Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Obrabiarki na minusie, odlewnia na plusie. Najnowsze wyniki finansowe Rafametu

Rynek obrabiarek ciężkich jest w trudnej sytuacji, co przekłada się na wyniki producenta tego typu maszyn z Kuźni Raciborskiej. Cieszy natomiast zysk Odlewni Rafamet.

Obrabiarki na minusie, odlewnia na plusie. Najnowsze wyniki finansowe Rafametuarch. Nowiny.pl
Na zdjęciu prezes Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A. E. Longin Wons oraz prezes Odlewni Rafamet Sp. z o.o. Adam Witecki.

Grupa Kapitałowa Rafamet z Kuźni Raciborskiej zakończyła pierwsze półrocze stratą w wysokości 3,092 mln (w analogicznym okresie rok temu również była strata - 3,061 mln zł). Przychody ze sprzedaży wyniosły 59,925 mln zł (wobec 57,556 mln zł w 1. półroczu 2022 r.).

Jednostką dominująca w Grupie Kapitałowej Rafamet jest Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A., która pierwsze półrocze 2023 r. zakończyła stratą w wysokości 3,865 mln zł. Nieco lepszy wynik finansowy GK Rafamet to zasługa Odlewni Rafamet, która w pierwszym półrocze 2023 r. wypracowała 981 tys. zł zysku (w pierwszym półroczu 2022 r. była to Odlewnia Rafamet miała stratę w wysokości 487 tys. zł).

Oto obszerny komentarz prezesa Rafametu E. Longina Wąsa do wyników finansowych spółki:

Sytuacja polityczno-gospodarcza w Ukrainie oraz obawy o potencjalny ogólnoświatowy kryzys gospodarczy powodują, że perspektywa wzrostu rynku sprzedaży obrabiarek ciężkich na świecie jest niepewna a ponadto wzmaga walkę cenową pomiędzy firmami konkurującymi, które mocno odczuły skutki kryzysowych lat 2020-2022 - informuje spółka w komunikacie giełdowym.

Oprócz Fabryki Obrabiarek Rafamet oraz Odlewni Rafamet, w skład GK Rafamet wchodzą jeszcze Rafamet Service & Trade a także Poręba Machine Tools. W pierwszym półroczu 2023 r. doszło do likwidacji spółki Hebei Rafamet Machinery Co., LTD z siedzibą w Chinach.

Głównym akcjonariuszem Rafametu jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., która posiada obecnie 93% akcji Rafametu. ARP należy do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, którego głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

- W roku bieżącym, w porównaniu z 2021 r. koszty energii (elektrycznej oraz węgla) wzrosły o 2 mln zł, a koszty odsetek bankowych aż o ponad 3 mln zł. To zbyt gwałtowny skok aby nie miał decydującego wpływu na naszą działalność i osiągane wyniki finansowe. Poradzimy sobie z tym problemem, który widoczny był już przecież w wynikach za 2022 r. w podobnej skali, jednakże muszę wyraźnie podkreślić, że w firmie produkującej dobra inwestycyjne o bardzo długim cyklu produkcyjnym (produkcja jednej obrabiarki trwa 9-12 miesięcy) wymaga to czasu i przeprowadzenia konsekwentnych działań dostosowawczych. Nie ma sposobu na znalezienie poprawy rentowności o 5 mln zł rok do roku, w przypadku realizacji kontraktów w nowych warunkach ekonomicznych pochodzących (podpisanych) w latach 2018-2021.

Po ograniczeniach związanych z pandemią, rosyjską agresją na Ukrainę a następnie wysoką inflacją, sytuację dodatkowo utrudnia ostra walka konkurencyjna ze strony firm azjatyckich, które zaczynają wygrywać państwowe przetargi w Polsce. - Nie obawiamy się konkurencji na rynku krajowym ze strony firm europejskich. Jest kilka bardzo dobrych pod względem technicznym firm europejskich i ewentualny wybór innego producenta niż RAFAMET musielibyśmy zaakceptować. Jednak w przypadku podmiotów z krajów azjatyckich walka konkurencyjna nie ma sensu, tym bardziej gdy jedynym kryterium wyboru jest cena. W wielu krajach europejskich nie akceptuje się prostych przetargów cenowych. Niestety, regulacje krajowe w zakresie zamówień publicznych są, jak się wydaje, zbyt otwarte na totalną konkurencję a przecież procedury wyboru dostawcy mogłyby być wieloetapowe. Oferty o rażąco niskich cenach powinny być odrzucane – tak jak to się dzieje w niektórych innych krajach. W ten sposób eliminuje się potencjalne przyszłe ryzyka z serwisem maszyn, problemami gwarancyjnymi, dostępnością części zamiennych, etc. Nasze wyroby są wykorzystywane przez „zaplecze kolejnictwa”, tj. zakłady naprawcze taboru kolejowego czy producentów taboru. Jesteśmy niestety po stronie kosztowej a nie przychodowej tej branży, stąd obserwowany boom kolejowy trochę nas nie dotyczy. Ale niewątpliwie kolejnictwo wraz z zapleczem warsztatowym to kluczowy obszar szeroko i dobrze rozumianego interesu państwa, nerw gospodarki i obronności. Wydawało się, że wydarzenia ostatnich lat czegoś nas w Europie nauczyły, m.in. tego, że trzeba skrócić łańcuchy dostaw, dbać o realny przemysł własny (polski czy europejski), inwestować w regionie a nie przekierowywać strumień pieniądza z krajowych inwestycji na rynki potencjalnie niebezpieczne. Najniższa cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru, lecz parametry jakościowe, techniczne, efektywnościowe, sprawność całego zaplecza serwisowego, poziom gwarancji oraz dobrze rozumiany długoterminowy interes państwa czy unii państw.

Jest mi niewymownie przykro poinformować, że dostawcą obrabiarki podtorowej typu tandem dla drugiej linii Metra Warszawskiego nie będzie RAFAMET a firma indyjska, której za pośrednictwem zbankrutowanej firmy włoskiej – kilkunastoosobowej, powierzono to przedsięwzięcie. Będzie to druga nie polska obrabiarka do naprawy kół kolejowych w naszym kraju (pierwszą była obrabiarka hiszpańska dostarczona do Polski razem z pojazdami Pendolino, co uniemożliwiło nam realną konkurencję). Obecnie rozstrzygane są kolejne przetargi na dostawy obrabiarek kolejowych w naszym kraju (średnio w roku takich przetargów jest od jednego do czterech czy pięciu) i za granicą. O ich wynikach będziemy informowali z wiarą w to, że będą to dobre wiadomości.

Więcej informacji:

https://www.rafamet.com/images/docs/raporty/okresowe/2023/psr/SSF_GK_RAFAMET_polroczne.pdf

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wiemtoitamto (45.151. * .148) 16.09.2023 19:36

Rafamet wykazujący zysk był już mocno na minusie. Działo się to za sprawą tak zwanych prognoz. Jeżeli Rafamet widział szansę na kontrakt to uruchamiał "Prognozę". I teraz na taką prognozę dział zakupów zamawia części. Wydaje powiedzmy 1 milion zł. Księgowość dopisuje do tego powiedzmy 20% marży i dopisują do zysku. Ale to zysk tylko na papierze, bo ani nie ma kontraktu ani przychodu. Za to jest 1 milion wydanych pieniędzy. Ile z takich prognoz już nie wyszło? Ile milionów Rafamet ma w stanach magazynowych? Zapytajcie Edmunda L.Wonsa