Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Komendant policji spotkał się na debacie z mieszkańcami Wodzisławia [ZDJĘCIA]

Wczoraj w sali konferencyjnej dworca PKP w Wodzisławiu Śląskim odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa w Wodzisławiu Śląskim. Policjanci ubolewali nad frekwencją, która była bardzo słaba. 

Komendant policji spotkał się na debacie z mieszkańcami Wodzisławia [ZDJĘCIA]
Komendant powiatowy policji w Wodzisławiu Śląskim mł. insp. Wiesław Dryja (w środku ) podczas debaty fot.Fryderyk Kamczyk

Debatę "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ" zorganizowano pierwszy raz, ale jak podkreślają policjanci, w przyszłości będzie ich więcej. Organizatorem był komendant powiatowy policji mł. insp. Wiesław Dryja.  

Tematem przewodnim debaty było szeroko rozumiane bezpieczeństwo lokalne i narzędzia służące do jego poprawy, w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawiono również aplikacje mające pomóc obywatelowi w dotarciu do dzielnicowego - Moja Komenda i Śląski Dzielnicowy.

Frekwencja na spotkaniu była bardzo niska nad czym ubolewali policjanci, obecni byli głównie radni miasta i dzielnic, którzy w dyskusji wskazywali na problemy występujące w dzielnicach.

Prędkość, łamanie ciszy nocnej, źle zaparkowane samochody 

Główne tematy poruszane na spotkaniu to przekraczanie szybkości, zakłócanie ciszy nocnej m.in. w Radlinie II, nieodpowiednie parkowanie na ulicy Leśnej w dzielnicy Jedłownik oraz utrudnienia i problemy w ruchu drogowym w centrum Kokoszyc spowodowane remontem jednego z odcinków ulicy Młodzieżowej. Poruszono również temat skrzyżowania ulicy Pszowskiej i Kokoszyckiej pod kątem utrudnień dla kierowców.

Przejście sugerowane - nowe przepisy związane z ruchem drogowym problemem dla Policji i kierowców

21 września weszły nowe przepisy w kodeksie drogowym związane również z obecnością pieszych. Jednym z nich jest nowe określenie - przejście sugerowane. Zgodnie z nowymi przepisami na drogach znajdują się różnego rodzaju nieoznakowane miejsca będące przejściem dla pieszych. Może zatem dojść do sytuacji, że pieszy przechodzi przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma odpowiedniego znaku, ani "zebry". Nowe przepisy mogą być bardzo problematyczne w przypadku zdarzeń drogowych, w których każdy uczestnik będzie miał odmienne zdanie na temat tego, czy mógł przechodzić w danym miejscu przez drogę. Jednak według prawa w takiej sytuacji zawsze pierwszeństwo ma kierowca, inaczej niż na oznakowanym przejściu, gdzie pierwszeństwo ma pieszy.

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bluno (188.137. * .55) 12.03.2023 22:15

Wczoraj wracałem z Berlina do Radlina tylko dwa radiowozy na około 540 km i bardzo fajnie ,a ciekawe czemu karetka pogotowia była na ulB.Chrobrego około 3;40 nad ranem przy słynnym lokalu u ,mola? Czyżby ćwiczenia mieli przy pobiciach czy chudy sąsiad znowu okładał hehe

~Chudysasiad (188.137. * .55) 01.10.2022 23:01
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A kiedy będą kamerki na Bolesława Chrobrego przy słynnym lokalu u ...mola bardzo łatwo można wytypować Tygrysków którzy oklupuja klientów impra jest tu właściciel dwóch zgnitych bmw

Hugo1 30.09.2022 08:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

QLIG - na stronie policji w rubryce : Informacje jest wyłącznie wiadomość że taka debata się odbyła w dniu 28.09.2022 ale wcześniej nie ma słowa o tym że i kiedy taka debata się odbędzie, na wodzisławskich stronach również próżno szukać takich informacji, może Policja zadbałaby o lepszy obieg informacji, nie trzeba przy tym wysyłać zaproszeń osobistych do mieszkańców :)

QLIG 29.09.2022 17:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie było informacji? Były w radiu, na stronie komendy, na stronach wodzisławskich itp. Może jaśniepaństwo oczekiwało zaproszeń osobistych? ;)

Hugo1 29.09.2022 16:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dlaczego nie było żadnych informacji że takie spotkanie się odbędzie ? Czy może po ostatnich wydarzeniach w Wodziu przyszedł prikaz z góry by na cito zorganizować spotkanie z mieszkańcami w kwestii bezpieczeństwa ? A mieszkańcy o spotkaniu nie wiedział to tym lepiej, przynajmniej nikt nie zadawał kłopotliwych pytań ...

Don_C 29.09.2022 13:44
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Polomianka - możesz śmiało chodzić po pasach z telefonem i mieć wywalone na wszystko. Możesz wchodzić radośnie pod koła auta bo to kierowca będzie winien nie ty. To są normy unijne więc jesteś bezpieczna. A koło szpitala jeżdżą 200/h jakbyś chciała wiedzieć.

~ciekawy (188.137. * .170) 29.09.2022 08:55
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Polomianka - dlatego też wczoraj na Młodzieżowej, naprzeciwko Oraczy stał sobie patrol policji, ukryty w krzakach przed niepowołanym okiem, i teraz pytanko czy to polepszyło nasze bezpieczeństwo ?

~Polomianka (46.134. * .166) 29.09.2022 08:27
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

~Eg (31.0. * .134
Ty siedząc za kierownicą masz przestrzegać przepisów, ale skoro je naruszasz to powinnaś być karany, proste. Tylko do twojego ptasiego mózgu to nie dociera.

~Połomianka (46.134. * .166) 29.09.2022 08:25
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Don_C
Łoją kierowców?
To było widać np. wczoraj obok szpitala, dachowanie! Tu przejazd przez teren zabudowany setką i więcej to coś normalnego. Pokażcie zdjęcia komendantowi, jak tu jest bezpiecznie, do tego dopuszczają on i jego podwładni

Don_C 29.09.2022 00:14
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Mają nakaz odgórny żeby łoic tylko kierowców. To są wytyczne UE. Mamy chodzić ekologicznie pieszo.

~Eg (31.0. * .134) 28.09.2022 20:34
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Nad czym tu ubolewać że mała frekwencja.To już nie jest policja która ma służyć Polakom ja siadając za kierownicę czuję się jak bym był bandziorem wszędzie polują i karać karać durne przepisy sami je łamiecie,a ludzi karzecie

wnikliwy 28.09.2022 17:42
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

To była tylko ustawka komendanta, pokazująca że coś robią. Zabrać im radiowozy i niech maszerują po ulicach miasta,bo jadąc radiowozem nic nie widzą,ale to im na rękę. Tymczasem młodzież rozrabia na osiedlach czy parku. Więc panie komendancie o czym z panem rozmawiać,jak pan powie że inaczej policja nie może działać? Nawet w miejsca o dużej przestępczości nie wyśle pan policjantów po cywilu. Nie chcecie złapać bandziorów? Towarzystwo się spotkało i tyle tego.

~KomisarzAlex (87.101. * .96) 28.09.2022 15:58
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Spotkali się sami ze sobą plus prezydentka i radni bezradni . Pewnie było o suszeniu i kierowcach mordercach co gnają 61/h . Tymczasem rozwydrzone małolaty okupują każdy plac zabaw z piwem i małpkami opluwając wszystkich wokół. Okolice parku i PKS patola na osiedlach patola itd...

~pusty@śmiech (87.101. * .55) 28.09.2022 09:32
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

ktoś o tym wiedział? mieszkańcy i radni mieli informacje? sami sobie zrobili debatę ?

~ciekawy (80.53. * .194) 28.09.2022 09:00
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Albo stanąć z radarem na świeżo wyremontowanej Młodzieżowej - tam jest ograniczenie do 40 więc można łapać tych wszystkich "morderców" którzy jadą 50

wnikliwy 28.09.2022 07:51
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Policjanci przesiedzieli na PKP legalnie ,bo nieraz okolice stacji służą to postoju ,za frekwencję sami są winni,lepiej by było by tą godzinę poświęcili na patrolowanie miasta