Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Obniżka opłaty za śmieci w Raciborzu

Obniżamy opłatę za śmieci z 21 zł na 19,50 zł. Prawie 800.000 zł pozostanie w kieszeniach raciborzan. To nasz obowiązek wobec mieszkańców, aby mieli jak najlepszą usługę w jak najlepszej cenie. - mówi prezydent Dariusz Polowy.

Obniżka opłaty za śmieci w Raciborzu

Racibórz ma najniższą opłatę za gospodarowanie odpadami w regionie: 21 zł na osobę na miesiąc. Praktycznie wszystkie samorządy mają stawkę wyższą niż 30 zł. Tylko 2 mają mniej niż 30 zł.

Od stycznia 2022 roku odpady w Raciborzu odbiera nasze Przedsiębiorstwo Komunalne, które zastąpiło prywatną firmę Empol wygrywając z nią przetarg na te usługi. Jakość świadczonych usług znacząco wzrosła, a fakt, że robi to nasze PK znajduje uznanie raciborzan.

Zgodnie z zapisami ustawy, suma opłat wnoszona przez wszystkich mieszkańców powinna być równa kosztowi zagospodarowania wszystkich śmieci z Raciborza.

Od momentu przejęcia wożenia śmieci przez nasze PK raportowana ilość odpadów znacząco spadła, a co za tym idzie spadł też ogólny koszt. Co pozwoliło wypracować nadwyżkę. Nadwyżka z roku 2022 została przeznaczona na pokrycie deficytu z roku poprzedniego gdy śmieci woziła prywatna firma Empol. Obniżenie opłaty z 21 zł na 19,50 zł spowoduje, że nadwyżka trafi do mieszkańców. Należy podkreślić, że mimo obniżki w systemie pozostanie rezerwa gwarantująca jego stabilność.

- Obniżenie opłaty za śmieci wymaga zgody Rady Miasta. Będę przekonywał radnych do tego pomysłu, bo tego wymaga elementarna uczciwość wobec mieszkańców. Mamy przetarg na 3 lata, obowiązujący do końca 2024 roku. Rachunek jest prosty: mamy niższe koszty więc mieszkańcy powinni płacić mniej. - dodaje prezydent Polowy.

Głosowanie w tej sprawie już 22 listopada na sesji Rady Miasta.

Ogłoszenie płatne