Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rafako dostarczy kocioł dla Elektrowni Nikola Tesla w Serbii. Kontrakt na 28 mln zł. Akcje spółki skoczyły o 20%

Spółka z Racibórz poinformowała o podpisaniu umowy z firmą VIA OCEL na opracowanie dokumentacji oraz dostawę elementów ciśnieniowych kotła w związku z modernizacją bloku TENT B2 dla Elektrowni Nikola Tesla w Obrenovacu.

Rafako dostarczy kocioł dla Elektrowni Nikola Tesla w Serbii. Kontrakt na 28 mln zł. Akcje spółki skoczyły o 20%
Rafako SA poinformowało o nowym kontrakcie z firmą w Serbii

Kolejny kontrakt Rafako dla zakładu w Serbii

Wartość kontraktu wynosi 6,5 mln euro, czyli ok. 28 mln zł. Wykonanie dokumentacji i dostawę zamówionych elementów zaplanowano do 23 maja 2025 r.

Elektrownia Nikola Tesla wykorzystuje węgiel brunatny wydobywany z kopalni odkrywkowej Kolubara. Produkcja energii z tej elektrowni zapewnia ok. 50 proc. krajowego zapotrzebowania.

W 2020 r. Rafako zawarło kontrakt na 14,6 mln euro na modernizację innego bloku w tym zakładzie.

Notowania Rafako podskoczyły o ponad 20 proc. po komunikacie o podpisaniu wartej 6,57 mln EUR umowy z serbskim kontrahentem. Notowania Rafako S.A. pozostawały od 2 stycznia w  trendzie spadkowym.

- Pozwoli to elektrowni Nikola Tesla – która jest jedną z kluczowych instalacji w serbskim systemie energetycznym – na uzyskanie większej wydajności oraz wdrożenie technologii niskoemisyjnej. Obecny zarząd Rafako jest zdeterminowany, aby nie tylko uzdrowić sytuację finansową spółki, ale także zdecydowanie zwiększyć jej sprzedaż w Polsce i za granicą - podano w komunikacie Rafako SA.

Modernizacja zapewni dostawy energii

Modernizacja kotła parowego poprzez zastosowanie produkowanych przez Rafako komponentów ciśnieniowych, pozwoli elektrowni na uzyskanie większej wydajności oraz wdrożenie technologii niskoemisyjnej.

Modernizacja części ciśnieniowej może również przyczynić się do przedłużenia żywotności samego kotła, zabezpieczając bezpieczeństwo dostaw energii dla odbiorców — podaje spółka w komunikacie.

- Obecnie intensywnie działamy aby — nie tylko uzdrowić spółkę - ale również zwiększyć sprzedaż na rynku polskim i międzynarodowym. Warto podkreślić, że dostrzegamy także szanse na to, aby niebawem spółka mogła być podwykonawcą w planowanych w różnych miejscach Europy projektach związanych z budową elektrowni atomowych – skomentował w komunikacie spółki Robert Kuraszkiewicz prezes Rafako SA.

Grupa Rafako według szacunków w I kwartale 2024 r. uzyskała około 51,8 mln zł przychodów, notując prawie 77 mln zł straty netto. Umowa z serbską spółką duże znaczenie dla ratowania Rafako przed upadłością. Ostatnio o uzdrowieniu Rafako S.A. mówiło się po spotkaniu byłego już ministra aktywów państwowych Borysa Budki z przedstawicielami spółki na przełomie grudnia i stycznia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].