb czy dekoracyjnej porcelany. Wnękę można często przemalowywać, obudowywać, oklejać.

Jeżeli chcemy wydobyć jej głębię, zastosujmy ciemną farbę lub okleinę. Żeby podkreślić urodę wnęki, warto zamontować w niej źródło światła – uwypukli ono jej bryłę, a także wydobędzie zawieszony w niszy obraz czy ustawiony tam przedmiot. Do oświetlenia wnęki   od wewnątrz nadają się halogeny, świetlówki i LED-y. Źródło światła należy umieścić w trakcie jej budowy. 

Ściana ażurowa

Doskonałym środkiem w manewrowaniu przestrzenią są ściany z prześwitami lub niepełnej wysokości, które otwierają wnętrza. Ażurowa ściana oddziela pomieszczenie i jednocześnie odsłania jego atrakcyjne element.

Anna Wojciechowska

 











Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].