Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rydułtowy z najwyższymi podatkami w powiecie. Wodzisław z najniższymi

POWIAT W tabelce przedstawiamy wysokość najważniejszych stawek podatków od nieruchomości w gminach powiatu wodzisławskiego na rok 2022, a także wysokość opłaty śmieciowej. W nawiasie stawki, które obowiązywały w roku 2021.

Rydułtowy z najwyższymi podatkami w powiecie. Wodzisław z najniższymi

Stawki podatku nie wzrosły tylko w Wodzisławiu Śl. W Lubomi rada gminy zdecydowała o podwyżce podatku od gruntów, stawki podatkowe od budynków w większości pozostawiając bez zmian. 

Stosunkowo najłagodniejsze stawki podatkowe ma właśnie miasto Wodzisław (mieszkańcy płacą tu najniższe podatki w powiecie od budynków mieszkalnych, a przedsiębiorcy najniższe podatki za grunty), a także gmina Mszana (która kusi potencjalnych inwestorów najniższymi podatkami od budynków związanych z działalnością gospodarczą, co jest ważnym sygnałem dla przedsiębiorców). Również stawka podatku od gruntów jest w Mszanie zdecydowanie niższa niż w innych gminach. Z drugiej strony Mszana ma najwyższy podatek za grunty związane z działalnością gospodarczą.

Na przeciwnym biegunie podatkowym w tym roku Rydułtowy (w zeszłym roku była to Lubomia), które mają najwyższe podatki w aż czterech sprawdzanych przez nas kategoriach (miasto to ma m.in. najwyższy podatek gruntowy i najwyższe stawki podatku za budynki związane z działalnością gospodarczą). 

Pod uwagę tradycyjnie wzięliśmy również opłatę śmieciową (która de facto podatkiem nie jest). Najwięcej za śmieci w tym roku zapłacą mieszkańcy Mszany i Radlina. Jedną z wyższych stawek ma też Pszów. Dla mieszkańców tych gmin i miast nowe stawki opłaty śmieciowej będą o tyle boleśniejsze, że do tej pory płacili najniższe stawki w powiecie. W 2022 r. w Mszanie stawka wzrasta o 8 zł, w Radlinie o 7 zł, a w Pszowie aż o 8,8 zł. Opłaty śmieciowe nie uległy zmianie za to w Gorzycach, Marklowicach, Rydułtowach i Wodzisławiu. W tym ostatnim mieście są one najniższe w powiecie. Sytuacja może ulec zmianie w dalszej części roku, bo w wielu gminach obowiązujące umowy na wywóz śmieci wygasają np. w połowie roku.

(art), (juk), (ska) (apa)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~socialplus (83.26. * .233) 06.01.2022 08:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Cud miód i orzeszki ! Mówiłem żeby nie głosować na klakiera babci Newy ale głupia większości była mądrzejsza. Niech teraz płaci. W Rydułtowach już praktycznie g**** jest, biedronki i niemieckie markiety. Prawie wszystkie małe sklepiki pozamykane bo ludzie nie dają radę podatkom !!!

~Duch (46.204. * .195) 05.01.2022 22:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kto pisał ten artykuł twierdząc że w Rydułtowach nie wzrosła stawka za wywóz śmieci bzdury straszne , bo stawka wzrosła o 4 zł

~Renaa (188.137. * .22) 05.01.2022 09:38

Stawka za śmieci w Rydułtowach uległa zmianie i wynosi 31,50.

~Dedol (83.30. * .80) 04.01.2022 17:27
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~podatki (92.223. * .169) 04.01.2022 14:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobrze że nie rządzą ludzie od Kiecy(PO) w radzie miasta Wodzisław ci by z nas wydoili kasę razem z Kiecą . A tak mamy najniższe podatki w powiecie