Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czas pełen wyzwań i inwestycji. Eko-Okna podsumowują 2023 rok

2023 rok był trudny dla polskich producentów okien. Części z nich, z powodu kryzysu w branży budowlanej, nie ominęły spadki produkcji, a nawet grupowe zwolnienia. Jaki był miniony rok dla Eko-Okien – największego pracodawcy w regionie i jednego z największych producentów okien w Europie?

Czas pełen wyzwań i inwestycji. Eko-Okna podsumowują 2023 rok
W Eko-Oknach pracuje blisko 13 tysięcy osób. Obecnie trwa rekrutacja pracowników do nowo otwartego zakładu w Wodzisławiu Śląskim (aktualne oferty pracy dostępne na www.praca.ekookna.pl).

Zeszły rok był dla Eko-Okien okazją do świętowania 25-lecia istnienia. Mateusz Kłosek, prezes zarządu, wspominał w wywiadzie udzielonym z okazji jubileuszu czas, kiedy produkowali 15-20 okien dziennie. Przyznał też, że dużą satysfakcję daje mu możliwość współtworzenia tak różnorodnej organizacji, która z dnia na dzień przynosi nowe wyzwania i zadania, na które można znajdować pomysły i rozwiązania. – Najbardziej dumny jestem z tego, że po ćwierć wieku nadal pracują tutaj ludzie, którzy wtedy też, razem ze mną, zaczynali – przyznaje Mateusz Kłosek. Przez cały miniony rok firma posługiwała się specjalnym, jubileuszowym logo.

Niełatwy czas dla branży

Miniony rok okazał się jednym z najtrudniejszych od lat. Ze wstępnych szacunków wynika, że eksport okien i drzwi w 2023 roku mógł w branży stolarki otworowej spaść nawet o kilkanaście procent w stosunku do roku 2022. Media, pisząc o największych producentach okien w Polsce, donosiły o planowanych zwolnieniach grupowych czy wprowadzonym w niektórych firmach czterodniowym tygodniu pracy, co miało pozwolić na uniknięcie zwolnień. Mimo trudności na rynku, w Eko-Oknach nie tylko uniknięto takich sytuacji, ale zdecydowano się na kolejne inwestycje w rozwój firmy.

Dwie nowe fabryki

W ostatnich miesiącach trwały intensywne prace budowlane w Wodzisławiu Śląskim i Kędzierzynie-Koźlu, gdzie powstawały nowe fabryki Eko-Okien. Zakład w wodzisławskich Olszynach już działa i docelowo pracę znajdzie tam 3000 osób. – Otwarcie zakładu produkcyjnego w Wodzisławiu Śląskim jest przełomowym momentem w historii firmy. Od teraz produkcja biegnie równolegle w dwóch osobnych fabrykach – mówi Tomasz Marek, dyrektor zakładu. Nowa hala o powierzchni aż 117 000 m2 mieści produkcję, magazyny i biura. Odbywać się tam będzie produkcja szyb zespolonych, okien typowych, nietypowych drzwi, okien i systemów przesuwnych oraz rolet, moskitier i innych produktów z aluminium. W tej chwili trwa rekrutacja pracowników do fabryki w Wodzisławiu Śląskim, z kolei uruchomienie produkcji w Kędzierzynie-Koźlu planowane jest w tym roku.

Rozbudowa zakładu w Kornicach

Równolegle z budową dwóch nowych zakładów produkcyjnych trwała rozbudowa tego w Kornicach, niedaleko Raciborza. W 2023 roku oddano do użytku kolejne hale produkcyjne, nową stację benzynową, rozbudowano magazyn wysokiego składowania i warsztat samochodowy oraz powiększono parking dla samochodów ciężarowych. Kiedy w 2009 roku Eko-Okna przeniosły się z Raciborza do Kornic, produkcja odbywała się w tzw. zakładzie nr 1, czyli hali o powierzchni 11 tys. m2. Teraz, po 15 latach, stoi tam dziesięć hal produkcyjno-magazynowych o łącznej powierzchni ponad 341 tys. m2. – Moja wyobraźnia co rozwoju firmy i jej wielkości sięgała co najwyżej zakładu nr 1 w Kornicach. Na pewno nie dalej – mówił we wspomnianym wywiadzie Mateusz Kłosek. Choć obecnej wielkości zakładu nie przewidział w swojej wyobraźni nawet właściciel firmy, to plany rozwojowe na kolejne lata są wciąż ambitne. Przejeżdżając obok Eko-Okien można zobaczyć, że prace budowlane ciągle trwają.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Eko-Okna w swoich działaniach kierują się społeczną odpowiedzialnością biznesu, a firma jest największym płatnikiem podatków w regionie. Jakie kwoty wpłynęły w 2023 roku do budżetu gminy? – Tylko w 2023 roku wysokość odprowadzonych podatków – od nieruchomości, transportu i CIT – do budżetu gminy Pietrowice Wielkie, wyniesie ok. 13 milionów złotych. Decyzje o tym, jak te pieniądze są wydawane i jak służą mieszkańcom, podejmuje Rada Gminy – tłumaczy Mateusz Kłosek, prezes zarządu. Firma aktywnie wspiera remonty okolicznych dróg. Wraz z raciborskim powiatem i gminą udało się pozyskać środki na realizację remontów okolicznych dróg, do czego Eko-Okna dołożyły ponad 2,5 mln zł.

Najważniejszy jest pracownik

W Eko-Oknach pod koniec 2023 roku pracowało blisko 13 tysięcy osób, ale liczba ta w najbliższym czasie wzrośnie. Obecnie trwa intensywna rekrutacja nowych pracowników do zakładu w Wodzisławiu Śląskim, a nowe miejsca pracy powstają też w Kędzierzynie-Koźlu. Pracownicy doceniają firmę jako pracodawcę, który zapewnia m.in. darmowy transport pracowniczy, stołówki z preferencyjnymi cenami posiłków oraz możliwość skorzystania z wielu innych benefitów. – Chciałbym, abyśmy byli taką firmą, z której dumni są pracownicy, klienci i lokalna społeczność – podsumowuje Mateusz Kłosek.

Adam Wita

Materiał informacyjny partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].