Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

700 tysięcy wniosków na 17 mld zł

7 września obchodzony był Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza. Sprawdźmy jak o Czyste Powietrze dbamy w naszym kraju.

700 tysięcy wniosków na 17 mld zł
7 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował ile środków wydano w Polsce na poprawę powietrza w ostatnich latach.

Okazuje się, że Polska może pochwalić się wieloma inicjatywami na rzecz błękitnego nieba. Wystarczy wymienić rządowe i samorządowe programy, mające na celu poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

– Już od pięciu lat funkcjonuje i cieszy się ogromnym, wręcz rekordowym zainteresowaniem Program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł przewidzianym na lata 2018 – 2029. Przypomnijmy, że Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych, dzięki dofinansowaniu wymiany nieefektywnych i wysokoemisyjnych źródeł ciepła oraz zwiększenie efektywności energetycznej istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych – zaznacza Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Od 3 stycznia 2023 r. wdrożono zmiany w Programie „Czyste Powietrze”, które wprowadzają m.in. wyższe poziomy dofinansowania. Obecnie w najwyższym poziomie dofinansowania na kompleksową termomodernizację i wymianę kopciucha można otrzymać nawet do 136 200 zł bezzwrotnej dotacji.

Realizacje Programu „Czyste Powietrze” wspiera 86% gmin, które mają możliwość prowadzenia punktów konsultacyjno – informacyjnych ze wsparciem finansowym NFOŚiGW na ich prowadzenie. Gminy organizując punkty konsultacyjno – informacyjne Programu „Czyste Powietrze” służą poradą i wsparciem dla swoich mieszkańców, aby Ci wybrali odpowiednie źródło ciepła i sposób docieplenia własnego budynku przy jednoczesnym skorzystaniu z dofinansowania dostępnego w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

Dodatkowo w Programie biorą udział banki, które w ramach Kredytu Czyste Powietrze oferują dotowany kredyt (dotacja z Programu przeznaczona jest na częściową spłatę kapitału kredytu).

Program już dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Do tej pory w Programie „Czyste Powietrze” złożono już niemal 700 000 wniosków na kwotę ponad 17 mld zł, a wypłacono już ponad 6,8 mld zł.

– Ważną inicjatywą w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze” jest akcja: „Sołtys – Ambasadorem Czystego Powietrza”. Sołtysi to naturalni liderzy w swoich społecznościach lokalnych, znają swoich sąsiadów i ich potrzeby. Sołtysi cieszą się zaufaniem społecznym, mogą być dla mieszkańców dobrym przykładem i pokazywać, że warto mieć docieplony dom i efektywne, ekologiczne źródło ciepła. Działanie ze strony sołtysów może być dla dalszego rozwoju Programu bezcenne – podkreśla wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Od lipca 2022 roku NFOŚiGW wraz z wojewódzkimi funduszami wprowadził kolejny Program służący poprawie jakości powietrza – Program „Ciepłe Mieszkanie”. W drugiej połowie września bieżącego roku ruszy kolejny nabór. Przypomnijmy, że jest on skierowany do gmin, które następnie będą ogłaszać nabór dla mieszkańców budynków wielorodzinnym.


NFOŚiGW oferuje szereg instrumentów dotacyjnych i pożyczkowych, które także istotnie przyczyniają się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i zrównoważonego rozwoju miejscowości w całej Polsce. Są to takie programy jak:

  • „Moje Ciepło” – program wspierający zakup pomp ciepła wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej w nowobudowanych budynkach. Budżet na realizację celu wynosi do 600 mln zł milionów złotych,
  • „Mój Prąd” (pięć edycji Programu) – z ponad 479 853 wypłaconych wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki i całkowitym budżetem przekraczającym 2,6 mld zł a po kolejnym zwiększeniu budżetu w bieżącym miesiącu przekroczy kwotę 3 mld zł,
  • „Mój Elektryk” – program dopłat do zakupu lub leasingu samochodów elektrycznych, w którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reagując na rozwój w sektorze elektromobilności wprowadził wiele korzystnych rozwiązań. Dopłata do zakupu pojazdu w Programie wynosi dla osób fizycznych do 18 750 zł, maksymalny koszt pojazdu to natomiast 225 000 zł. Dla osób z Kartą Dużej Rodziny dotacja wynosi do 27 000 zł, przy jednoczesnym braku limitu ceny samochodu elektrycznego. Budżet programu to 700 mln zł,
  • „Zielony Transport Publiczny” umożliwiający obniżenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie zbiorowym. W ramach tego instrumentu samorządy mogą finansować zakup autobusów i trolejbusów wykorzystujących zeroemisyjne źródła zasilania, szkolenie kierowców i mechaników oraz budowę lub modernizację infrastruktury wykorzystywanej do obsługi tych pojazdów zeroemisyjnych. Budżet programu to ponad 2 mld zł.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].