Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes Rafako odwołany. PBG usunęło z zarządu osoby związane z PFR

TEKST AKTUALIZOWANY

W czwartek 23 listopada zostaną wznowione obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rafako S.A., podczas którego miały zapaść decyzje kluczowe dla przyszłości Rafako. Przed wznowieniem obrad doszło jednak do zmian w zarządzie spółki z Raciborza.

Prezes Rafako odwołany. PBG usunęło z zarządu osoby związane z PFR
Dawid Jaworski był prezesem Rafako przez półtóra miesiąca

Zmiany w zarządzie Rafako

Dawid Jaworski przestał pełnić funkcję Prezesa Zarządu Rafako S.A. Michałowi Sikorskiemu cofnięto delegację do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Rafako S.A. Decyzje zapadły na posiedzeniu Rady Nadzorczej 20 listopada 2023 r.

Rada Nadzorcza powołała w skład zarządu Roberta Kuraszkiewicza i Andrzeja Marciniaka. Robert Kuraszkiewicz jest nowym prezesem Rafako, natomiast Andrzej Marciniak członkiem zarządu.

Nowy prezes Rafako Robert Kuraszkiewicz w przeszłości był prezesem Stowarzyszenia Energii Odnawialnej oraz prezesem Banku Pocztowego. Andrzej Marciniak ma doświadczenie w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Swego czasu był prezesem Enei S.A.

Przypomnijmy, Dawid Jaworski został prezesem Rafako 5 października br., po odwołaniu z tej funkcji Macieja Stańczuka (ten był prezesem od czerwca br., kiedy odwołano Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego). Wtedy też oddelegowano do zarządu Rafako Michała Sikorskiego. Zarówno D. Jaworski jak i M. Sikorski byli związani z Polskim Funduszem Rozwoju - mniejszościowym akcjonariuszem Rafako S.A.

Dlaczego odwołano zarząd Rafako?

- Chodzi o realne ratowanie i restrukturyzację spółki, a nie działania punktowe czy pozorowane - powiedział Przewodniczący rady nadzorczej Rafako, Piotr Zimmerman, dodając, że próby zrzucania odpowiedzialności za los spółki na decyzje jej największego z akcjonariuszy, który kieruje się przy tym decyzjami zabezpieczonych na pakiecie akcji Rafako należącym do obligatariuszy PBG, w zakresie konwersji zadłużenia, to odwracanie uwagi opinii publicznej i pracowników od prawdziwych problemów, bowiem w interesie akcjonariuszy Rafako, a przez to także obligatariuszy PBG, jest nie tylko przetrwanie, ale rozwój i wzrost wartości spółki z Raciborza. Wskazał również, że wszystkie kluczowe decyzje dla Rafako powinny być wypracowywane w „ciszy” przy zachowaniu dialogu i przy osiągnięciu konsensusu pomiędzy wszystkimi głównymi interesariuszami spółki.

- W opinii rady nadzorczej odwołany zarząd nie wypełnił zobowiązań postawionych mu przez radę, polegających na dokończeniu dotychczasowego procesu inwestorskiego i zapewnieniu jej środków niezbędnych na czas spełnienia przez spółkę stawianych jej warunków przez inwestora, koncentrując się na medialnych przepychankach i kwestiach personalnych. Oczekiwania rady nadzorczej są niezmienne - wyprowadzenie spółki na prostą, oddłużenie jej z jednoczesnym zapewnieniem finansowania, zachowanie know–how Rafako i uratowanie miejsc pracy, a co za tym idzie zapewnienie bezpiecznej przyszłości pracowników. Warunkiem tego jest pełna współpraca i kompromis z wierzycielami i akcjonariuszami – dodał Piotr Zimmerman.

Wkrótce wznowienie obrad "Walnego"

14 listopada rozpoczęło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Rafako S.A. Stawili się na nim przedstawiciele PBG, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Większość w ogólnej liczbie głosów miało PBG – 65,22% (bezpośrednio i pośrednio), związane ze Skarbem Państwa PFR i KUKE miały łącznie 27,46% głosów. Na wniosek PBG przegłosowano przerwę w obradach do 23 listopada:

Rafako nadal w zawieszeniu. Przerwa w obradach NWZA na wniosek w PBG

Były już zarząd Rafako w osobach Dawidach Jaworskiego i Michała Sikorskiego dążył do przeprowadzenia zmian konwersji zadłużenia Rafako na akcje nowej emisji bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Dla PBG oznaczałoby to rozwodnienie udziału w akcjonariacie Rafako i utratę kontroli nad przedsiębiorstwem z Raciborza. Dawid Jaworski argumentował, że bez tego nie poprawi się kondycja finansowa Rafako, a tym samym rosną szanse na upadłość spółki:

14 listopada pracownicy Rafako zorganizowali pikietę pod wejściem do biurowca Rafako. Apelowali do przedstawicieli PBG o zgodę na konwersję zadłużenia na akcje nowej emisji, skierowanej do wierzycieli Rafako.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~vladislav1 (79.190. * .170) 21.11.2023 09:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Ech
PISu już nie ma ? To co się z nim stało ? Jeszcze wczoraj Morawicki był premierem. Masz jakieś nowe informacje ?

~Ech (46.204. * .135) 21.11.2023 09:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@~Paroloko ,
PiS już nie ma . Rudy pierwszy lansował się w Rafako i złote góry obiecywał. Teraz do niego gnać! ... póki jest w Pl .

~PeOwiec (5.173. * .252) 20.11.2023 20:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A miał fir dojczland wam pomoc

~Paroloko (78.31. * .50) 20.11.2023 19:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

PiS potrzebował Rafako do restrukturyzacji polskiej energetyki w kierunku atomu. Niestety po wyborach to już nie ma znaczenia. Plany są już nieważne. Rafako upadnie i pewno ktoś to potem przejmie za grosze. Jak za Balcerowicza.

~RafakoKaputt (5.184. * .186) 20.11.2023 18:55

Czyli Rafako kaputt. A te zmiany to tylko dla wydojenia odpraw. Ostatni gasi światło. Dziękujemy związkom z taką "walkę".