Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pułkownik Konior: pamięć o 13. grudnia to nasz obowiązek. Służba więzienna oddała w Raciborzu hołd bohaterom walki o wolność

W rok po odsłonięciu tablicy pamiątkowej na murze Zakładu Karnego w Raciborzu znów zgromadziło się pod więzieniem wielu zacnych gości. - Stajemy w cieniu chwil, które zaważyły na historii Polski - powiedział na początek uroczystości mjr Grzegorz Skowronek szef raciborskiej placówki.

Pułkownik Konior: pamięć o 13. grudnia to nasz obowiązek. Służba więzienna oddała w Raciborzu hołd bohaterom walki o wolnośćma.w
Więziennicy złożyli hołd bohaterom opozycji aresztowanym 13 grudnia w 1981 roku za walkę z reżimem komunistycznym w Polsce

Materiał wideo:

Więziennicy, radni i dyrektorzy

W środowe popołudnie 13 grudnia Skowronek przywitał na placu przed wjazdem na teren więzienia: dyrektora biura poselskiego Michała Wosia - Szymona Szrota; zastępcę dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Michała Koniora, dyrektora okręgowego z Katowic ppłk Michała Mudego, a także komendanta zawodowych strażaków z Raciborza Jarosława Ceglarka, nadleśniczego z Rud Marcina Fischera, przedstawiciela powiatowej policji komisarza Dariusza Szerszunowicza i przedstawiciela Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Tomasza Muszyńskiego.

WIDEO: MACIEJ KONIOR O TABLICY NA MURZE WIĘZIENNYM

Ponadto pojawili się radni Piotr Klima i Michał Szukalski oraz Paweł Płonka; Michał Fita jako lider stowarzyszenia W służbie mieszkańcom. Przywitano także Grzegorza Wawocznego jako historyka ziemi raciborskiej i dyrektorów szkół, gdzie funkcjonują klasy mundurowe - Jacka Pierzchałę i  Marcina Kunickiego. Z okolicznościową wiązanką kwiatów przybył dyrektor “poprawczaka” Grzegorz Bulenda, a przywięzienne przedsiębiorstwo Rakon reprezentował Krystian Kuczera.

Władza dławiła butem ich marzenia

- Stajemy w cieniu chwil, które zaważyły na historii Polski - zaczął dyrektor raciborskiego Zakładu Karnego. Cytował Józefa Piłsudskiego, mówiąc, że patriotyzm to gotowość poniesienia trudów dla dobra Ojczyzny, a także posłużył się słowami Jana Pawła II, który mówił: niech wasza przeszłość nie będzie przeszkodą, lecz bodźcem do lepszego jutra.

WIDEO: GRZEGORZ SKOWRONEK WIDZIAŁ Z BLISKA WYDARZENIA Z 1981 ROKU

Pułkownik Konior wspomniał o tym, jak w 1981 roku władza butem dławiła ludzi myślących o wolności. Odczytał list szefa Służby Więziennej generała Kitlińskiego, który przed rokiem z wiceministrem Michałem Wosiem inicjowali umieszczenie tablicy upamiętniającej wydarzenia z 13 grudnia w Raciborzu, aby “grubą kreską odciąć się od działań ówczesnych więzienników”. Maciej Konior zwrócił się do obecnej młodzieży-uczniów klas mundurowych. - Dziś przymierzacie się do munduru, że służyć i bronić społeczeństwa, a nie aresztować ludzi walczących o wolność, humanitaryzm, prawa człowieka - podkreślił.

Zalecenie zbrodniczego reżimu

W rozmowie z Nowinami M. Konior wspominał, że zeszłoroczna inicjatywa upamiętnienia bohaterów walczących za wolną Polskę spotkała się z przychylnością resortu sprawiedliwości i w Raciborzu przygotowano projekt tablicy oraz zadbano o szczegóły organizacyjne jej odsłonięcia.

- Taki gest był według mnie koniecznością, bo jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi, nosimy mundur, ale i służymy społeczeństwu. Ta noc grudniowa z 1981 roku dała się we znaki polskiemu, także miejscowemu społeczeństwu. Ci ludzie nadal żyją, a wtedy byli aresztowani, internowani. Trudno nawet mówić o statusie tych ludzi wówczas, dlaczego w ogóle trafili za mury więzienne? Bo takie było zalecenie zbrodniczego reżimu, ideologii komunistycznej, te rozkazy wykonywali ludzie im znani, nierzadko ich znajomi - podkreślał zastępca dyrektora generalnego SW.

- Chodziło mi o to, żeby zaakcentować w jasny sposób, że my nie utożsamiamy obecnie noszonych mundurów z tamtą formacją, z tamtymi czasami. Wizja służby więziennej wśród społeczeństwa również ulega zmianie, wykonujemy służbę na rzecz społeczeństwa i odcinamy się od tamtych historii. Jednak zapomnieć tamtych wydarzeń absolutnie nie możemy. Przypominamy je ku przestrodze, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że trzeba o nią walczyć, a jeśli zbrodnicza ideologia wykorzystuje mundur, to należy rozważyć, czy nadal powinno się go nosić - oznajmił M. Konior.

Konieczność pamiętania o bohaterach

Zastępca dyrektora przyznał, że miał szczęście ze swoim świętej pamięci ojcem często rozmawiać o czasach PRL, szczególnie o stanie wojennym. - Ja nie mogłem pojąć, w moim prawniczym, humanistycznym wykształceniu, że w niepodległym kraju przychodzą po kogoś do domu, wyciągają go i zabierają bez żadnej informacji dla bliskich, gdzie on będzie przebywał. To, co robimy, to jest hołd dla tych ludzi, o takich momentach trzeba pamiętać, tej pamięci nikt nam nie zabierze. Dla mnie to oczywiste i mam nadzieję, na kontynuowanie tego w następnych latach. Według mnie to oczywista konieczność pamiętania o bohaterach - nadmienił pułkownik Konior.

WIDEO: MIECZYSŁAW SUS O STRACHU PRZED RADZIECKĄ INTERWENCJĄ

Major Skowronek powiedział Nowinom, że inicjatywa podjęta w więzieniu służy następnym pokoleniom. - Wielu aresztowanych, osadzonych w zakładzie karnym w Raciborzu 13 grudnia 1981 roku traciło pracę, zdrowie, w tym czasie utraciło nawet życie. Inicjatywę pana pułkownika Koniora chcemy kontynuować - zaznaczył dyrektor. Sam jest takiego rocznika, że pamięta wprowadzenie stanu wojennego, choć przeżył ten czas jako bardzo młody człowiek - uczeń szkoły podstawowej. Był świadkiem wydarzeń w zakładzie karnym, pamięta jak stał z ojcem na ulicy Waryńskiego i obserwowali działania wojska i milicji. Formacje pacyfikowały bunt osadzonych. - Dla mnie z perspektywy dziecka to było coś niecodziennego, zapadło w pamięć. Dziś wiedza historyczna, świadomość jest zupełnie inna niż wtedy. Wiem, że w tamtym czasie ludzie utracili to, co dla nich było najcenniejsze - podkreślił Grzegorz Skowronek. Zgadza się ze swoim byłym szefem, że należy podkreślać współczesną rolę zakładu karnego, miejsca dla przestępców, a nie dla ludzi, którzy mają tylko inne przekonania niż władza i za to tracą wolność.

Obawiali się radzieckich czołgów

Wśród uczestników uroczystości spotkaliśmy Mieczysława Susa, miejscowego Sybiraka i społecznika. Senior wspominał początek lat 80. ubiegłego wieku. - Służyłem wtedy na granicy i wiem, co się wtedy działo. Śledziłem też wydarzenie po czeskiej stronie. Mieliśmy obawy, że tamtejsze wojska wkroczą na ziemię raciborską. Docierały do nas także informacje z Jastrzębia-Zdroju, gdzie strajkowała Solidarność, kierowcy PKS-u nam to opowiadali. Od osób wyjeżdżających na Zachód słyszałem, jak nam współczują, że my zostajemy w takim kraju. Była prawdziwa bojaźń, co nasi pseudoprzyjaciele ze Związku Radzieckiego mogą z nami zrobić, gdyby mieli wkroczyć czołgami, pamiętam z interwencji zbrojnej w Czechosłowacji z 1968 roku, że Rosjanie nie zważali na nic, ludzi w polskich mundurach nie szanowali - opowiadał Nowinom raciborzanin.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wtf (46.223. * .123) 14.12.2023 18:47

Koksiaki jak w stanie wojennym, takie stylowe...

~rack (77.222. * .146) 14.12.2023 15:19

Pamiętamy :(
A dziś są tacy , którzy chcą ludziom odebrać polskie media ! A to nie jest śmieszne..