Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgłoś nielegalny baner

Zapraszamy Mieszkańców do działania: zgłaszajcie nielegalne banery wyborcze za pomocą aplikacji Halo Rybnik!

Zgłoś nielegalny banerfreepik.com
Zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzące wybory są niezwykle ważnym wydarzeniem dla całego kraju. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu czystości i bezpieczeństwa przestrzeni publicznej. Nielegalnie rozwieszane banery wyborcze mogą zakłócać estetykę miejsca, a także stanowić zagrożenie bezpieczeństwa i naruszenie prawa.

W związku z licznymi pytaniami oraz napływającymi do Straży Miejskiej w Rybniku zgłoszeniami – aby ułatwić Państwu proces zgłaszania nielegalnych banerów wyborczych – uruchomiliśmy specjalną kategorię w aplikacji halo! RYBNIK. Teraz można szybko i łatwo zgłaszać wszelkie przypadki nielegalnego rozwieszania banerów wyborczych w naszym mieście. Wystarczy skorzystać z modułu "Zgłoś Problem" w aplikacji i wybrać nową kategorię "Nielegalny baner"

Korzystanie z nowej funkcjonalności jest proste i intuicyjne. Po wybraniu kategorii "Nielegalny baner" zostaną Państwo poproszeni o dostarczenie kilku podstawowych informacji. Chodzi o krótki opis sytuacji i wskazanie lokalizacji – dokładnego miejsca, gdzie powieszono nielegalny baner wyborczy. Można dołączyć zdjęcia, które udokumentują sytuację – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Po wysłaniu, zgłoszenie trafi do Straży Miejskiej w Rybniku, której pracownicy zweryfikują treść informacji i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, podejmą stosowne i zgodne z prawem działania.

Regulacje w zakresie wywieszania plakatów wyborczych wyraźnie wskazują na kilka ważnych kwestii:

  • Umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi. To decyzja administracyjna, w której może zostać naliczona stosowna opłata za zajęcie pasa drogowego. Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody może zostać naliczona kara pieniężna.
  • W przypadku stwierdzenia zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia poprzez umieszczenie plakatu wyborczego, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną, stanowiącą dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia (na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy o drogach publicznych)
  • Banery nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych.
  • Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, mogą zostać usunięte przez odpowiednie służby
  • Właścicielom posesji, na których zostały umieszczone treści wyborcze w postaci np. plakatów przypominamy, że podlegają one ochronie prawnej. Właściciel nieruchomości powinien wystosować do komitetu wyborczego wezwanie do natychmiastowego usunięcia plakatu wyborczego (jeśli został wywieszony bez jego zgody), może również rościć prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości.

Rozumujemy, że nielegalne rozwieszanie banerów wyborczych może być irytujące i nieestetyczne, ale odpowiedzią na to nie może być samodzielne usuwanie tych materiałów. Istnieją procedury i regulacje prawne, które określają, jakie działania można podjąć w takich sytuacjach. Najważniejszym krokiem jest zgłoszenie przypadku, co pozwoli na podjęcie działań zgodnie z obowiązującymi przepisami – podkreśla Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

Szczegółowe informacje na temat tego, gdzie mogą, a gdzie nie powinny być eksponowane banery wyborcze znajdą Państwo na stronie Straży Miejskiej w Rybniku.

źródło: UM Rybnik

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Fan_jadalnych_świerszczy (46.134. * .102) 01.10.2023 10:45

POwinni POściągać te banery sfinansowane za niemieckie Ojro. Ci kandydaci to jawna i ukryta opcja DE.

~Nastraganie (31.0. * .183) 30.09.2023 21:16

Jabłoński w ostatnich wyborach miał więcej banerów niż głosów

~Wujekstaszek (195.254. * .225) 30.09.2023 21:09

Wrr.. święta prawda.
Te polityczne obiboki żerują na naszych podatkach. Im większa inflacja, tym większe wpływy do kasy państwa - żyć nie umierać.
Wystarczy spojrzeć na te tłuste facjaty.

~Podrozwagę (185.253. * .147) 30.09.2023 19:18

Szanowna redakcjo to, że pracujący w Strażach Miejskich nie są geniuszami ani artystami intelektu, to wiadomo nie od dzisiaj i pracujący w Rybniku nie są jakiś wyjątkiem od reguły, ale że redakcja zamieściła ich, nazwę to po imieniu, głupi, nieprzemyślany, namawiający do donosicielstwa wpis, to szczerze się dziwię. Co osiągnęliśmy tym artykułem, napuszczając mieszkańców na kandydujących?! Na 4 komentarze, dwa usunięto z powodu naruszenia regulaminu, a trzeci jest wybitnie obraźliwy nie tylko dla kandydatów na posłów, ale i mieszkańców na nich głosujących. Sygnaliści (donosiciele) są modni na zachodzie, ale czy to "wartość", którą należy przenosić na nasz rodzimy grunt?!

~Dndndnn (149.102. * .34) 30.09.2023 01:00
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wrr (5.184. * .94) 29.09.2023 18:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Widocznie jest to skuteczne, że im więcej taki leń i obibok wywiesi banerów ze swoją mordą i głupim hasłem, tym więcej głosów dostanie od tępego elektoratu.

~ZmotoryzowanyPatrol (94.254. * .213) 29.09.2023 14:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Problem dotyczy nie tylko Rybnika ale i miast ościennych...