Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Więzienie w Raciborzu będzie miało drugą bramę i odnowione mury

28 mln zł trafi decyzją ministerstwa sprawiedliwości na przebudowę zabytkowych murów Zakładu Karnego w Raciborzu. Inwestycję zrealizuje Borbud. Jej finał przewidziano na 2024 rok.

Więzienie w Raciborzu będzie miało drugą bramę i odnowione mury
Wizualizacje przebudowanego zakładu karnego i stan obecny zaprezentowano na konferencji prasowej wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia i dyrektora zakładu karnego Michała Koniora. U dołu rzeczniczka prasowa ZK w Raciborzu Justyna Poznakowska

Pieniądze z resortu sprawiedliwości będą przeznaczone na przebudowę dwóch zabytkowych wież i muru obronnego, znajdujących się od strony ulicy Kościuszki. W ramach inwestycji powstanie dodatkowa brama wjazdowa.

W jednej z wież zaplanowano umieszczenie hali produkcyjnej, która da zatrudnienie dla kolejnych kilkuset osadzonych. Niedawno szef służby więziennej informował o budowie nowego pawilonu mieszkalnego w raciborskim zakładzie karnym, który powiększy  pojemność więzienia do tysiąca osadzonych. Będą pracowali m.in. w więziennym przedsiębiorstwie Rakon, szyjącym głównie ubrania ochronne.

To następny zabytek, który zostanie odnowiony w Raciborzu ze środków przeznaczonych przez rząd. Wcześniej pieniądze te trafiły w kwocie ok. 20 mln zł na Zamek Piastowski, za ponad 20 mln zł przekształcono stary poprawczak w sąd i prokuraturę - informował na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister i poseł Michał Woś. Dodał, że nakłady pochodzą z puli wypracowanej przez więźniów, którym z wypłat potrącane są składki do Funduszu Aktywizacji Więźniów.

Umowę z wykonawcą - raciborskim Borbudem już podpisano. W przetargu firma pokonała rywali niższą ceną. Zażądała 28 mln zł, a najdroższa z ofert opiewała na 45 mln zł. Kosztorys przygotowano na ok. 40 mln zł. Przy przebudowie będą pracowali osadzeni, których zatrudnia Borbud. Więźniowie nie uciekną. To wyselekcjonowana grupa, często  świetni fachowcy, pożądani na rynku pracy. - W ciągu ostatnich 7. lat zbudowano tak 50 hal produkcyjnych i nie było ucieczek z placu budowy - zaznaczył wiceminister Woś.

Więzienie jest jednym z ważniejszych zabytków miasta, ma już 150 lat i znajduje się pod ścisłą ochroną konserwatorską. Ustalenia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, które poczynił dyrektor zakładu Michał Konior, poseł Woś nazwał nie lada wyczynem. Obie wieże zostaną rozebrane, ale zabytek zostanie odtworzony do wyglądu sprzed 150 lat.

Szef więzienia nazwał remont koniecznym, bo decyduje o nim nie tylko estetyka. - Te budynki grożą zawaleniem, są nieczynne od lat, powodują utrudnienia. W tych wieżach kiedyś mieszkali funkcjonariusze służby więziennej, ale od 20 lat stoją puste - przyznał M. Konior.

Raciborskie więzienie jest jednym z ostatnich w Polsce, co mają tylko jedną bramą. Oprócz nowego wjazdu pojawi się nowe zagospodarowanie terenu przy placówce.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~WięzienieMotoremRozwoju (178.43. * .98) 13.01.2023 08:06

No i dzięki remontowi więzienia miasto Racibórz zyska nowych mieszkańców! Brawo!

~zwykły (193.189. * .3) 12.01.2023 17:21

Nie zapomnijcie o basenie

~Podpisz_sie (5.184. * .24) 12.01.2023 13:43

Taa... i całkiem sporo zablokował rękoma swych radnych. Takie dwulicowe pogrywanie z wyborcą.

~RinoReno (94.254. * .11) 12.01.2023 12:20

Bardzo dobry ruch. Po tym jak Woś ogarnął dworzec, teraz więzienie i remont Kościuszki... W sumie to chyba z 80 mln? Takich rzeczy tu nie widziano..