Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najdalej pojadą mieszkańcy Lubomi, najdrożej kupią go ci z Rydułtów. Miasta i gminy powiatu wodzisławskiego sprzedają węgiel

Wszystkie miasta i gminy powiatu wodzisławskiego włączyły się w sprzedaż węgla mieszkańcom po preferencyjnej cenie. Skąd, jaki i ostatecznie w jakiej cenie zainteresowani mieszkańcy mogą od samorządów kupować węgiel? Sprawdziliśmy.

Najdalej pojadą mieszkańcy Lubomi, najdrożej kupią go ci z Rydułtów. Miasta i gminy powiatu wodzisławskiego sprzedają węgiel
W Rydułtowach za tonę węgla mieszkańcy muszą zapłacić 1 750 zł. To najdroższa stawka wśród samorządów powiatu wodzisławskiego. (fot. UM w Rydułtowach)

Godów

Mieszkańcy gminy Godów tonę węgla od gminy mogą kupić za 1 650 zł. Do odbioru jest ze składu znajdującego się praktycznie tuż obok urzędy gminy, przy ul. 1 Maja. Jak przekazują nam godowscy urzędnicy, w ofercie mają być dostępne 4 sortymenty węgla: eko-groszek z KWK Piast-Ziemowit, groszek z KWK Marcel, orzech z KWK Marcel i kostka z KWK Jankowice. 2 grudnia do składu miała dotrzeć, póki co dostawa tylko orzecha z KWK Marcel. - Należy mieć świadomość, że gmina nie wydobywa węgla, a tylko pośredniczy w jego sprzedaży. Dostępność różnych frakcji zależna jest od mocy produkcyjnych kopalń - podkreślają nam pracownicy godowskiego urzędu gminy.

Gorzyce

W Gminie Gorzyce mieszkańcy mogą kupić węgiel po cenie 1 650 zł za tonę. Węgiel pochodzi z KWK Chwałowice (ekogroszek) i z KWK Ruda-Halemba (orzech). Dystrybucją węgla wśród uprawnionych mieszkańców zajmuje się skład opału - Kwiatkowski z siedzibą przy ul. Mickiewicza 24 w Gorzycach, z którym gmina podpisała umowę. Od urzędu to miejsce jest oddalone o 2,4 km. Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski o zakup preferencyjny węgla, otrzymują na bieżąco informacje o wyniku weryfikacji wniosków wraz ze szczegółową informacją o procedurze odbioru węgla, która przewiduje m.in., że odbiór węgla jest możliwy po dokonaniu zapłaty przelewem na wskazany rachunek gminy Gorzyce. Po otrzymaniu wpłaty gmina  wystawia fakturę na zakupiony węgiel, którą należy odebrać w Urzędzie Gminy w Gorzycach. Faktura upoważnia do odbioru węgla w wymienionym składzie opału. Przedstawiciel składu opału, na podstawie wykazu osób uprawnionych do odbioru węgla przekazanego przez urząd gminy, kontaktuje się telefonicznie z mieszkańcami w celu uzgodnienia terminu odbioru węgla. Termin odbioru węgla w składzie opału uzależniony jest od dostaw przez Polską Grupę Górniczą zamówionego węgla. Pierwsi mieszkańcy odebrali zakupiony węgiel 30 listopada.

Lubomia

W gminie Lubomia opał pochodzi z kopalni Piast – Ziemowit (orzech i groszek). Cena za tonę wynosi 1 600 zł. Dystrybutorem prowadzona jest przez firmę Tomex przy ul. Marklowickiej w Wodzisławiu Śl. Od lubomskiego urzędu gminy Tomex jest oddalony o 15,9 km.

Marklowice

Mieszkańcy Marklowic tonę węgla od gminy mogą kupić za 1 600 zł. 24 listopada wójt Tadeusz Chrószcz podpisał umowę z firmą Tomex na składowanie i dystrybucję węgla w ramach prowadzonej przez gminę sprzedaży preferencyjnej paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Zwróćmy uwagę, że mieszkańcy Marklowic do Tomexu mają do pokonania zaledwie 1,8 km (licząc od urzędu gminy). - Jest to najdogodniejsza lokalizacja dla naszych mieszkańców - podkreśla wójt Chrószcz. Dodaje, że pierwsza dostawa węgla dla marklowiczan, a dokładnie groszku II z KWK Wesoła dotarła do składu 29 listopada.

Mszana

Kierownictwo gminy Mszana na swój skład węgla także wybrało firmę TOMEX w Wodzisławiu Śl. Tamtejsi mieszkańcy chcący odebrać zakupiony od gminy węgiel będą musieli pokonać odległość (licząc od urzędu gminy) wynoszącą 7,4 km. Za tonę węgla będą musieli zapłacić 1 600 zł. Do wyboru mają dwie frakcje: groszek z KWK Wesoła oraz orzech z KWK Piast-Ziemowit. - Cieszę się z podpisanych umów, bo według powszechnych opinii węgiel z tych kopalń należy do najlepszych frakcji - mówi wójt Mirosław Szymanek.

Pszów

Dla mieszkańców Pszowa dystrybucja węgla będzie realizowana przez Koncesjonowanego Dostawcę Węgla, czyli firmę Tomex z Wodzisławia Śl. oddalonego od pszowskiego urzędu miasta o 8,9 km. - Odbiór węgla w punkcie KDW będzie tańszy, niż w przypadku tworzenia przez gminę dodatkowego punktu, gdzie koszt tony węgla oscylowałby około 2 000 zł. W KDW koszt tony węgla będzie wynosić dla mieszkańca 1 600 zł. To 400 złotych różnicy, a KDW deklaruje także to, że dla wszystkich chętnych mieszkańców Pszowa jest w stanie dostarczyć węgiel (za dodatkową opłatą) na teren posesji. Jeśli mieszkaniec będzie chciał odebrać paliwo samodzielnie, będzie mógł to zrobić w KDW przy ul. Marklowickiej w Wodzisławiu Śl. – wyjaśnia wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol. Do 30 listopada do pszowskiego magistratu wpłynęło 130 wniosków mieszkańców, co przekłada się na potrzebę około 200 ton węgla.

Radlin

Miasto Radlin prowadzi sprzedaż węgla w kwocie 1 600 zł za tonę. Dla mieszkańców dostępny jest eko-groszek z KWK Chwałowice oraz kostka z KWK Marcel. Węgiel jest dostępny również w wodzisławskiej firmie TOMEX. 6,4 km - tyle dzieli mieszkańców Radlina (licząc od urzędu miasta) do składu węgla.

Rydułtowy

Jak informuje rydułtowski urząd miasta, pierwsi mieszkańcy otrzymali już dostawy do swoich domów, a kolejni sukcesywnie informowani są o dalszych krokach. Cena węgla wynosi: 1 750 zł/tona, przy zakupie 1,5 tony węgla: 2 625 zł. Opał można odebrać w Składzie opału i materiałów budowlanych przy ul. Orlovskiej (skrzyżowanie z ul. Nową) w Rydułtowach, który jest oddalony od urzędu 2,6 km. Wszelkie dodatkowe usługi, takie jak workowanie lub transport są dodatkowo płatne, jednocześnie urzędnicy przypominają, że wybór sposobu transportu i dostawcy węgla ze składu do domu należy do mieszkańca. 

Warto dodać jednak, że dzięki ulokowaniu punktu odbioru w Rydułtowach, mieszkańcy miasta za transport mogą zapłacić kilkadziesiąt złotych, podczas gdy transport z innych punktów mógłby ich kosztować nawet kilkaset złotych. Władzom miasta zależało także na współpracy z rydułtowską firmą, w myśl wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. W ogólnym rozrachunku cena za tonę z transportem w Rydułtowach powinna być porównywalna do ceny z transportem w innych gminach, położonych dalej od składu węgla. 

Wodzisław Śl.

W Urzędzie Miasta Wodzisławia Śl. można składać wnioski o zakup węgla po cenie preferencyjnej. Warunkiem skorzystania z zakupu paliwa stałego do 31 grudnia jest konieczność złożenia wniosku do wodzisławskiego magistratu w terminie do 10 grudnia. Gmina weryfikuje złożone wnioski, następnie zamawia węgiel, odbierając go z kopalni i wydaje wnioskującemu do 31 grudnia. Sprzedawany węgiel pochodzi z kopalń PGG S.A., która zaoferowała miastu orzech z KWK Ruch Marcel, ekorgoszek Karlik z KWK Piast-Ziemowit Ruch Wola oraz groszek z KWK Ruch Marcel. - Miasto nie ma możliwości negocjacji w zakresie sortymentu zaoferowanego paliwa. Cena za jedną tonę węgla wynosi 1 600 zł brutto, pełny limit – czyli 1,5 tony to koszt - 2 400 zł brutto – informują w wodzisławskim magistracie. Urzędnicy będą informować o pozytywnej weryfikacji wniosku i wystawiać mieszkańcom fakturę pro-forma, po czym mieszkańcy będą musieli uiścić opłatę na wskazany rachunek bankowy. Miejscem odbioru węgla jest oddalony (od urzędu miasta) o 6,4 km skład węglowy TOMEX w Wodzisławiu Śl.

Ludzie

Tadeusz Chrószcz

Wójt gminy Marklowice

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~gęgęgęgę (193.200. * .16) 07.12.2022 11:23

Węgiel leżał na zwałach, a podatnicy modlili się o zbyt, żeby nie musieć dotować premii za całe te leżące zwały ...

~brawopis (93.179. * .78) 06.12.2022 20:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

za "lewaków" baranie węgiel leżał na zwałach,
wystarczyło kilka lat pisu by to wszystko szlag trafił,drożyzna,inflacja,zamykane szpitale,brak węgla i zadłużenie,którego za gierka nie pamiętano

~PeOwiec (155.133. * .231) 06.12.2022 19:46
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

do czego doprowadzili rządy lewaków w przeszłości teraz brakuje węgla na śląsku

~Qwee (188.117. * .24) 05.12.2022 21:15
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Śmiechu warte, że urzędnicy samorządowi muszą zajmować się dystrybucja i sprzedażą wegla. Szkoda, że górnicy, którzy wczoraj chucznie świętowali barbórke i otrzymali stosowne chonoraria - nie zajmują się - tak pilnie potrzebną sprawą.Wsyd !!!

~Proste (5.173. * .30) 05.12.2022 20:05
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Chcieliście pisu to macie

aus 05.12.2022 18:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy ta firma TOMEX ma bocznicę kolejową czy na bocznicy przy Marklowickiej i Łużyckiej rosną chwasty? Świetna ekologia wozić tony opału tirami.