Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od 1 stycznia wyższe podatki w gminie Gorzyce

Mieszkańcy gminy Gorzyce będą musieli sięgnąć głębiej do portfeli - podwyższeniu uległy stawki podatku od nieruchomości na 2022 rok, a także podatek od środków transportu. 

Od 1 stycznia wyższe podatki w gminie Gorzyce
Wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk twierdzi, że podatki są podwyższane tylko wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja i gmina stara się jak najmniej obciążać mieszkańców tymi opłatami.

Przyjęte stawki podatku od nieruchomości na 2022 r. zostały podwyższone o 5% w stosunku do stawek obowiązujących na terenie gminy Gorzyce w roku 2021. Jak informuje urząd gminy, wszystkie zaproponowane stawki na 2022 rok są niższe od stawek maksymalnych ogłoszonych na rok 2022 w  obwieszczeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który określa maksymalne wysokości stawek podatku od nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich 9 lat tj. od 2014 do 2022 r. włącznie to dopiero druga podwyżka stawek podatku od nieruchomości na terenie naszej gminy. Jeśli chodzi o podatek od środków transportowych, to tutaj analogicznie jak przy podatku od nieruchomości podwyższono stawki o 5% w stosunku do tego co obowiązywało w 2021 r. Ostatnia zmiana stawki tego podatku była w 2017 r. Należy zwrócić uwagę, że podwyżki podatków o których mowa powyżej są w wysokości niższej niż inflacja na koniec listopada br. która wyniosła 7,7 % - powiedział nam przewodniczący Rady Gminy Piotr Wawrzyczny.

Dodał, że  Rada Gminy nie zdecydowała się zastosować również zwolnień przedmiotowych w podatku od nieruchomości dla mieszkańców, przede wszystkim ze względu na rewolucyjne zmiany w ramach tzw. Polskiego Ładu, które spowodują że wpływy do budżetu gminy w ramach dochodów bieżących będą realnie niższe niż w roku 2021 r., chociażby z tytuły podatku PIT, w udziale którego gminy częściowo partycypują.

Stare i nowe stawki 

Wcześniejsza zmiana stawek podatków została uchwalona w 2019 roku. Od budynków mieszkalnych lub ich części za 1m2 użytkowej opłata wynosi 0,81 zł, od 1 stycznia będzie to 0,85 zł. Od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej za 1m2 powierzchni użytkowej opłata wynosi 21,49 zł - wzrośnie do 22,56 zł. Od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, za 1m2 powierzchni użytkowej mieszkańcy płacą obecnie 11,18 zł, od nowego roku zapłacą 11,74 zł. Od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń, za 1m2 powierzchni użytkowej 4,87 zł, opłata wzrośnie do 5,11 zł. Od budynków pozostałych lub ich części, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, za 1m2 powierzchni użytkowej 5,37 zł, będzie 5,64 zł. Z kolei od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, znajdujących się na ogólnodostępnych, zorganizowanych terenach wypoczynkowych, za 1 m2 powierzchni użytkowej 12,08 zł, ale opłata ta wzrośnie do 12,68 zł. 

Wójt uzasadnia decyzję 

Od  2015 roku, czyli od kiedy Daniel Jakubczyk pełni funkcję wójta gminy Gorzyce, to jest druga podwyżka podatku od nieruchomości.

Są gminy, które co roku podejmują takie działania. My w Gorzycach zdecydowaliśmy, że będziemy to robić co kilka lat. Rok temu nie było podwyżki. W tym roku zdecydowaliśmy się na taką zmianę po wcześniejszym ustaleniu tego z radnymi. Pomniejszeniu uległy dochody własne samorządu terytorialnego w związku ze zmianami podatkowymi, które zaszły na poziomie krajowym. Mamy też bardzo duże inwestycje, na które konieczne jest posiadania wkładów własnych - powiedział wójt.

Miał na myśli wkłady własne w inwestycje dotyczące kanalizacji czy termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. - Myślę, że te pieniądze będą dobrze wydatkowane - dodał.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Orban (83.30. * .157) 11.12.2021 17:24

Radny przede wszystkim powinien mieć dietę tylko w postaci zwrotu dojazdów na sesję do UG czy gdzieś w terenie. Reszta to powinno być społeczne, chcesz być radnym to się wykaz uczestnictwem w sesjach pomysłami pomocą społeczeństwu.
A tak narzekacie że podwyższają sobie diety ale Wy sami (społeczeństwo) funduje im pensje miesięcznie dochodzące do kwoty którą niektórzy w uczciwej pracy nie osiągają.
Za przyzwoleniem społeczeństwa i z Waszych pieniędzy podatkowych im to się funduje więc narzekanie nic nie pomoże.
Trzeba zabiegać by radnych było jak najmniej po co w Gminie Gorzyce jest ich tyłu ???
Wystarczy po jednym z każdej wsi to było by o połowę mniej do wypłacania diet nie wiadomo za jakie komisje itd, które niczemu nie służą!

~okl (46.134. * .44) 10.12.2021 20:39

Ci radni są anty społeczni. Pamiętać należy przy wyborach. Niech sobie obniżą diety !

Damiano2389 10.12.2021 19:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To było do przewidzenia ,

~Podatnik123 (188.117. * .115) 10.12.2021 19:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Byłoby ok, gdyby i pensje rosły równomiernie do inflacji, nie tylko inflacja i wszelkie zobowiązania wokół.

~Antypis (5.173. * .91) 10.12.2021 19:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Chcieliście pisu to macie! ,kiedyś +500 a dzisiaj -1000

~Podatnik23 (91.225. * .2) 10.12.2021 18:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

to teraz kolej na Gminę Godów. Najpierw podwyżka diet dla Radnych i Wójta, a na następnej sesji podwyżka podatków

~beautiful_country (46.134. * .138) 10.12.2021 09:59
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

to efekty tego "polskiego piękna"
na początek podwyższyli lokalnym władzom dochody (pies nigdy nie ugryzie ręki która go karmi ;)
teraz sięgają do kieszeni obywateli