Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Druhowie z OSP Łaziska rozpoczęli współpracę z niemieckimi strażakami [ZDJĘCIA]

Jednostkę OSP Łaziska odwiedzili strażacy z niemieckiego miasta Schwanheim. Wizyta zapoczątkowała współpracę między jednostkami. 

Druhowie z OSP Łaziska rozpoczęli współpracę z niemieckimi strażakami [ZDJĘCIA]Hanna Pytlik
Wspólne zdjęcie strażaków z Polski i Niemiec podczas wizyty w Łaziskach.

Zazwyczaj jednostki z naszego regionu współpracują z czeskimi strażakami, tym razem jednak ze względu na fakt, iż jeden z byłych mieszkańców Łazisk - Roger Widenka mieszka w Schwanheim doszło do relacji pomiędzy tą właśnie jednostką. Jak wyjaśnia prezes OSP Łaziska Edward Szołucha, najpierw doszło do wizyty roboczej i na razie nie ma jeszcze konkretnych planów, dotyczących współpracy. Wszystko zaczęło się około 1,5 roku temu, kiedy do Polaka mieszkającego w Niemczech zwrócił się szef strażaków z propozycją takiej współpracy. Początkowo kontakt był wyłącznie za pomocą mediów społecznościowych. 

- Cieszymy się, że taka współpraca nastąpiła, gdyż każda współpraca z każdą jednostką, czy to z Polski czy innego kraju wnosi nowe wyzwania, doświadczenia i przygody. Oprócz pracy, którą mamy w jednostce, jak działania ratowniczo-gaśnicze czy pożary musi być również inna forma działalności, taka właśnie jaką jest współpraca z innymi jednostkami - powiedział Nowinom prezes OSP Łaziska.

Współpraca ważna dla całej gminy

Jak wskazał wójt Mariusz Adamczyk tego typu relacje są zawsze bardzo ważne dla gminy. 

- Spotkania pomiędzy różnymi organizacjami z Polski i innych krajów są zawsze bardzo ważne. Przez takie relacje poznaje się wiele ciekawych aspektów, można różne rzeczy podejrzeć, zapożyczyć jakieś działania, które występują w danym kraju i brać dobre przykłady do realizacji u siebie - mówił Nowinom wójt Adamczyk.

Podczas spotkania wójt zaproponował, aby również inne organizacje z Schwanheim nawiązały współpracę z gminą, takie jak Koła Gospodyń Wiejskich. W spotkaniu wziął udział również wiceprzewodniczący rady powiatu Robert Wala. Obecny był również prezes powiatowy Związku OSP RP - Zbigniew Radecki, który przekazał strażakom pamiątkową figurę św.Floriana.

Polski system inny niż niemiecki

Niemieccy ochotniczy w rozmowach kuluarowych zwracali uwagę, że system działań jednostek straży pożarnej u nich jest inny niż w Polsce. Nie ma tam krajowego systemu, każdy region - land ma własny. Systemy te często różnią się między sobą. Strażacy żartowali, że identyczny pożar w każdym regionie może być traktowany zupełnie inaczej. Jednostka z Schwanheim specjalizuje się w pożarach lasów. Szefem strażaków jest Jürgen Werner.

- W Niemczech mamy podobne auta, jak te funkcjonujące w Polsce, ale ładunek tych samochodów jest całkowicie inny. Dla nas był to szok, że tutaj jest dużo więcej możliwości ładunków "na aucie", nie trzeba tyle biurokracji, dlatego auta są lepiej wyposażone niż u nas. Każdy bundesland czyli niemieckie województwo, ma inne prawo dotyczące straży pożarnej. Jest szesnaście bundeslandów czyli szesnaście różnych praw. U nas się mówi w ten sposób, że jak się kończy granica landu to ogień się inaczej pali - przekazał Nowinom Jürgen Werner. 

OSP Łaziska należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, strażacy mają na wyposażeniu dwa średnie samochody gaśnicze oraz reprezentacyjny wóz GAZ 69. Jak informuje strona OSP Łaziska, pojazd  ten został pozyskany w 2016 r. i wyremontowany własnymi siłami. - Został oficjalnie wprowadzony na wyposażenie w 2017 r. Pojazd służy jako reprezentacyjny i wykorzystywany jest w czasie różnego rodzaju imprez okolicznościowych organizowanych na terenie sołectwa oraz miejscowości ościennych - czytamy na stronie OSP Łaziska.

OSP Łaziska mają na wyposażeniu pojazd reprezentacyjny GAZ. Fot. Hanna Pytlik

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Eric (88.152. * .123) 19.09.2023 21:27Wizyta w Straży Pożarnej w Łaziskach zakończyła się pełnym sukcesem!
Wszyscy byliśmy więcej niż zaskoczeni gościnnością i otwartością naszych gospodarzy. Za nami 4 wspaniałe dni, które przyniosły wiele wrażeń i pozytywnych wrażeń.
Długa podróż opłaciła się, bo pozostała między naszymi strażakami przyjaźń, która zaczęła się już od pierwszego wspólnego weekendu. Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim zaangażowanym w straż pożarną w Laziskach, dzięki którym ten weekend był możliwy i już nie możemy się doczekać pierwszego wspólnego spotkania w Schwanheim w Niemczech.

Z wyrazami szacunku

Eryk i Daniela
Straż pożarna w Schwanheim

~Eric (88.152. * .123) 19.09.2023 21:24

Der Besuch bei der Feuerwehr Laziska war ein voller Erfolg!
Wir waren alle mehr als überrascht von der Gastfreundlichkeit und der Offenheit unserer Gastgeber. Es liegen 4 wunderbare Tage mit vielen Erlebnissen und positiven Eindrücken hinter uns.
Die lange Fahrt hat sich mehr als gelohnt, denn was bleibt ist eine Freundschaft unserer Wehren, die mit dem ersten gemeinsamen Wochenende ihren Ursprung fand. Wir möchten uns hiermit nochmal bei allen Beteiligen rund um die Feuerwehr Laziska bedanken die dieses Wochenende ermöglicht haben und freuen uns bereits Jetz auf das erste gemeinsame Treffen in Schwanheim/Deutschland.

Liebe Grüße

Eric&Daniela
Feuerwehr Schwanheim

~Roger_Widenka (37.201. * .229) 18.09.2023 11:04

Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować za przemiłą gościnność. Dziękuję także mojemu dziadkowi Józefowi Widenka, który jako pierwszy zaproponował mi tę wizytę.

Roger Widenka