Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł budowy mieszkań komunalnych w Wodzisławiu Śl. wstrzymany. Prezydent Kieca ugiął się pod presją mieszkańców, a radni zobowiązali go do przeprowadzenia konsultacji

Po raz kolejny wracamy do tematu budowy mieszkań komunalnych na terenach miejskich przy ul. Stefana Batorego w Wodzisławiu Śl. - Aby miasto rozwijało się, musi rozwijać się budownictwo mieszkaniowe - przekonywał jeszcze niedawno prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. Choć radni byli podobnego zdania, to uchwały intencyjnej w tej sprawie w trakcie sierpniowych obrad nie chcieli podjąć. Temat miał powrócić podczas wrześniowej sesji. Tym razem sam prezydent zaproponował wycofanie projektu uchwały z porządku obrad. Do tej decyzji skłoniła go jednak presja mieszkańców.

Pomysł budowy mieszkań komunalnych w Wodzisławiu Śl. wstrzymany. Prezydent Kieca ugiął się pod presją mieszkańców, a radni zobowiązali go do przeprowadzenia konsultacji
27 września przy ul. Batory odbyło się spotkanie wiceprezydent Izabeli Kalinowskiej z miejskimi radnymi. Na spotkanie przyszli też licznie mieszkańcy sąsiadujących terenów.

Przypomnijmy, że inwestycją, której koszt może sięgać około 12/13 mln zł miała się zająć miejska spółka Domaro. Przedsięwzięcie planowano częściowo (nawet 80%) sfinansować z programu rządowego, reszta środków miała pochodzić ze środków własnych spółki. Nowe mieszkania miałyby powstać na działce o powierzchni około 10 tys. m2 w pobliżu Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórz". Jak tłumaczyła w trakcie sierpniowych obrad prezes Domaro Barbara Chrobok, nowy budynek bądź budynki miałyby być zsynchronizowane do już istniejącej tam zabudowy. Mieszkania w miarę możliwości powinny mieć około 40-45 m2, zaś ich czynsze mają nie należeć do tych najniższych. Przedłożony w sierpniu radzie projekt uchwała o charakterze intencyjnym miał dać szansę spółce Domaro zlecić podział nieruchomości oraz wykonać operat szacunkowego, a następnie przedłożyć radnym uchwałę w przedmiocie przekazania aportem do spółki wydzielonej działki na cele budownictwa mieszkaniowego.

Oświadczenie prezydenta

27 września (na dzień przed sesją wodzisławskiej rady) w późnych godzinach wieczornych prezydent Kieca w mediach społecznościowych opublikował oświadczenie. "Bardzo mocno zależy mi na rozwoju naszego pięknego miasta. Na jego rozbudowie, upiększaniu, budowaniu lepszej przyszłości. Ale nie mniej, podkreślę - nie mniej, zależy mi na Waszym spokoju i komforcie oraz jakości życia w mieście. Dlatego też widząc, jak wiele negatywnych emocji przynosi nam temat rozwoju osiedla Batory, po wielu rozmowach, szerokim oglądzie sytuacji, podjąłem dziś parę decyzji" zaczął. Włodarz zdecydował, że z wrześniowej sesji wycofa z porządku obrad projekt uchwały dotyczący budownictwa komunalnego. Z kolei druga decyzja, jest bardziej deklaracją i zapowiedzią. Prezydent chce zaprosić mieszkańców do rozmowy na temat rozwoju miasta w obszarze budownictwa mieszkaniowego. "W najbliższym czasie zaproponuję wam szerokie konsultacje oraz stosowną debatę na żywo" zadeklarował.

Głos mieszkańców

Decyzja prezydenta o wycofaniu projektu uchwały oraz deklaracja debaty i konsultacji była pokłosiem działań, a przede wszystkim sprzeciwu mieszkańców, którzy głośno wyrazili swój sprzeciw na wycinkę drzew pod nowe budownictwo komunalne. 27 września przy ul. Batory odbyło się spotkanie wiceprezydent Izabeli Kalinowskiej z miejskimi radnymi. Na spotkanie przyszli też licznie mieszkańcy sąsiadujących terenów. Wyrazili oni żal, że przez ostatnie tygodnie nikt z nimi nie konsultował planów rozbudowy osiedla. Podkreślali, że nie mają nic przeciwko nowemu sąsiedztwu. Ich sprzeciw budzi jedynie wycinka lasu pod nowe budynki. O przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie zaapelowała przewodnicząca Rady Dzielnicy Trzy Wzgórza Izabela Grela. Na spotkanie przyniosła ze sobą 500 podpisów pod petycją w tej sprawie. W piśmie złożonym w magistracie 27 września mieszkańcy wnioskowali także o zdjęcie z najbliższego posiedzenia rady projektu uchwały dotyczącego mieszkalnictwa komunalnego.

Las na działkach budowlanych

W wydanym oświadczeniu za pośrednictwem mediów społecznościowych Mieczysław Kieca odniósł się także do kwestii wycinki drzew. "Rzeczywiście - na tych terenach, które są działkami budowlanymi, zaczął rosnąć las. Natura, co w niej piękne, nie lubi próżni i szybko odzyskuje nieużytkowane tereny. Czas przygotowania do budowy mija, drzewa i krzewy rosną. Działka nadal jednak jest budowlaną, przeznaczoną pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne" wskazywał włodarz. Zwrócił uwagę, że tereny porośnięte młodymi drzewami i krzewami mają powierzchnie 9 hektarów, z kolei miasto chce zagospodarować w tej chwili jedynie hektar.

Będą konsultacje

W trakcie obrad radni przychylili się do prośby mieszkańców, ale także prezydenta i zdjęli z porządku obrad projektu uchwały. Podjęli natomiast uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami dotyczących planów budowy mieszkań komunalnych w Wodzisławiu Śl. Zapisano tam, że rada "postanawia o przeprowadzeniu od 11 do 29 października 2021 r. konsultacji społecznych z mieszkańcami".

Jak dalej czytamy, sposobem przeprowadzenia konsultacji społecznych będzie uzyskanie odpowiedzi na 3 pytania. Mają one mieć brzmienie:

  • Czy popierasz propozycję budowy mieszkań komunalnych na działkach o powierzchni 1 ha położonych przy ul. Batorego?
  • Na jaki cel Twoim zdaniem powinien zostać przeznaczony teren zieleni o powierzchni 9 ha położony pomiędzy ul. Batorego, a Rodzinnym Parkiem Rozrywki „Trzy Wzgórza”: na budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, czy na teren rekreacyjny
  • Czy popierasz propozycję wyznaczenia przez miasto terenów pod budownictwo mieszkaniowe innych niż tereny położone pomiędzy ul. Batorego, a Rodzinnym Parkiem Rozrywki „Trzy Wzgórza”?

Konsultacje mają się odbywały w trzech formach: poprzez organizację otwartych spotkań z mieszkańcami na terenie dzielnic Jedłownik Szyb i Trzy Wzgórza; poprzez zbieranie opinii przesłanych drogą elektroniczną; poprzez zbieranie opinii złożonych lub przesłanych na piśmie. W uchwale zapisano, że jej wykonanie powierza się prezydentowi.

Zobacz także:

Ludzie

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

18 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 14.10.2021 05:27

Krzykacze z rynku,sądu i Nowa rada dzielnicy w akcji,aktyw byłej PZPR

~Czyleciznamipilot (87.101. * .96) 11.10.2021 22:46
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Ci z tego protestu to lokalne PO. Wiem bo kilka twarzy znam. Prawdziwa elyta ekologii

mhl999 11.10.2021 21:15
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@wnikliwy - nie wiem o co chodzi, ale uzbrojenie to nie tylko kanalizacja. bardziej jednak chodzi oto czy można z niej skorzystać czy trzeba dodatkowo zainwestować. co do zasady tereny pod budownictwo powinny być w tym celu wykorzystane. @fansamosiejek - drzewo jest drzewem nie ma znaczenia czy samosiejka czy ktoś pomógł zasadzić. Naście lat do przodu ma znaczenie lecz ty tego nie dostrzegasz.

~fansamosiejek (46.204. * .103) 11.10.2021 10:50
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nowobogaccy z osiedla Batory już tam w sumie dobrze wiedzą co robią. Jak UE zaaplikuje nam wszystkim ekofit, a ruscy z radości dźwigną jeszcze z 10 razy ceny gazu, to samosiejki w sąsiedztwie będą jak znalazł. Do dogrzewania "rezydencji", kiedy trzeba będzie zacząć montować kozy, bo gaz i prąd staną się dobrem luksusowym... ;) @mhl - przesadzać samosiejki... kiedyś byłeś chyba jednak normalniejszy..

wnikliwy 11.10.2021 08:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do mhl~ jeśli chodzi o uzbrojenie terenu,to pewnie chodzi o kanalizację,która była robiona dla tego osiedla Batory, więc jak najbardziej jest,pola zarosły samosiejkami, więc pseudoekolodzy mają problem? To jest tylko fałszywy argumet",nowobogaccy wodzisławianie"nie chcą mieć za sąsiadów mieszkańców mieszkań komunalnych,niejeden z nich jeszcze niedawno był mieszkańcem takich mieszkań. Więc miasto nie powinno z takiego powodu wstrzymywać programu budowy mieszkań,koniec kropka.

mhl999 10.10.2021 21:57
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Skoro na tych terenach zaczął rosnąć las to może warto jeszcze odsłonić argumenty o uzbrojenie terenu, które rzekomo jest. Pytanie tylko w jakim stanie bo aż się prosi zweryfikować stan faktyczny. Szczerze wątpię by ktoś wykorzystywał 30 letnią infrastrukturę do nowego osiedla. Problem z drzewkami szybko można rozwiązać - wystarczy je przesadzić, w końcu lepsze drzewo "20-30 letnie" niż sadzonka drzewa. Najważniejsze w tym wszystkim jest także to jakie będą to budynki - szeregowe czy bloki (niskie/wysokie). Akurat niskie bloki nie powinny przeszkadzać gdyż osiedle jedłownik to w zasadzie "sąsiad batorego". Drogi dojazdowe na rzekomy plac budowy też mogą budzić obawy.

wnikliwy 10.10.2021 17:22

Tereny są przeznaczone pod budowę mieszkań i o co halo? Czy ci krzykacze tego nie wiedzieli? Oni mogli kupić mieszkania,a inni nie mogą wybudować ha ha,Kieca się ugina

~op (91.192. * .86) 10.10.2021 12:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jakby Wodzislawiem rządził ktoś pokroju Korwina-Mikke to by ich pałami przegonił Ale przy ,,poprawnym politycznie ,, Kiecy wrzystko jest możliwe

wnikliwy 10.10.2021 10:41
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

To nie są tereny zielone,tylko tereny pod budownictwo,czy ta garstka krzykaczy,( niektórzy dzieci przeprowadzili,)tego nie rozumie? Tak samo radni chyba tego nie rozumią, uginając się eko terrorystom.

~Lilles (77.252. * .120) 10.10.2021 10:21
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Jak obecni mieszkancy Batorego stawiali swoje posiadłości to nie przeszkadzało im niszczenie zielonych terenów? Jakieś logiczne wytłumaczenie na takie zachowanie ?

~neo (185.246. * .57) 09.10.2021 18:34
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Garstka ludzi terroryzuje miasto, bo nie chce mieć koło siebie bloków komunalnych. ELYTA wymiata. To skandal na niewyobrażalną skalę. A mówimy przecież o mieszkańcach naszego miasta, którzy chcą za godziwie zarobione pieniądze mieszkać w Wodzisławiu Śląskim. Żądam, żeby prezydent sprawdził czy wydzierżawiane tereny przez tych "lepszych" obywateli są zgodne z planami i czy osiedla które zamieszkują mają wszystkie funkcje przewidziane prawem (śmietniki, miejsca parkingowe, place zabaw i inne).
Ja czekam na swoje mieszkanie kilka lat. I nie jestem żadnym żulem. Przez takie działania zastanawiam się czy tutaj warto mieszkać.

wnikliwy 09.10.2021 11:41
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Dlaczego grupka krzykaczy ma blokować budownictwo mieszkaniowe w miejscu do tego przeznaczonym? Czy radni i prezydent boją się tej decyzji? To jest teren pod to i koniec

mhl999 09.10.2021 04:59
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

jedno mnie zadziwia w tym wszystkim - jeszcze jakieś góra 2 lata wstecz Kieca nie miał zamiaru ani ochoty budować mieszkań z rządowych programów bo to się "nie opłacało". teraz zmiana decyzji. Z mojego punktu widzenia miejscówka jest średnia pod względem komunikacji. Skrzyżowanie górnicza/pszowska czekają trudne czasy ;-) Dużym plusem natomiast jest to, że miasto chce iść w kierunku ściągnięcia ludzi do miasta poprzez budownictwo mieszkaniowe ale z tego co słyszałem, w dzielnicach ludzie chcą sprzedać działki czy przekształcić je na budowlane i nie mogą tego zrobić bo Kieca nie chce uwzględnić ich wniosków przy planie zagospodarowania, który co kilka lat się tworzy i tu mamy blokadę. Co do "spornego" terenu z pewnością nie trzeba wycinać wszystkich drzew choć pewnie to prostsze rozwiązanie i potem posadzą jakieś imitacje drzewek dla ozdoby. Może zamiast wycinki po prostu trzeba by je przesadzić? Operacja trudniejsza ale drzewo już bardziej rozwinięte.

~Hooohoo (185.135. * .148) 08.10.2021 21:25
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Te konsultacje to są jakieś kpiny, bo wiadomo jaki będzie ich wynik. Każdy pod lasem chce mieszkać, ale jak już zamieszka, to innych chcących też tam zamieszkać, nie toleruje. A jeszcze w komunalnych mieszkaniach...

wnikliwy 08.10.2021 20:55
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

tu nie chodzi o drzewa,one są tylko pretekstem,aby nie budowano tam budynków socjalnych.Tam mialo byc osiedle Batory,te drzewa to samosiejki,więc co tu dyskutowac z krzykaczami?

~XYZA (188.137. * .75) 08.10.2021 09:09
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Znów ekoterroryści będą walczyć o kilka krzaków. Na sacharze se zbudujcie osiedle, tam nie będziecie mieli wyrzutów sumienia...

~Siostra_konna (5.173. * .178) 08.10.2021 07:31
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Jestem tego samego zdania tu nie chodzi o żaden las (samosiejki) tylko o bliskość „trudnych sąsiadów” a gdzie pytam się będzie im lepiej jak nie pod nosem policji?

right 08.10.2021 07:14
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

"Elyty" wodzisławskie wstrzymają budowę osiedla, bo będą musiały mieć za sąsiadów "mieszkańców komunalnych". To nie ma nic wspólnego z wycinką tego "lasu".