Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Komendant Główny Policji chce pociągnąć do odpowiedzialności posłankę Lenartowicz. Za przejście po pasach na proteście przy granicy

Chodzi o wykroczenie z 24 kwietnia 2020 roku - niezastosowanie się przez panią poseł do sygnalizacji świetlnej i przejście przez jezdnię podczas wyświetlania sygnału czerwonego. Zgłoszono to na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nagranie zdarzenia jest na wideo nowiny.pl - transmisji z protestu pracowników transgranicznych. - Weszłam na zielonym - broni się Gabriela Lenartowicz i porównuje zarzut z czasami komuny. Twierdzi, że wykonywała obowiązki poselskie.

Komendant Główny Policji chce pociągnąć do odpowiedzialności posłankę Lenartowicz. Za przejście po pasach na proteście przy granicy
Posłanka Gabriela Lenartowicz (Platforma Obywatelska) przeszła przez przejście w Chałupkach na proteście w 2020 roku. Policja uważa, że zrobiła to nieprawidłowo i zamierza ją ukarać

Posłanka weszła na przejście, gdy sygnalizator zaczął migać na zielono. Gdy była na pasie rozdzielającym jezdnie, nastąpiła zmiana cyklu świateł na kolor czerwony. Lenartowicz szła dalej, choć - zdaniem Komendanta Głównego Policji, który za pośrednictwem Prokuratora Generalnego zwrócił się do Sejmu - powinna była zatrzymać się na tzw. wysepce.

Policja w sierpniu 2020 roku wskazała w korespondencji dotyczącej sprawy, że przejście dla pieszych w Chałupkach ma charakter jednego przejścia dla pieszych jako całość.
Gdy pieszy znajdzie się na pasie rozdzielczym w momencie zmiany cyklu świateł, powinien wzbudzić sygnał zielony przyciskiem w sygnalizacji.

Wniosek do Sejmu

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk (z jego upoważnienia zrobił to zastępca Nadkom. Tomasz Szymański) zwrócił się do Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek o wyrażenie zgodny na pociągnięcie posła do odpowiedzialności za wykroczenie.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu oceniło, że wniosek nie dotyczy działalności wchodzącej w zakres sprawowania mandatu poselskiego. Poseł może wyrazić osobistą zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności, a jeśli tego nie uczyni - decyzję podejmie Sejm.

Powrót do przeszłości

Gabriela Lenartowicz poinformowała marszałek Witek, że zgadza się na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej. Wcześniej oświadczyła policji, że nie przyjmie mandatu, bo korzysta z immunitetu, a w Chałupkach wykonywała obowiązki poselskie.

- Całość narzuca  wprost porównanie z czasami komuny, gdy karano nie za kolportaż ulotek a za zaśmiecanie ulic. W ramach takiego powrotu do przeszłości mam zostać ukarana „za niemanie zielonego światła”, a nie udział w pokojowej demonstracji w obronie moich wyborców i sąsiadów, którym w absurdalny sposób uniemożliwiono pracę po sąsiedzku, w Czechach, do której dochodzili czy dojeżdżali codziennie - twierdzi Gabriela Lenartowicz.

Opis pozbawiony faktów

Ponadto pani poseł uważa, że w korespondencji, która dotyczy sprawy (autorstwa prokuratora, komendanta policji i służb parlamentarnych):

  • nie ma ani słowa o okolicznościach i charakterze wydarzenia,
  • nie ma żadnej informacji, że w czasie tzw. spaceru-protestu na miejscu były nie tylko liczne radiowozy Policji, ale też liczni funkcjonariusze, w tym filmujący całe wydarzenie
  • nie ma też żadnej informacji, dlaczego Policja nie interweniowała, a nawet nie legitymowała mnie na miejscu skoro była świadkiem rzekomego wykroczenia
  • postępowanie podobno wszczęto na podstawie „anonimowego” wpisu w Krajowej Mapie Zagrożeń, do którego dołączono link do portalu „nowiny.pl” z nagraniem, jednak do wniosku o uchylenie immunitetu nie zostało to nagranie dołączone,
  • wezwanie na Policję dostałam co najmniej miesiąc po całym wydarzeniu, ale nie przedstawiono mi żadnych materiałów, ani nagrań czy zeznań obecnych wtedy na miejscu policjantów. Nic poza znanym mi nagraniem z portalu.
  • nie dołączono jednak do wniosku treści mojego zeznania, w którym zaprzeczam bym przeszła na czerwonym świetle (na nagraniu widać tylko światła za mną, a nie przede mną) oraz złożone Policji oświadczenie, że nie przyjmę mandatu, bo korzystam z immunitetu, bo wykonywałam obowiązki poselskie, co zresztą potwierdza widoczna na nagraniu wypowiedź dla mediów.
  • dołączona do wniosku opinia, że wniosek nie dotyczy działalności wchodzącej w zakres sprawowania mandatu poselskiego, opiera się wyłącznie na pozbawionym podstawowych faktów opisie Komendanta Głównego Policji.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arkadiusz123 05.01.2023 05:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~debile_są_wsród_nas (46.134. * .73)

ludzie dzielą się na tych co siedzieli, siedzą lub będą siedzieć więc śpij spokojnie

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 04.01.2023 13:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A czemu komendant główny nie doniósł na samego siebie za: 1 - przewóz broni bez zezwolenia, 2 - spowodowanie znacznych szkód materialnych, 3 - tuszowanie i niepowiadomianie odpowiednich służb...

~debile_są_wsród_nas (46.134. * .73) 04.01.2023 13:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Arkadiusz123
czy jesteś na wolności ??
tak prędko
odgrzewane kotlety hehehehhehee

Arkadiusz123 04.01.2023 12:30
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

~do_niżej (193.169. * .48)
nie zrozumiałeś i się z tym obnosisz ;)

~do_niżej (193.169. * .48) 22.08.2022 15:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

już raz zabłysłeś w komentowaniu z przepisów o przechodzeniu przez jezdnię
dalej pakujesz się w g... odchody ?
ty normalny jesteś ?

Arkadiusz123 22.08.2022 13:20
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Do więzienia!

~fanklubprezesa (46.223. * .77) 13.07.2022 11:28
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Nopaczpan, komendant niby aż główny, a jednak zwykły kulson!

~TAJEMNICZY_ (83.30. * .70) 13.07.2022 10:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Komendant chce pociągnąć.

~bhjk (178.219. * .66) 13.07.2022 01:01
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Komuś już odbija. To teraz Komendant Główny Policji będzie mandaty wystawiał? Facet naprawdę nie ma nic innego do roboty?!

mhl999 12.07.2022 23:31
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

zasłanianie się obowiązkami poselskimi i immunitetem z automatu powinien pozbawiać panią poseł immunitetu. karygodnym jest takie postępowanie. od osoby zaufania publicznego, do którego zaliczamy posłów powinno się wymagać więcej niż od szarego obywatela. cykle świateł akurat bardzo łatwo sprawdzić jak były ustawione. punktując panią poseł to okoliczności i charakter wydarzenia nie ma, znaczenia. drugi, trzeci, czwarty punkt jest całkowicie bezzasadny. Anonimowe zgłoszenie to też zgłoszenie. reszta punktów to brednie

~MD (10.0. * .15) 12.07.2022 20:31
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Znając okoliczności tamtego wydarzenia, to naprawdę powinni się panowie policjanci wstydzić, że się takimi sprawami zajmują. I czasokres reakcji służb i instytucji na tę sprawę jest wstydliwy, to już ponad 2 lata. Jak tacy są rzetelni w egzekwowaniu przepisów, to tam było kilka radiowozów. Mogli wyjść, wlepić mandat i byłoby po sprawie.

~PeOwiec (155.133. * .231) 12.07.2022 20:18
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

każdy według prawa jest równy ukarać jak każdego zwykłego obywatela do pierdla

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 12.07.2022 20:09
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Policja niech weźmie się za SOPowców - przy nich Frog jeździ spokojnie i bezpiecznie...