Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Remont spichlerza w Sudole kosztował już prawie pół miliona złotych, ale to jeszcze nie koniec

16 listopada przedstawiciele Miasta Racibórz oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach dokonali odbioru inwestycji pod nazwą: Renowacja zabytkowego spichlerza chłopskiego przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu – Sudole – etap IV.

Remont spichlerza w Sudole kosztował już prawie pół miliona złotych, ale to jeszcze nie koniecUm Racibórz
16 listopada przedstawiciele Miasta Racibórz oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach dokonali odbioru inwestycji pod nazwą: Renowacja zabytkowego spichlerza chłopskiego przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu – Sudole – etap IV.

Przy spichlerzu spotkali się Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski z I Zastępcą Prezydenta Miasta Dawidem Wacławczykiem oraz z kierownikiem budowy, panem Cezariuszem Magottem z firmy IZOSERWIS i inspektorem nadzoru inwestorskiego, panem Jackiem Michalskim w celu dokonania odbioru IV etapu remontu obiektu. W odbiorze wzięli także udział urzędnicy z Urzędu Miasta Racibórz i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 4 etap renowacji spichlerza objął między innymi wykonanie posadzki w piwnicy wraz z izolacją przeciwwilgociową, wykonanie pionów wentylacyjnych w piwnicy a także prace tynkarskie na elewacjach zewnętrznych. Koszt tegorocznego etapu inwestycji wyniósł 156 658,15 zł z czego 50 000,00 zł pochodziło z dotacji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozostałe środki zapewniło Miasto Racibórz z budżetu własnego. W ramach inwestycji odtworzono w drewnianej części lamusa zewnętrzne tynki gliniane w dawnej technologii, z domieszką sieczki słomianej, zaczepione na oryginalnych drewnianych kołkach. Tynki pobielono wapnem. Część murowaną – po okresie wysychania cegły - również otynkowano, tynkiem renowacyjnym. Posadzka w piwnicy została wykonana z cegły rozbiórkowej kładzionej na płask – według zachowanych posadzek w innych podobnych obiektach, na przykład w pomieszczeniu gospodarczym znajdującym się przy spichlerzu na ul. Mariańskiej w Raciborzu.

Dla przypomnienia podajemy, że w poprzednich etapach ( w 2020, 2021 i 2022 r.) wykonano w spichlerzu chłopskim remont dachu obejmujący częściową wymianę więźby dachu i przywrócenie pokrycia dachu z łupka, spięcie stalowymi ściągami spękanej części murowanej obiektu, zszycie pękających sklepień nad schodami i nad piwnicą, odtworzenie podłogi z desek na parterze, konserwację drzwi wejściowych i odtworzenie drzwi do piwnicy oraz izolację przeciwwilgociową ścian zewnętrznych oraz fundamentów. Dzięki tym pracom spichlerz odzyskał stabilność, która została zachwiana poprzez nadsypanie gruntu wokół obiektu (istniejące do tej pory okienka piwniczne obecnie znajdują się poniżej powierzchni gruntu, podobnie jak otwory wentylujące część drewniany strop nad piwnicą – część murowana lamusa poprzez ten stan faktyczny bardzo namakała, murowane ściany zostały narażone na dodatkowe napięcia) oraz poprzez dziurawy dach.

Wszystkie prace remontowe zabytkowego spichlerza w Raciborzu – Sudole przeprowadzone do tej pory kosztowały 480 890,4 zł z czego 190 000,00 zł pochodziło z dotacji Śląskiego Wojewódzkiego konserwatora Zabytków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2024 r. dzięki dotacji z Rządowego Programu odbudowy Zabytków zostanie przeprowadzony ostatni, 5 etap konserwacji spichlerza, który obejmie montaż oświetlenia, konserwację schodów na piętro oraz do piwnicy, wykończenie cokołu elewacji zewnętrznych oraz zabezpieczenie części drewnianej od środka środkami biobójczymi.

źródło: UM Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].