Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bio-problem. Mieszkanka pyta co z sokami, miasto odpowiada [ZDJĘCIA]

Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka ul. Łąkowej w Wodzisławiu Śl. z dość nietypowym problemem. Chodzi o zalaną, po odbiorze bio odpadów, sfermentowanymi sokami ulicę. Pyta - co ma zrobić? Sprawę skierowaliśmy do Urzędu Miasta.

Bio-problem. Mieszkanka pyta co z sokami, miasto odpowiada [ZDJĘCIA]
Tak wygląda droga dojazdowa do posesji pani Ani za każdym razem, gdy służby odbiorą odpady bio

Na naszą skrzynkę mailową kilka dni temu otrzymaliśmy zapytanie od mieszkanki ul. Łąkowej w Wodzisławiu Śląskim. Pani Ania poruszyła w nim kwestię odbioru odpadów typu bio. Od miasta ma specjalny brązowy kosz na odpady, który posiada dziurkowane ścianki, w celu usprawnienia wentylacji. Problematyczny staje się moment odbioru odpadów, bo wówczas ze ścianek kosza leją się sfermentowane soki np. ze skoszonej trawy, które zalewają ulicę.

- Jeden wielki syf, tak ogólnie. Wiadomo, wywożą 2 razy w miesiącu, a kubły są dziurkowane żeby "oddychały". Problemem jest to, że wypływają z tego skisłe i śmierdzące soki, a lato przed nami. Rozwiązaniem mogłyby być worki wsadzane do kosza, no ale nie są bio, więc nie można - pisze pani Ania dołączając zdjęcia zalanej sokami ulicy tuż po odbiorze odpadów. - Jeszcze główna droga zostaje wyjeżdżona przez auta, ale nasza boczna Łąkowa... Tam to same starsze osoby mieszkają i auta jeżdżą tam rzadko. O smrodzie nie wspomnę - dodaje.

Pani Ania dopytuje więc, czy jest możliwość otrzymywania specjalnych worków na bio odpady lub, czy jest możliwość, by służby sprzątały po odbiorze zawartości koszy. Zapytanie skierowaliśmy do wodzisławskiego Urzędu Miasta. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej, za pośrednictwem Naczelnika Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury, Anny Szwedy-Piguły czytamy:

Odpady biodegradowalne kierowane do biokompostowni powinny zachować swoje właściwości, w związku z czym do ich gromadzenia rekomenduje się wykorzystywanie pojemników z rusztem, które dzięki systemowi napowietrzania i parowania odcieków pozwalają uniknąć zagniwania odpadów, a tym samym ograniczają powstawanie ewentualnych odorów. Deponując odpady biodegradowalne w pojemniku, należy oddzielić je najpierw od folii, zaś zanieczyszczony po nich worek wrzucić do pojemnika przeznaczonego do gromadzenia zmieszanych odpadów komunalnych. Do brązowego pojemnika należy wrzucać tylko odpadki ulegające biodegradacji – luzem bądź w workach biodegradowalnych/kompostowalnych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do brązowych pojemników na bioodpady należy wrzucać: odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia1. Do bioodpadów zaliczamy również np. kwiaty, łodygi i liście oraz inne drobne części roślin pochodzące z prac porządkowych w przydomowych ogrodach i sadach.

Bioodpady na terenie Wodzisławia Śląskiego odbierane są – z zabudowy jednorodzinnej- średnio co 2 tygodnie. Ustanowiony harmonogram odbioru omawianej frakcji zgodny jest z zapisami – regułami ustanowionymi ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przy jednoczesnym zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w odniesieniu do projektu uchwały w zakresie częstotliwości i sposobu odbierania odpadów komunalnych. Powyższa częstotliwość zapewnia zminimalizowanie ilości odcieków pod warunkiem prawidłowej zbiórki omawianej frakcji odpadu.

Podsumowując powyższe, obowiązkiem miasta jest – w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – wyposażenie każdej nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej w worki do gromadzenia odpadów surowcowych (papier, metale/tworzywa sztuczne/odpady opakowaniowe wielomateriałowe, szkło) oraz na prośbę zgłoszoną przez właściciela nieruchomości na piśmie bądź mailowo – w jeden pojemnik na bioodpady o pojemności 240 l na nieruchomość.

Dodatkowo informujemy, iż zapisy umowy zawartej pomiędzy miastem a firmą odbierającą odpady komunalne z terenu Wodzisławia Śląskiego regulują kwestię dotyczącą wyposażenia pojazdów w narzędzia lub urządzenia, umożliwiające sprzątanie terenu – uprzątnięcie odpadów powstałych w wyniku opróżniania pojemników/worków. Merytoryczni pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej na bieżąco kontrolują wypełnianie obowiązków wskazanych w ww. umowie oraz przekazują wykonawcy reklamacje zgłaszane przez właścicieli nieruchomości dotyczące szkód wyrządzonych przez wykonawcę w trakcie realizacji usługi.

Czyli krótko mówiąc, miasto worków nie zapewnia, są jedynie dedykowane kosze, a służby odbierające odpady mają zadbać o pozostawienie po sobie czystości. Pani Ania może zatem złożyć skargę/ zażalenie do firmy odbierającej odpady z jej posesji.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kubelpomyj (93.179. * .38) 23.05.2021 20:28

My też mamy pojemnik bio i nie ma takiego problemu, dajemy tam różne rzeczy, nawet i mokre. Skoszona trawa także tam ląduje i nigdy to tak nie wygląda. A skoro Pani Ani to przeszkadza to niech weźmie wiadro z wodą i 2 razy w miesiącu tą drogę przed posesją sobie zleje. Kubeł też trzeba umyć za każdym razem po oproznieniu więc chyba problemu nie będzie.

~Lisek (79.124. * .48) 23.05.2021 17:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Odpowiedź Urzędu miasta jest śmieszna,co ma firma odbierająca zrobić jak z kosza się leje? Miasto wymyśliło taki sposób odbioru odpadów bio więc to problem jest po stronie miasta. Kiedy odpady były w workach nie było problemu. Jest nie na miejscu pisanie skarg na firmę,ona nie jest winna tej sytuacji. Gmina y sąsiednie nie mają tego problemu,bo odpady są odbierane w workach. Drugą sprawą jest to co ta pani daje do kosza,jeśli leje tam zupę i inne płynne odpady to tak to wygląda.

~Lisek (79.124. * .48) 23.05.2021 17:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pani Ania tworzy to w swoim koszu , więc wymaga aby szambiarka to zabierała? Niech daje tam to co należy,a będzie czysto po wysypaniu pojemnika

~LewackiGrantNaukowy (178.36. * .30) 23.05.2021 15:37

A może się zastanowić, czy taka trawa musi do pojemnika trafić od razu po koszeniu? Po dwóch - trzech dobach powinna mieć w sobie znacznie mniej wody, nawet zostawiona chwilowo na pryzmie. Rozumiem, że stopień zabetonowania małych posesji może tu być przeszkodą, ale nie wszystkie ogrody, na szczęście to beton i kamień.

~@Bioodpad (185.135. * .148) 23.05.2021 14:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zapewne mieszkasz na bloku i bioodpady się Tobie z zupą kojarzą... Jakbyś miał kawałek trawnika i go kosił, to może byś wiedział, co dzieje się ze skoszoną trawą po tygodniu trzymania jej w pojemniku, worku, czy gnojoku... I wtedy soki gnilne nie kojarzyłyby ci się yno z zupą...

~Bioodpad (84.17. * .15) 23.05.2021 13:01

Pani Ania nie powinna do bio wylewać zupy oraz albo musi zamykać kubeł przed deszczem. Z bioodpadów, które można wrzucać do tego typu pojemników nie ma takiej ilości odcieków.