Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radlin II po spotkaniu z prezydentem Kiecą. Poruszono między innymi kwestię piractwa drogowego i ciężarówek [ZDJĘCIA]

16 marca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Radlinie II odbyło się szóste z dziewięciu zaplanowanych spotkań prezydenta Mieczysława Kiecy z mieszkańcami miasta. Na spotkaniu obecnych było około 40 osób.

Radlin II po spotkaniu z prezydentem Kiecą. Poruszono między innymi kwestię piractwa drogowego i ciężarówek [ZDJĘCIA]
Zatroskani rodzice poruszyli między innymi kwestię braku chodnika na ul. Kominka

Na spotkaniu z mieszkańcami dzielnicy Radlin II poza prezydentem Mieczysławem Kiecą obecni byli także jego zastępcy: Izabela Kalinowska i Wojciech Krzyżek oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Grzegorz Połomski, Katarzyna Banek, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i dyrektor Służb Komunalnych Miasta Bożena Jedynak-Turakiewicz.

Na początku zebrania zostało przedstawione sprawozdanie Rady Dzielnicy dotyczące zrealizowanych i niezrealizowanych wydatków w roku 2022. Następnie prezydent Mieczysław Kieca przedstawił podsumowanie ubiegłego roku. Wspomniał o ukończonym remoncie Pałacu Dietrichsteinów oraz o trwającej rewitalizacji Balatonu. Nie zabrakło też podziękowań za pomoc uchodźcom oraz organizacje zbiórek po wybuchu wojny w Ukrainie. Prezydent Kieca przedstawił też tematy, o których będzie mowa w najbliższym czasie, między innymi o transporcie publicznym, ofercie kulturalnej miasta oraz o szkołach. Nie krył faktu, że miasto boryka się z trudnościami finansowymi i realizacje inwestycji będą przebiegały mając na uwadze realne możliwości miejskiej kasy, bo jak zaznaczył "nie chce kończyć roku z kredytem".

Festin dla Kingi oraz piractwo i ciężarówki

Następnie mikrofon powędrował w stronę mieszkańców. Pojawiły się takie pytania jak: kwestia zalewania ulicy Chrobrego, czy miasto zarabia na śmieciach, czy w Radlinie II pojawi się sklep typu Biedronka lub Dino, czy zostanie zorganizowany festyn charytatywny dla Kingi Szulik (dziewczynka jest po udarze) i najważniejsze kwestie - piractwa drogowego, jeżdżących ciężarówek na ul. Kosynierów (koło cmentarza) i braku chodnika na ul. Kominka.

- Bardzo będziemy chcieli pomóc, bo to są sytuacje szczególne - powiedział prezydent Kieca odnośnie sytuacji małej Kingi. - W jakiej formie zrealizujemy wsparcie to już będzie poddane dyskusji. Ja jestem gotowy takiego wsparcia udzielić, by taka organizacja [festynu] była możliwa - dodał.

Temat piractwa na ul. Kominka oraz ciężarówek jeżdżących ul. Kosynierów został zgłoszony dzielnicowemu. Co do kwestii bezpieczeństwa na ul. Kominka (brak chodnika), prezydent Kieca zaznaczył, że jest możliwość realizacji inwestycji we współpracy ze Starostwem Powiatowym. - Starostwo posiada dokumentację odnośnie przebudowy, ale nie mam pewności, czy obejmuje ona chodnik. Większym problemem niż dokumentacja są dzisiaj pieniądze. Powiat nie realizuje żadnych inwestycji jeśli gmina się do tego nie dołoży. Powiat musi mieć 50 procent, my także musimy mieć te 50 procent, a sytuacja finansowa Starostwa też za dobra nie jest. Dziś dylematem starosty jest czy finansować drogę czy szpital - skomentował.

A czy miasto zarabia na śmieciach?

To pytanie pojawiło się po publikacjach w mediach, które sugerowały, że miasto Rybnik na śmieciach zarabia. A jak ma się sprawa w Wodzisławiu? Pewne jest to, że mieszkańcy miasta płacą za śmieci mniej niż rybniczanie.

- Bo śmieci posegregowane kosztują o kilkaset złotych mniej na tonie niż zmieszane. Dlatego zachęcam do tej segregacji, bo jest ona opłacalna dla mieszkańców, którzy dzięki temu za wywóz płacą mniej - powiedział Wojciech Krzyżek. - Czy Rybnik zarabia na śmieciach? Mam co do tego wątpliwości. Czytałem ten artykuł, ale nie było tam ustosunkowania się strony miasta - dodał.

Terminarz kolejnych spotkań

  • 21 marca godz. 17:00 - Stare Miasto, Pałac Dietrichsteinów,

  • 22 marca godz. 17:00 - Wilchwy, Szkoła Podstawowa nr 8,

  • 23 marca godz. 17:30 - Zawada, OSP Zawada.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wkurzonynapełnej (46.204. * .246) 18.03.2023 13:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co tam Kiecę interesuje miasto jak on jeździ po Polsce za Budką i Tuskiem. Wejdźcie na FB Kiecy jak się chwali lanser.

~king_of_the_jungle (83.7. * .117) 17.03.2023 23:12
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Ten mostek na Chrobrego to największy bubel jaki mógł powstać. Ruch jednokierunkowy stwarza olbrzymie ryzyko sytuacji wypadkowych w tym miejscu, bo kierowcy jadący od strony Gomoli często nie umieją wyczuć odległości od kierowców zjeżdżających z ronda i wymuszają pierwszeństwo.

cocolino 17.03.2023 14:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Widać, że nikomu nie przeszkadza mostek na ul. Bolesława Chrobrego obok ronda Floriana na jeden pas ruchu na Leśnicy. Zamiast zrobić go na dwa pasy - zlikwidować chodnik, a obok postawić kładkę dla pieszych.

~aićpanwuj (89.64. * .5) 17.03.2023 09:09

MiejscowA- nie robimy. Jesteście nimi.

~Lewy (5.173. * .189) 17.03.2023 08:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A co ma policja widzieć? Jeżdżą jak wszędzie. Jak jednemu pieniaczowi ciężarówki przeszkadzają to niech sobie dom wybuduje na wsi a nie przy głównej drodze...

~MiejscowA (198.244. * .53) 17.03.2023 08:20
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Temat piractwa i ciężarówek, zgłoszono dzielnicowemu.
A to niby dzielnicowy o tym wcześniej nie wiedział? Policja to w ogóle widzi, co się dzieje na drogach? Robicie z ludzi idiotów?

Don_C 17.03.2023 02:15
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Dino ma być na ul Chrobrego. Niedaleko Gomoli. Spytajcie się mnie bo co tam urzędnicy mogą wiedzieć za biedne 18 tyś na miesiąc.

~30mln (89.200. * .30) 16.03.2023 22:42
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Jaki prezydent takie pytania ,dyskusja z Kieca to tak jak słuchać zgaszonego radia . Dwie przychodnie na ulicy Radlińskiej bez kanalizacji. Tyle lat prezydentury Kiecy a Wodzisław nadal nie skanalizowany. Ile potrzebujesz Kieca lat 50 ,70 na kanalizację

~JanusziGrażyna (87.101. * .96) 16.03.2023 22:02
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Jaka dzielnica takie pytania...