Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dwie oferty na remont łaźni po kopalni w Pszowie. Tu ma powstać biblioteka

W piątek 26 listopada odbyło się otwarcie ofert w przetargu na pierwszy etap przebudowy budynku łaźni kobiecej, maszyny wyciągowej oraz wieży szybu Jan wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. W tym miejscu powstanie nowa siedziba biblioteki wraz z terenem rekreacyjnym. W przetargu wpłynęły dwie oferty. 

Dwie oferty na remont łaźni po kopalni w Pszowie. Tu ma powstać biblioteka
W przyszłym roku budynek łaźni kobiecej po kopalni Anna całkowicie zmieni swoje oblicze.

Dwie oferty na remont łaźni po kopalni w Pszowie. Tu ma powstać biblioteka

Zabytkowy budynek, który jest przedmiotem przetargu, to obiekt wchodzący w skład kompleksu po byłej kopalni „Anna”. Pochodzi z końca XIX w. i do czasów współczesnych mieściła się tam maszyna wyciągowa szybu Jan oraz łaźnia kobieca. Obok stoi wieża wyciągowa szybu. Miasto Pszów, jako właściciel obiektów, zamierza przede wszystkim zrewitalizować budynek i teren do niego przyległy mając na uwadze ochronę dziedzictwa kulturowego. 

Pierwszy etap prac

Aby umożliwić miastu starania się o dodatkowe środki finansowe na realizację tego zadania inwestycja została podzielona na dwa etapy. - Przetarg obejmuje pierwszy etap przebudowy obiektu i doprowadzenie go do stanu surowego, zamkniętego wraz z wieżą widokową szybu „Jan”. Etap przewiduje m.in.: wykonanie robót rozbiórkowych istniejącej konstrukcji dachu wraz z pokryciem i kominami, demontaż istniejącej stolarki okiennej, częściową rozbiórkę stropów, ścian i schodów oraz skucie tynków. Ponadto wykonanie przegród wewnętrznych, nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie wiatrołapu, szybu windy oraz schodów zewnętrznych, a nadto kompleksową renowację ceglanych ścian zewnętrznych budynku oraz roboty ziemne – informuje Hanna Blokesz-Bacza z Urzędu Miasta Pszów. 

Dwie oferty w budżecie

Do przetargu przystąpiły dwie firmy. Konsorcjum firm z Czeladzi, którego liderem jest PRB Budo-Mat sp. z o.o., a członkiem P.R.B. Silesia sp. z o.o. zaproponowało kwotę ponad 6,9 mln zł. Natomiast Zakład Produkcyjno-Remontowo-Budowlany Artur Marcinek z Wodzisławia Śląskiego zaproponował 5,4 mln zł za wykonanie przedmiotu przetargu. W tym zamówieniu publicznym pod uwagę brana jest nie tylko cena, ale również okres gwarancji i rękojmi. Tu obie firmy zaproponowały 60-miesięczny okres gwarancji i rękojmi. Teraz obie oferty będą zweryfikowane, a wykonawcy zostaną wezwani do uzupełnienia. Na ostateczny wybór najkorzystniejszej oferty trzeba jeszcze trochę poczekać, natomiast jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to umowa na przebudowę budynku łaźni kobiecej i maszyny wyciągowej wraz z renowacją szybu Jan zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, że miasto pozyskało aż 8 mln zł na rzecz rewitalizacji budynku łaźni z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Aby ubiegać się o dodatkowe środki, teren zostanie przekazany pszowskiej bibliotece, która będzie mogła wnioskować o środki na wyposażenie wnętrza obiektu. 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~On33 (188.117. * .66) 01.12.2021 22:38

W Pszowie - niestety brak inteligencji jak i w całej Polsce garstka ludzi została po II wojnie namiastką inteligencji.
W Pszowie to tak w sumie nic budować się nie opłaca bo raz mieszkają tam biedni ludzie finansowo a dwa ubodzy intelektualnie więc ani galeria handlowa ani biblioteka. Do sportu też trzeba mieć trochę pomyslunku czego również niema w Pszowie co widać po osiągach sportowych klubu sportowego. Dobrze było jak była gruba i bar ....

~Do_nizej (5.173. * .161) 01.12.2021 12:19

Ludzie inteligentni wolą bibliotekę od gruby
Tobie by tez się przydało coś mądrego przeczytać

~Kristian (94.254. * .84) 01.12.2021 11:13

Tylko w pszowie mogą zarzucic takim durnym pomysłem kto dzisiaj do biblioteki chodzi