Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Myśliwi pomagają chronić trzodę przed wirusem

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu - Zbigniew Mazur podsumował ubiegły rok działalności inspektoratu, zdając przed samorządami - miejskim i powiatowym - swój cykliczny raport. Wskazał, że największymi zagrożeniami, z jakimi mierzyły się służby weterynaryjne na ziemi raciborskiej były afrykański pomór świń oraz ptasia grypa.

Myśliwi pomagają chronić trzodę przed wirusem
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu Zbigniew Mazur i dyrektor Sanepidu w Raciborzu Karina Talabska

Jak podkreśla powiatowy weterynarz, w obecnych warunkach działalności mała jednostka, którą kieruje, wykonuje dużą liczbę zadań. Dlatego też współpracuje z tzw. lekarzami wolnej praktyki, prowadzącymi swoje lecznice. Oni wykonują w imieniu powiatowego lekarza różne czynności - badają zwierzęta, zajmują się badaniami pouobojowymi, wypisują świadectwa czy pobierają próby do badań.

- W ten sposób dajemy sobie radę z zadaniami do wykonania - wyjaśnił na sesji miejskiej w Raciborzu Zbigniew Mazur.

Świnie i ptaki

Lekarz podkreślił, że w 2021 roku głównymi chorobami dziesiątkującymi stada świń i drobiu były w kraju afrykański pomór świń (ASF) i grypa ptaków.

Działania inspektoratu z Raciborza w tym zakresie skupiły się na kontrolach gospodarstw, które były zobowiązane posiadać tzw. bioasekurację. Jest to system zabezpieczający gospodarstwa przed wniknięciem do nich groźnych wirusów.

Dodatkowo w związku z walką z ASF przeprowadzany był odstrzał sanitarny dzików. - Dzik jest rezerwuarem wirusa ASF i potrzebne jest ograniczanie populacji dzików. Robi się to, żeby nie dopuścić do rozwoju tej choroby.

Dzik ma swoją cenę

Liczbę dzików do odstrzelenia wyznacza wojewoda. Tego odstrzału sanitarnego dokonują koła łowieckie. Powiatowy lekarz go nadzoruje i opłaca myśliwych. Za każdego zabitego dzika wypłaca się określoną kwotę - poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii.

- Całe szczęście, że dzięki działaniom zabezpieczającym w całym powiecie, te choroby, które pochłonęły w skali kraju nakłady rzędu miliarda złotych, na terenie powiatu raciborskiego nie wystąpiły - dodał Zbigniew Mazur na sesji miejskiej w Raciborzu.

Poza walką z ASF czy ptasią grypą jest wiele chorób kwalifikowanych jako zwalczane z urzędu. Możliwość ich wystąpienia podlega monitoringowi. Inspektorat wspomagają tu lekarze wolnych praktyk, zajmujący się poborem próbek i badaniami.

Chorych nie leczą

Jak zaznacza powiatowy weterynarz, przy zwalczaniu chorób zakaźnych liczy się szybkość wykrycia ich ognisk.

- My nie leczymy tych zwierząt, tylko chore, z ogniska musimy zabijać. Nie ma innego sposobu - tłumaczył radnym.

Zagadnieniem, jakie badał w ubiegłym roku powiatowy weterynarz, było także bezpieczeństwo żywności. W tej sferze nie stwierdzono przekroczeń norm. Od 2021 roku przeprowadza się w stadach badania u świń metodą wytrawiania, aby wykryć chorobę - włośnię.

Od 2021 roku ustawodawca wprowadził tzw. rolniczy handel detaliczny. Adresowany jest do rolników z działalnością produkcyjną, aby mogli sprzedawać żywność wyprodukowaną we własnym gospodarstwie. Umożliwiono im jej sprzedaż na terenie powiatu i powiatów ościennych. - Muszę przyznać, że coraz większe jest zainteresowanie tą opcją i notujemy na terenie naszego powiatu dość dużo takich działalności - podsumował Z. Mazur.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].