Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Upadłość konsumencka a brak majątku

W życiu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Może się zdarzyć, że sytuacja życiowa uniemożliwi spłatę zaciągniętego zadłużenia. W takim przypadku pozostaje upadłość konsumencka. Czy jest możliwa upadłość konsumencka bez posiadania majątku? Jak przebiega ustalanie planu spłaty wierzycieli przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej bez majątku?

Upadłość konsumencka a brak majątku

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka zwana jest także bankructwem konsumenckim. Jest to stan całkowitej i oficjalnej niewypłacalności osoby fizycznej, która nie jest w stanie spłacić dotychczasowego zadłużenia poza harmonogramem spłat. Jeżeli ogłoszona zostanie upadłość konsumencka, nie będą prowadzone żadne czynności komornicze, a dotychczasowe długi osoby niewypłacalnej mogą zostać umorzone lub częściowo umorzone. 

Jakie warunki należy spełnić, by możliwe było ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe dla każdego konsumenta. Aby jednak możliwe było staranie się o upadłość, należy spełnić określone wymagania, które wskazane są przez prawo upadłościowe. Pierwszym wymaganiem jest, by dłużnik był niewypłacalny od co najmniej 3 miesięcy. Drugim wymogiem jest sytuacja, w której dłużnik składający wniosek o ogłoszenie upadłości nie prowadzi działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że wniosek o upadłość konsumencką można złożyć do sądu nawet wówczas, gdy niewypłacalność powstała w wyniku winy samego dłużnika. Sąd co prawda nie bada przyczyn powstania niewypłacalności, ale jeśli w toku postępowania sprawy uzna, że winny jest dłużnik, wydłużyć plan spłaty nawet do 7 lat lub całkowicie odmówić upadłości.

Czy można ogłosić upadłość konsumencką bez majątku?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można złożyć również w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada majątku. Do wniosku należy dołączyć informację o osiąganych dochodach i wysokości kosztów utrzymania siebie i rodziny, a także dokumenty, które potwierdzą niewypłacalność. Konieczne jest dołączenie spisu wierzycieli, wierzytelności spornych, a także informacje o czynnościach prawnych z ostatnich 12 miesięcy. O upadłość konsumencką można starać się nawet w przypadku braku majątku, braku źródła dochodów bądź w sytuacji, gdy dochód jest tak niski, że pozwala jedynie na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych. Bardzo istotne jest dokładne wyjaśnienie, w jaki sposób doszło do utraty majątku i dlaczego nie istnieją możliwości zdobycia środków na spłatę długu - np. podjęcia pracy czy zmiany posiadanej pracy na lepiej płatną. Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej przy braku majątku i ustalenie planu spłaty wierzycieli są w zasadzie takie same, jak w przypadku dłużnika posiadającego majątek. Czas postępowania upadłościowego jest jednak krótszy.

Czas trwania upadłości konsumenckiej bez majątku

Czas trwania od wpłynięcia wniosku o ogłoszenie upadłości do wydania postanowienia sądu to zwykle 3 miesiące. Pełne postępowanie upadłościowe może trwać nawet 5 lat, jednak w przypadku postępowania, gdy nie ma majątku czas ten jest znacznie krótszy. Wynika to z prostszego przebiegu całego postępowania. Składa się na nie posiedzenie w sprawie ogłoszenia upadłości, podczas którego sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości bądź odrzuca złożony wniosek. Drugim krokiem jest likwidacja masy upadłościowej przez syndyka. Jeżeli sąd przyjmie wniosek i ogłosi upadłość, syndyk ustala wysokość zadłużenia i masy upadłościowej, a następnie ją licytuje. W ten sposób uzyskuje środki na spłatę wierzycieli dłużnika. Jednak w przypadku, gdy dłużnik nie posiada majątku, cały drugi krok jest sprowadzony jedynie do sprawdzenia, czy majątek faktycznie nie istnieje. Jeżeli ogłoszona zostanie upadłość konsumencka a brak majątku uniemożliwi spłatę długu z jego licytacji, sąd ustala plan spłaty wierzycieli z dochodów dłużnika. Warto dodać, że maksymalny czas na spłatę zadłużenia to 36 miesięcy lub w przypadku upadłości zawinionej 84 miesiące.  

Materiał zewnętrzny