Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W gminie Godów powstanie nowe przedszkole i nowa droga

Gmina Godów otrzyma 8 mln 350 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania w ramach Rządowego Fundusz Polski Ład. Dzięki temu zrealizowane zostaną dwie inwestycje: budowa nowego przedszkola w Łaziskach i budowa nowej drogi do terenów inwestycyjnych w Gołkowicach. 

W gminie Godów powstanie nowe przedszkole i nowa droga
Wizualizacja przedszkola w Łaziskach, które ma zostać wybudowane w latach 2022-2023

Gmina Godów, podobnie jak pozostałe gminy powiatu wodzisławskiego, otrzymała wsparcie w ramach Polskiego Ładu. Wnioskowała o środki na realizację trzech inwestycji. Środki udało się pozyskać na dwie. 

85% dofinansowania na budowę przedszkola w Łaziskach

5 mln 500 tys. zł gmina otrzyma na wsparcie budowy nowego przedszkola w Łaziskach. Przewidywany koszt budowy obiektu ma wynieść 6,5 mln zł. Brakującą część (15%), zgodnie z zasadami Polskiego Ładu, dołoży gmina. - Budowę przedszkola planujemy zrealizować w latach 2022-2023 - wyjaśnia Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów. O planach realizacji tej inwestycji już na naszych łamach informowaliśmy. - Budynek projektowanego przedszkola będzie częściowo podpiwniczony, z poddaszem użytkowym, w konstrukcji tradycyjnej, murowanej z dachem czterospadowym. Elewacje oraz bryła budynku zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby wizualnie wkomponował się on w charakter otoczenia oraz istniejącego budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - informował kilka miesięcy temu Urząd Gminy w Godowie.  Powierzchnia zabudowy wynosić będzie około 800 m2, budynek będzie ogrzewany gazem i będzie uwzględniał wymagania dostępności osób z niepełnosprawnościami. Trwa właśnie projektowanie przedszkola, którego budowy domagali się rodzice z Łazisk, wystosowując na początku 2020 r. w tej sprawie petycję do władz gminy. 

Co prawda przedszkole w Łaziskach istnieje, funkcjonuje w budynku szkoły podstawowej, współtworząc Zespół Szkolno-Przedszkolny, ale mieści się na piętrze budynku. I to jest jedna z jego wad, bo nowoczesne przedszkola to budynki parterowe, budowane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi budynków przeznaczonych do użytku przez osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. Mieści tylko trzy oddziały, w tym - ze względu na brak miejsca - jeden niepełny (liczący mniej niż 25 dzieci), a chętnych do przedszkola z roku na rok przybywa. W tym roku dzieci, dla których zabrakło miejsca zostały skierowane do innego przedszkola - od września są przedszkolakami w sąsiednim Godowie. 

95% dofinansowania na budowę drogi w Gołkowicach

Kolejne 2 mln 850 tys. zł w ramach Polskiego Ładu gmina pozyska na budowę nowej drogi do terenów inwestycyjnych w Gołkowicach. Chodzi o odnogę ul. 1 Maja tuż przy granicy z Jastrzębiem i ul. Ranoszka. Wybudowane zostanie 600 m asfaltowej drogi o szerokości 6 m zwężającej się na końcowym odcinku do 3,5 m. Zakres obejmuje również budowę m.in. kanalizacji deszczowej, chodnika, zjazdów i budowę oświetlenia ulicznego. Całkowity koszt tej inwestycji szacowany jest na 3 mln zł, a więc kwota dofinansowania w tym przypadku wyniesie 95%. Inwestycja ta ma zostać zrealizowana w przyszłym roku.  - Dzięki tej drodze uzyskamy dostęp do terenów inwestycyjnych na terenie Gołkowic - mówi Mariusz Adamczyk. Aktualnie do terenów o powierzchni 10 hektarów prowadzi droga gruntowa. 

Czym jest Polski Ład dla samorządów?

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Banku Gospodarstwa Krajowego. Wysokość wsparcia to od 80 do 95% wartości zadania (w zależności od obszaru).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].