Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nagrody za osiągnięcia w kulturze

W niedzielę, 14 stycznia, wręczono Nagrody Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody za osiągnięcia w kulturze P. Bukartyk

Rybnik z powodzeniem aspiruje do tytułu ważnego ośrodka kulturotwórczego. Ogromna w tym zasługa ludzi, którzy z pasją i energią kształtują kulturalne oblicze miasta. A jest ich bez liku – reprezentują różne gatunki sztuki, osiągają spektakularne sukcesy, kształtują przyszłe pokolenia, podejmują nowatorskie inicjatywy.

Formą docenienia osób szczególnie wyróżniających się i zasłużonych na polu tworzenia i promocji kultury są przyznawane od 1992 r. doroczne Nagrody Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody tegorocznym laureatom wręczono 14 stycznia w sali widowiskowej Teatru Ziemi Rybnickiej, przed wydarzeniem pt. 7. Śląski Festiwal Operetki: Operetkowa Lista Przebojów. Na nagrodę składają się: dyplom, statuetka oraz nagroda finansowa. W tym roku łączna pula nagród to kwota 50 tysięcy zł.

Dzisiejsza uroczystość to nie tylko chwila uhonorowania zasłużonych twórców, ale także okazja do podkreślenia, jak ważną rolę kultura odgrywa w budowaniu naszej społeczności. Poprzez swoje dzieła, artyzm i zaangażowanie, artyści i promotorzy kultury tworzą przestrzeń, która inspiruje i łączy nas wszystkich. Dziękuję wam za nieustanną pasję i wkład w rozwój Rybnika – mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera. W tym roku nagrody indywidualne w wysokości 9.000 zł brutto (dziewięć tysięcy złotych) każda przyznano:

  • Remigiuszowi Michalikowi – za zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego i materialnego Miasta Rybnika.

Remigiusz Michalik jest przewodniczącym koła terenowego „Rybnik” stowarzyszenia „Pro Fortalicium” działającego na rzecz ochrony zabytkowych fortyfikacji, głównie bunkrów i schronów. Jest też aktorem nieprofesjonalnym, występuje w przedstawieniach działających w mieście i w regionie teatrów niezawodowych. Na stałe współpracuje z teatrem Safo z Rydułtów. Na swoim koncie ma też role filmowe, zagrał m.in. z Robertem Gonerą w „Opowiem Ci o zbrodni”, a także w nakręconej przez Adama Grzegorzka ekranizacji spektaklu teatru Safo „Jo był ukradziony”, opowiadającego o tragedii górnośląskiej.

  • Januszowi Rzymankowi – za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury filmowej na terenie Miasta Rybnika.

Janusz Rzymanek to filmowiec, dokumentalista, dziennikarz, fotograf – zaangażowany w różnego rodzaju działania na terenie miasta. Stanowi przykład człowieka-instytucji, który dla miasta jest ambasadorem życia kulturalnego, powiązanego z działaniami edukacyjnymi. Więcej o laureacie można przeczytać w Gazecie Rybnickiej ze stycznia 2024 (PDF, 3 MB).

  • Romanie Kuczerze – z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej.

Romana Kuczera jest Dyrektorką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. W roku szkolnym 2022/2023 obchodziła 20-lecie pełnienia funkcji dyrektora i 40-lecie pracy pedagogicznej i artystycznej. Jej praca przekłada się na dynamiczny rozwój szkoły, która podejmuje wielokierunkowe działania na rzecz kultury muzycznej regionu. Obok znakomitych wychowanków-artystów rozsławiających imię polskiej kultury na świecie, szkoła ma też wspaniałych muzyków-pedagogów, którzy kształcą kolejne rzesze młodych adeptów sztuki.

Nagrody zespołowe w wysokości 11.500 zł brutto (jedenaście tysięcy pięćset złotych) każda otrzymali:

  • Dom Kultury Niedobczyce w Rybniku z przeznaczeniem dla Chóru im. Adama Mickiewicza z okazji jubileuszu 110-lecia

Chór im. Adama Mickiewicza jest jednym z najstarszych chórów Okręgu Rybnickiego, działa nieprzerwanie od 1913 r. Przez lata swojej działalności był nie tylko źródłem pięknej muzyki, powodującej radość i wzruszenie słuchaczy, ale również symbolem harmonii i pasji. W roku 2023 roku obchodził 110-lecie swej działalności. Ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w 2003 roku z okazji jubileusz 90-lecia i w 2010 roku za popularyzację śpiewu chóralnego na terenie Miasta Rybnika i regionu.

  • Zespół 6 na 6 z okazji jubileuszu 30-lecia

Zespół 6 na 6 to grupa muzyków, dla których radość śpiewania, wspólnego muzykowania i przekazywania emocji publiczności jest najważniejsza. Jest jedną z nielicznych formacji specjalizujących się w twórczych, oryginalnych przeróbkach a cappella przebojów z kręgu muzyki pop i jazz polskich i zagranicznych wykonawców. W swoim dorobku ma 7 płyt oraz publikacje w popularnych serwisach streamingowych. Zespół współpracował z takimi wykonawcami jak m.in. Kuba Badach, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Renata Przemyk, Małgorzata Ostrowska, Maciej Miecznikowski, Maciej Maleńczuk. Zespół 6na6 jest pomysłodawcą i organizatorem cyklu koncertów „6na6 z Gwiazdami” oraz „6na6 na bruku”, które odbywają się w Rybniku i cieszą ogromną popularnością.

Kandydatów do nagrody, którymi mogą być osoby związane z Rybnikiem i mające duży wpływ na rozwój kultury w mieście, mogli zgłaszać: Prezydent Miasta, Przewodniczący Rady Miasta, instytucje kultury i rady dzielnic, organizacje pozarządowe o charakterze społeczno- kulturalnym, uczelnie wyższe oraz placówki oświatowe, związki twórcze i przedstawiciele środowiska twórczego, agencje artystyczne i wydawnictwa oraz redakcje lokalnej prasy, radia i telewizji.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].