Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie szkoliło się w Kuźni Raciborskiej

To nie pierwsze takie szkolenie na terenie gminy. Żołnierze zjadą do Kuźni Raciborskiej w grudniu. Na początek szkolić będzie się 100 osób, a później dołączy do nich drugie tyle; to ochotnicy, którzy wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie szkoliło się w Kuźni RaciborskiejAndrzej Klocek
Żołnierze w Kuźni Raciborskiej będą szkolić się w grudniu. Na zdjęciu kadr z defilady po ślubowaniu terytorialsów na terenie gminy. Ślubowanie wieńczy szesnastodniowe szkolenie

Wojsko w Kuźni Raciborskiej zadomowiło się na dobre, bo powstała tam jednostka szkoleniowa Wojsk Obrony Terytorialnej, która stacjonuje w obiekcie po byłej podstawówce przy ul. Arki Bożka. Na terenie gminy odbyło się nawet pierwsze ślubowanie terytorialsów. To wydarzenie traktuje się jako inaugurację działalności Wojska Polskiego na terenie Kuźni Raciborskiej, bo WOT to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie relacjonowaliśmy w artykule: Przysięga wojskowa na Placu Zwycięstwa. Niebawem żołnierze na stałe będą stacjonować w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO].

200 żołnierzy

Jak jednostka szkoleniowa, to i szkolenia. Kolejne na terenie gminy odbędzie się w grudniu, o czym poinformował miejscowy urząd. - W pierwszych tygodniach grudnia ochotnicy z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą się szkolić w Kuźni Raciborskiej. Pierwszego grudnia – w piątek wieczorem, około 100 żołnierzy zawita w mieście celem odbycia szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Tydzień później dołączy do nich druga grupa około 100 żołnierzy celem odbycia ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego. Szkolenie zakończy się 16 grudnia złożeniem przez żołnierzy przysięgi wojskowej w Częstochowie - podano w komunikacie prasowym. To pokłosie spotkania, które wiceburmistrz Wojciech Gdesz odbył z dowódcą 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownikiem Rafałem Podgórskim.

Ochotnicy, którzy przystępują do Wojsk Obrony Terytorialnej, uczestniczą w szkoleniu podstawowym, zakończonym złożeniem przysięgi wojskowej, jeśli wcześniej nie mieli doświadczenia wojskowego. Natomiast szkolenie wyrównawcze jest dedykowane osobom, które wcześniej służyły w Wojsku Polskim. Wszystkie etapy szkolenia są koordynowane przez 131 batalion lekkiej piechoty z Gliwic.

Bronić i pomagać

To nie pierwsze szkolenie terytorialsów w Kuźni Raciborskiej. W zeszłym tygodniu 13 brygada szkoliła się, realizując ćwiczenie dowódczo-sztabowe. Grupa żołnierzy doskonaliła swoje umiejętności z zakresu planowania działań taktycznych.

Terytorialsi mają za zadanie bronić i pomagać lokalnym społecznościom. W okresie pokoju ich działania obejmują przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych, zwalczanie ich oraz udzielanie pomocy ratunkowej w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w czasie wojny stanowią wsparcie dla wojsk operacyjnych na obszarze działań bezpośrednich, a także pełnią kluczową rolę poza nimi.

W odróżnieniu od regularnych żołnierzy sił zbrojnych, członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej mogą jednocześnie pełnić służbę wojskową i pracować zawodowo w sektorze cywilnym.

Aktualnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 37 tysięcy żołnierzy, w tym około 20% stanowią kobiety.

Ludzie

Wojciech Gdesz

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].