Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święty Marcin na Konstelacji. W Krzyżanowicach przypomniano sylwetkę biskupa z Tours [ZDJĘCIA]

Wieczorem 10 listopada pochód ze Świętym Marcinem na czele, jadącym na koniu, przemaszerował ulicami Krzyżanowic do kościoła parafialnego. W pochodzie szły dzieci z zapalonymi lampionami, delegacja młodych strażaków z pochodniami, a za nimi dorośli.

W postać Świętego Marcina, ubranego w strój rzymskiego legionisty, wcielił się pan Jurek, dosiadając klacz Konstelację z Ośrodka Jeździeckiego Indeks z Krzyżanowic. Kiedy pochód dotarł na plac kościelny, zgromadzonych przywitał ks. proboszcz Jerzy Witeczek, odegrano także scenę w której św. Marcin dzieli się swoim opończem ze zmarzniętym żebrakiem. Następnie odprawiono mszę świętą, podczas której wyświetlono bajkę, przybliżając sylwetkę św. Marcina – biskupa z Tours.

Po Mszy świętej wszyscy mogli poczęstować się rogalami ufundowanymi przez miejscowe DFK. Dla dorosłych przygotowano także grzane wino i chleb z gęsim smalcem i prażoną cebulką.

Uroczystości świętomarcińskie zorganizowało krzyżanowickie Koło DFK, zaś krzyżanowiccy strażacy udostępnili remizę, aby panie mogły przygotować poczęstunek dla licznie zgromadzonych mieszkańców Krzyżanowic.

źródło: UG Krzyżanowice, oprac. (d)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].