Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

ParkAny nową marką na mapie Pszowa. Łaźnia zmienia się w bibliotekę [ZDJĘCIA]

Według planu oraz zgodnie z terminami przebiegają prace nad byłej łaźni kobiecej KWK Anna który ma przemienić w bibliotekę i ośrodek pomocy społecznej. Odwiedziliśmy plac budowy, aby sprawdzić postępy prac w ciągu ostatnich miesięcy.

ParkAny nową marką na mapie Pszowa. Łaźnia zmienia się w bibliotekę [ZDJĘCIA]
Suwnica pozostanie we wnętrzu budynku, będąc kolejnym industrialnym elementem.

ParkAny nową marką na mapie Pszowa. Łaźnia zmienia się w bibliotekę [ZDJĘCIA]

Miasto jak dotąd nie musiało dołożyć pieniędzy do prac, co oznacza, że wykonawca skalkulował koszty, przewidując możliwość podwyżek cen materiałów. Robota idzie pełną parą, a obiekt wygląda już znacznie ciekawiej, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

- Prace są na tyle intensywne, że na chwilę obecną nie ma zagrożenia niedotrzymania terminu przez wykonawcę. Obecnie trwa już czyszczenie i piaskowanie szybu, a niebawem rozpocznie się budowa klatki schodowej do punktu widokowego. Następnym punktem robót będzie elewacja zewnętrzna budynku. Obecnie na ukończeniu są już prace, związane z odtwarzaniem detali architektonicznych: okien, stolarki. Jesteśmy zadowoleni z tempa i jakości wykonanej pracy – podkreśla Piotr Kowol, zastępca burmistrza Miasta Pszów.

Zapewnione finansowanie całości

Aby wprowadzić do budynku duże urządzenia klimatyzacyjne, trzeba było wykonać nowe wejście do pomieszczeń piwnicznych. Po wniesieniu sprzętu zostanie ono jednak zakryte i niewidoczne dla użytkowników.

- Wewnątrz budynku już nastąpił podział na odpowiednie pomieszczenia, dlatego oczami wyobraźni można już widzieć, jak obiekt będzie wyglądać po ukończeniu. Ruszyły prace nad budową stropów. Co najważniejsze, mamy już zabezpieczone finansowanie na całość inwestycji. Kiedy tylko pojawią się promesy z Polskiego Ładu, ogłaszamy przetarg na drugi etap, czyli wnętrze obiektu i zagospodarowanie terenu wokół. Myślę, że późna jesień przyszłego roku to realny termin oddania do użytku tego terenu, a wrzesień tego roku to wydaje się niezagrożony termin zakończenia prac w stanie surowym – zapowiada wiceburmistrz.

Małe zmiany przez suwnicę

Warto podkreślić, że po odsłonięciu sufitu wewnątrz obiektu w pełnej krasie ukazała się dobrze zachowana suwnica, która również (oprócz maszyny wyciągowej) stanie się jednym z industrialnych elementów wnętrza biblioteki.

- Chcemy zachować tę suwnicę, bo ukazuje bardzo dobrze widoczne detale, jak koła zębate i inne elementy mechanizmu. W związku z tym musieliśmy nieco zmienić projekt, aby antresola biblioteki była nieco krótsza. Nie zaburzy to całości, ale doda odpowiedniego klimatu – zapewnia Piotr Kowol.

ParkAny nową marką

Przypomnijmy, że odnowiony budynek łaźni będzie stanowić część całości, czyli terenu pokopalnianego, który ma zyskać funkcje rekreacyjno-edukacyjne. Wiadomo już, jak nazwany zostanie teren, aby jako marka był promowany jako ciekawa atrakcja Pszowa.

- ParkAny, czyli gra słów łącząca „park” i „Annę”. To wypracowana nazwa tego obszaru, który będzie łączyć kilka funkcji. Biblioteka i obszar wokół to początek, a mamy plany na kolejne działania. Mamy już dokumentację konserwatorską na budynek maszyny wyciągowej szybu Chrobry. Szukamy zabezpieczenia środków finansowych na renowację tego obiektu, a równocześnie prowadzimy prace nad trzecia część terenu. Pragniemy, aby było to wyjątkowe i niesztampowe miejsce, w którym mieszkańcy znajdą dla siebie miejsce. Pracujemy nad tym w zespole architektów, osób związanych z kulturą i sztuką i pracowników urzędu – mówi tajemniczo wiceburmistrz, zdradzając nieco planów.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Patrzactrzezwo (87.101. * .96) 05.07.2022 23:06

To fakt szło to lepij pomyśleć.No bo biblioteka? Czamu ni muzeum?

~Lulu (46.134. * .89) 05.07.2022 22:43

Cały ten teren powinien być przeznaczony na budownictwo mieszkaniowe. Tanie działki, budolane może by kogoś przyciągły do takiej prowincji. Remontują stare ruderu z kosztem większym niż by wybudować nowe. Ni i ta lokalizacja bibloteki, tam gdzie nikt nie mieszka. To właśnie jest marka pszów-jedno wielkie nieudacznictwo. Wieża widokowa w dole, to powinno być na herbie pszowa.

~putinsztin (188.137. * .64) 05.07.2022 18:52

Inni robią z kopalń muzea i atrakcje na cały kraj i Europę a jedyny Pszów musiał zrobić kolejną nie potrzebną bibliotekę, inni burmistrzowie wybierają zastępców którzy coś osiągneli a nasza bierze tego co zbankrocił zgk, brawo pszowska władzo, jest pan doskonały.

~do_niżej (5.184. * .155) 05.07.2022 13:47

~pszowikodzawsze (188.137. * .197)
tyś je gupi i po piyntach

~pszowikodzawsze (188.137. * .197) 05.07.2022 12:49

Jak to mówili starziki dziołchom "weź i schowej ta ana" ... więc w Pszowie mamy Park Any - może dzielnica czerwonych latarni powstanie? :D