Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niemal 5 mln zł na Wodzisławską Komunikację Powiatową

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozyskał 4,9 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na wsparcie w bieżącym roku Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. 

Niemal 5 mln zł na Wodzisławską Komunikację PowiatowąStarostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

To ogromny zastrzyk gotówki, biorąc pod uwagę fakt, że Wodzisławska Komunikacja Powiatowa w 2024 r. kosztować będzie samorząd powiatowy oraz gminy ją współtworzące (gminę Godów, Gorzyce i Lubomię) ok. 8,5 mln zł. Dzięki wsparciu z Funduszu powiatowa komunikacja nie tylko będzie się rozwijać, ale też po raz kolejny nie podniesie cen biletów autobusowych.

Aktualnie Wodzisławska Komunikacja Powiatowa operuje na 12 liniach, łączących południe powiatu z Wodzisławiem Śląskim, Pszowem i Rydułtowami oraz Raciborzem i Jastrzębiem-Zdrojem. Autobusy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej wykonują ponad 250 kursów dziennie, przewożąc przeciętnie 75 tys. pasażerów miesięcznie (czyli ok. 900 tys. rocznie). W sumie Wodzisławska Komunikacja Powiatowa co roku wykonuje 1,5 mln wozokilometrów.

Od września 2022 r. za sprawą linii nr 44 południowe gminy powiatu zyskały połączenie z Pszowem i Rydułtowami. Dzięki temu młodzież zamieszkująca w miejscowościach gmin Gorzyce i Lubomia może bez przeszkód dostać się do szkół ponadpodstawowych w Pszowie i Rydułtowach. Linia okazała się sukcesem. Według wstępnych analiz ruchu pasażerskiego średnio miesięcznie korzysta z tego połączenia ok. 2 500 osób.

Nowoczesny tabor

W komunikacji organizowanej przez Powiat Wodzisławski eksploatowanych jest aktualnie 21 autobusów różnej wielkości. Od kilku lat władze powiatu starają się o unowocześnianie taboru, dzięki czemu autobusy w 90% posiadają normę spalin EURO 6 i nie są starsze niż 2016 rok. Wśród pojazdów zasilających komunikację powiatową jest 1 hybryda zakupiona w kwietniu ubiegłego roku. Pozostałe pojazdy to: IVECO CROSSWAY, SOR CN12, ISUZU NOVOCITY LIFE. Te ostatnie są bardzo charakterystyczne, mają bowiem 8,5 metra długości i barwę turkusową. W marcu tego roku tabor wzbogaci się o kolejny autobus IVECO CROSSWAY.

Bardzo zależy nam na tym, aby ciągle rozwijać Wodzisławską Komunikację Powiatową. Dbamy o to, aby pasażerowie jeździli w komfortowych warunkach, stąd też tylko w ciągu ostatnich pięciu lat tabor wzbogacił się o 18 nowych autobusów. Pojawiły się też dwie nowe linie 44 oraz linia weekendowa 35, a także wiele dodatkowych kursów, będących odpowiedzią na zapotrzebowanie osób korzystających z naszej komunikacji. A tych z roku na rok przybywa. To nas bardzo cieszy – mówi starosta Leszek Bizoń.

Wozimy pasażerów od 12 lat

Powiat Wodzisławski jest organizatorem powiatowych przewozów pasażerskich od ponad 10 lat. Wtedy to praktycznie z dnia na dzień rybnicki PKS przestał obsługiwać południową część powiatu, a tamtejsze gminy i ich mieszkańcy zostali z problemem wykluczenia transportowego.

W ciągu tej dekady Starostwo zachęciło do współpracy urzędy gmin z Godowa, Gorzyc i Lubomi, dzięki czemu powiatowe przewozy zapewniają transport dzieci i młodzieży do szkół. Powiat zaś objął udziały w należącym do Powiatu Raciborskiego PKS w Raciborzu. To spowodowało, że przewoźnik może być obecnie traktowany przez oba powiaty nie tylko jako tzw. podmiot wewnętrzny, ale także jako ważny na lokalnym rynku pracodawca. Starostwo zaczęło ponadto inwestować w tabor, który wykorzystywany jest do obsługi przewozów, dzięki czemu pasażerowie podróżują w autobusach nowoczesnych, klimatyzowanych i w dobrych warunkach. Rozwijane są też nowoczesne usługi do obsługi pasażerów, jak aplikacja do śledzenia ruchu autobusów, możliwość zakupu biletu w sieci czy zapłaty za nie kartą lub telefonem.

Ceny bez zmian od 2014 roku

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa w 2024 r. kosztować będzie samorząd powiatowy oraz gminy wspólnie z Powiatem ją współtworzące (Godów, Gorzyce, Lubomia) ok. 8,5 mln zł, z czego 4,9 mln zł zostanie sfinansowane ze środków pozyskanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Mimo stale rosnących kosztów funkcjonowania, w ryzach udaje się utrzymać cenę biletów:

bilety jednorazowe: na terenie gminy – 3 zł, na terenie powiatu – 5 zł, poza powiatem 6 zł;

bilety miesięczne (szkolne): na terenie gminy 35 zł, na terenie powiatu – 80 zł, poza powiatem 95 zł.

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa wprowadziła też bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi, ujednolicono bilet weekendowy – bez względu na długość przejazdu opłata wyniesie 2 zł. W dalszym ciągu obowiązują ulgi dla ,,Dużej Rodziny’’ i osób korzystających z pomocy społecznej. Z bezpłatnych przejazdów Wodzisławską Komunikacją Powiatową mogą korzystać seniorzy 70+ oraz dzieci do 7 roku życia. W promocyjnej cenie można kupić także bilet 60-dniowy – szczegóły (otwiera się w nowym oknie).

Cena biletów za przejazdy Wodzisławską Komunikacją Powiatową nie wzrosła od 2014 r.

źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
cocolino 12.02.2024 11:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najlepiej byłoby zrobić jeden bilet dniowy i miesięczny na wszystkich przewoźników transportu zbiorowego na terenie powiatu(a jeszcze lepiej subregionu) PKS Racibórz - komunikacja powiatowa, MZK Jastrzębie, KM Wodzisław ZTZ i KŚ. Prosty sposób to taki aby wszystkie gminy (Marklowice, Mszana, Pszów, Radlin i Rydułtowy) zlikwidowały własny transport zbiorowy wtedy obowiązek spływa na powiat i sprawa sama się rozwiązuje pozostaje się tylko dogadać z KŚ.