Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Spektakl familijny BEBOKI jesienią w RCK

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza 29 września (niedziela) o godz. 16.00 do RCK RDK przy ul. Chopina 21 na spektakl familijny "BEBOKI".

Spektakl familijny BEBOKI jesienią w RCK

Pierwszy i jedyny spektakl familijny o Bebokach z Katowic - dla widzów od 6 roku życia do nieskończoności…

Zapraszamy Was do odbycia niezapomnianej podróży w głąb dziecięcej wyobraźni. Przeżyjecie z nami niezwykłą przygodę w kątach dziecinnego pokoju, ajnfartach starych kamienic oraz czeluściach kopalnianych korytarzy. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, nie tylko dotyczących bebokowego życia. Zabierzemy Was w podróż sentymentalną, która stanie się pretekstem do opowiedzenia młodym Widzom o śląskich tradycjach i kulturze.

Dziesięcioletnia Hania, którą łączy niezwykła więź emocjonalna ze zmarłą babcią, zaprosi Was do swojego świata. Ta wrażliwa, uparta i odważna dziewczyna zrobi wszystko, aby uratować swoich bliskich!

Jej pokój zamieszkują dwa sympatyczne i nieco nieokiełznane stworzenia – Beboki. Jorguś i Elska. Ten niespotykany duet, przeciwnych charakterów potrafi rozładować każdą napiętą sytuację i sprawić, by na naszych twarzach zawitał szczery uśmiech.

Beboki to spektakl minimalistyczny w formie, ale niezwykle wyrazisty poprzez wykorzystanie odniesień do malarstwa Grzegorza Chudego. To są BEBOKI Grzesia, one wyszły z jego obrazów więc te światy zostały ze sobą połączone, tworzą pewnego rodzaju jedność. Oglądanie spektaklu, to nie lada gratka dla wszystkich miłośników malarstwa i świetna okazja do zabaw w poszukiwanie kontekstów nie tylko w obrazie, ale również treści, nawiązujących do twórczości artysty.

Po śląsku:

Prezyntujōm piyrszy i jedyny na Ślōnsku familijny tyjater ô bebokach z Katowic.

Beboki to familijny tyjater skerowany do cołkich familijōw i absolutnie wszyskich pokolyń.

Pytōmy Wos piyknie na niysamowito rajza w głōmb dziecinnyj fantazyje. Przeżyjecie z nami niyzwyczajno przigoda we sztyrech kōntach dziecinnyj izby, ajnfartach starych kamiynic, a w czeluściach grubskich chodnikōw. Poszukōmy ôdpowiedzi na moc ciekawych pytań, niy ino tych, co sie tykajōm bebokowego żywobycio. Porwiymy wos na syntymyntalno rajza, skuli keryj pudzie tyż co pedzieć modym widzōm ô ślōnskich tradycyjach a kulturze. Do swojigo świata weźnie Wos Hania, co jij je dziesiyńć i co durś mo niyzwyczajno, serdeczno wiyńź ze swojōm ōmōm, chocioż ōma już pōminyła. Ta czuło, uparto i ôdważno dziouszka zrobi wszysko, coby uretować tych, kerym przaje. W jeji izbie miyszkajōm dwa sympatyczne, chocioż trocha rojbrowate straszki - Beboki. Przekludziyły sie sam z piwnice i znodły do sia kōnt we szranku. Ewald je trocha bojōnczka, rod sie lyni i żodnymu niy chce zawodzać. Straszno ś niego słodko dziurka - jak ino uwidzi maszkety, to zaroz sie robi ôdważny choby lew. Zaś Elska marzi ô tym, coby wylyź ze ćmoka i skamracić sie z ludziami. Pozornie filuje na dziouszka i ino czeko na przileżytoś, coby wylyź ze swojij kryjōwki. Tyn cudaczny duet blank inkszych karakterōw poradzi rozladować kożdo szpana - jak beboki dowajōm sie do boznōw i do chaje, ciynżko sie niy ôśmioć!

Przigoda zaczyno sie ôd tragicznyj nowiny ô tōmpniyńciu na grubie. Tatulka i inkszych grubiorzi przisuło, trwo dramatyczno retōnkowo akcyjo. Dziouszka i jeji nowe kamraty ruszajōm tatulkowi na retōnek. Czeko ich dugo wyprawa niy ino pod ziymia, ale nojsamprzōd w głōmb włosnego serca. Przidzie im wejzdrzeć prosto w ôczy wszyskim swojim lynkōm, ale tyż nojwiynkszymu postrachowi ôd Bebokōw - złyj i ôkrutnyj Heksie.

Na bina wkludzōmy beboki, a ś nimi pora inkszych, ciekawych postaci ze ślōnskij mitologije. Na mietle bydzie furgać Heksa, grubōm bydzie regyrować Skarbnik, a w nojciynższyj godzinie trefiymy sie z tym istnym, ô kerym, wierzimy, żodyn roz żeście jeszcze niy słyszeli... Beboki z Katowic to przedstawiynie minimalistyczne w formie, ale naprowda bystre i niy do zapōmniynio - a to skuli prziwołanio estetyki ôbrazōw ôd Grzegorza Chudego. Beboki ôd Grzesia, co powylazowały z ôbrazōw, łōnczōm sie i kuplujōm ich światy we ôsobliwo całość. Tyn tyjater to je rzodko przileżytoś do wszyskich miyłośnikōw malōnkōw, coby poszukań kōntekstōw twōrczości ôd artysty tak w ôbrazie, jak i we treści. Chocioż baśniczka dzieje sie na Gōrnym Ślōnsku i patrzi propagować tradycyje ôd naszego regiōnu, po prowdzie je uniwersalno, klasyczno i leko - a przi tym piykno. Ôzprawio ô siyle miyłowanio, ô teschnocie za bliskimi ôsobami, kerych juz z nami niy ma, ô srogości dziecinnyj fantazyji, ô pokonowaniu swojich ôbgraniczyń. Podkryślo, jaki ważny je reszpekt do drugigo człowieka/stworzynia, jakie by niy było stare, skōnd by niy było, kaj by niy miyszkało i wiela by niy miało cyntymetrōw.

BEBOKI Z KATOWIC to tyjater ô Ślōnsku, po ślōnsku, na Ślōnsku, ze cołkim ślōnskim ynturażym, a ku tymu niyzwyczajno baśń, poetycko w ôbrazie, treści i ymocyji. To nowo bojka ô Ślōnsku - nowo postkarta z naszego tajymnego i surrealistycznego regiōnu - z naszego dōmu. Pōdź z nami po stopach przigody...

Pomysłodawca: Grzegorz Chudy

Produkcja: TEATR TRIP – podróże ze sceną

Scenariusz i reżyseria: Anna Bączek-Lieber

Scenografia: Grzegorz Chudy, Wojciech Żak, Anna Bączek-Lieber

Obrazy: Grzegorz Chudy

Muzyka: Kuba Fedak oraz Karo Przewłoka

Reżyseria Światła: Sergiusz Brożek

Produkcja lalek: Ewa Kapias KrysKa Designe (tu można zamówić indywidualnego Beboka - dla siebie lub na prezent!) ♥

Korekta języka śląskiego: Rafał Szyma

Asystent reżysera, konsultacje lalkarskie: Wojciech Żak

Asystentka producenta: Emilia Kubiak

Identyfikacja wizualna i animacje: Justyna Kwiatkowska

Występują:

Hania – Paulina Janik-Żak

Jorguś, Skarbnik – Marcin Lieber

Elska – Daria Kasprzak

Heksa – Emilia Kubiak

Świetla. Mama – Anna Bączek-Lieber

Babcia (głos) – Grażyna Bułka

Czas trwania: ok. 80 minut (bez przerwy)

Bilety w cenie: 35 zł (dorośli) i 30 zł (dzieci) do nabycia w kasach RCK oraz https://biletyna.pl/event/sector/id/1109235

źródło: RCK

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].