Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szkoły z Rybnika dostały pieniądze na założenie ogrodów. Teraz czekają na wiosnę

Aż 9 rybnickich placówek oświatowych otrzymało granty z programów Seed Programs International oraz Resiliency Gardens, na założenie i uprawę przyszkolnych ogródków.

Szkoły z Rybnika dostały pieniądze na założenie ogrodów. Teraz czekają na wiosnę freepik.com
Zdjęcie ilustracyjne

Każda z placówek na założenie lub rozbudowę ogrodu otrzyma 1 000 USD. Dodatkowo, taka sama kwota zostanie przeznaczona na zapewnienie wsparcia edukacyjnego - przeprowadzenie czterech programów ogrodniczych.

To drugi rok szkolnego programu ogrodniczego w Polsce, prowadzonego przez te międzynarodowe organizacje. Program ma na celu utworzenie lub ulepszenie ogrodów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach, do których uczęszczają uczniowie ukraińscy. Ogrody szkolne zapewniają uczniom praktyczną możliwość nauki, tworzą małą społeczność klasową i pogłębiają przyjaźń wśród uczniów.

- Zakładanie i uprawa ogródków szkolnych to jeden ze sposobów zrównoważenia posiłków szkolnych i, przede wszystkim, praktyczna edukacja o zrównoważonej żywności. Narzędzie to pokazuje związek pomiędzy uprawą a późniejszą konsumpcją. Buduje świadomość młodzieży na temat znaczenia żywności pochodzenia roślinnego. Uprawa szkolnego ogródka to multidyscyplinarne podejście edukacyjne zgodne z polityką na rzecz zdrowia, bioróżnorodności, klimatu i bezpieczeństwa żywnościowego - mówi Monika Kubisz, która prowadzi w mieście projekty związane ze zrównoważoną żywnością. - Projekty te wpisują się w prowadzone od kilku lat w Rybniku działania, m.in. w projektach StratKIT i StratKIT+, związane z ewolucją szkolnych stołówek, promowaniem ekologicznej żywności, picia wody z kranu, zakładania ogrodów społecznych. Cieszę się, że na 10 przyznanych w Polsce grantów aż 9 trafiło do Rybnika!

Każda z placówek na założenie lub rozbudowę ogrodu otrzyma 1 000 USD. Dodatkowo, taka sama kwota zostanie przeznaczona na zapewnienie wsparcia edukacyjnego - przeprowadzenie czterech programów ogrodniczych. Programy będą dostosowane do lokalizacji szkoły oraz do dostępnej przestrzeni przeznaczonej na ogród. Zajęcia ogrodnicze prowadzić będą m.in. edukatorki z Fundacji Naturalnego Rozwoju.

- Celem projektu jest upowszechnianie ogrodnictwa miejskiego, zmniejszanie skutków emisji CO2 i jednocześnie czerpanie radości przez dzieci i młodzież z jedzenia żywności, którą sami wyhodowali. Jesteśmy podekscytowane i bardzo cieszymy się na tą współpracę! - zapewniają Dorota Piecha i Martyna Żmuda z Fundacji. 

Wszystkie placówki otrzymają także dodatkowe środki z projektu StratKIT+ (Interreg BSR), mającego na celu testowanie innowacyjnych sposobów na zrównoważenie systemów żywnościowych.

- Chociaż prace ogrodnicze ruszą pełną parą dopiero wiosną, już wkrótce odbędą się pierwsze zajęcia edukacyjne. Nasza placówka nie miała dotychczas ogródka przyszkolnego, wsparcie finansowe i eksperckie niewątpliwie się przyda. Projekt ma niezwykłą wartość edukacyjną dla dzieci, które zobaczą, że warzywa i owoce nie rosną w supermarkecie, że trzeba je zasadzić/zasiać, podlewać, dbać o nie, a na końcu można zjeść - zauważa Ewa Tyl - Korzeniewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35.

Placówki, które otrzymały granty na założenie lub rozwój ogródków szkolnych:

  • Przedszkole nr 39
  • Szkoła Podstawowa nr 28
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9
  • Szkoła Podstawowa nr 24 (w ZSP nr 14)
  • Szkoła Podstawowa nr 9
  • Zespół Szkół Budowlanych
  • Szkoła Podstawowa nr 19
  • Przedszkole nr 19
  • Szkoła Podstawowa nr 35

Resiliency Gardens to społeczność wolontariuszy o różnych narodowościach i z różnych środowisk z siedzibą w Polsce. Jej celem jest pomoc polskim i ukraińskim szkołom, organizacjom pozarządowym, a także innym organizacjom działającym u podstaw w celu zwiększenia podaży lokalnie uprawianej żywności, aby zapewnić wyżywienie swoim beneficjentom. Seed Programs International (SPI) jest organizacją non-profit 501(c) (3) z siedzibą w USA, która wspiera programy na całym świecie. SPI dąży do tego, aby poprzez rolnictwo zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe, umocnić lokalne społeczności, a także kultywować zrównoważone źródła utrzymania.

StratKIT+ to projekt współfinansowany ze środków programu Interreg Baltic Sea Region, będący kontynuacją projektu StratKIT, realizowany w 8 państwach Regionu Morza Bałtyckiego, mający na celu testowanie nowatorskich rozwiązań/narzędzi zwiększania stopnia zrównoważenia posiłków publicznych, a także sposobów radzenia sobie przez sektor publiczny z zapewnianiem posiłków w sytuacjach kryzysowych.

źródło: UM Rybnik

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].