Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Plany radnych legły w gruzach? Nie mogą wprowadzić zmian w miejskiej gazecie

Wydawcą miejskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego pn. Gazeta Wodzisławska jest Wodzisławskie Centrum Kultury i to temu podmiotowi przysługują uprawnienie do nadania statutu. Tak ocenili urzędowi radcowie prawni. Te ustalenia burzą plany części wodzisławskich radnych, którzy pracowali nad wdrożeniem szeroko pojętych zmian w czasopiśmie.

Plany radnych legły w gruzach? Nie mogą wprowadzić zmian w miejskiej gazecie
- Moim zdaniem gazeta wydawana przez miasto powinna mieć jasno określone zasady funkcjonowania, żeby uniknąć podejrzeń o stronniczość - mówi radny Adrian Jędryka, który był jednym z inicjatorów wprowadzeniu zmian w miejskiej gazecie.

Wątpliwości radców

Przypomnijmy, że w trakcie grudniowej sesji radni mieli podjąć uchwałę w sprawie nadania statutu miejskiemu czasopismu. Wykreślili jednak ten punkt z porządku obrad. Głównym powodem było stanowisko radców prawnych, którzy wskazywali na wątpliwości prawne projektu uchwały. Głównie chodziło o wprowadzenie statutu miesięcznika, którego wydawcą nie jest bezpośrednio magistrat, a podległa mu jednostka. Zdaniem radców ustalenie właściciela, który na tamten moment był niewiadomą, jest kluczowe dla przyszłości uchwały, która mogłaby zostać zaskarżona przez nadzór prawny wojewody. - Trzeba dojść do tego na podstawie dokumentów, jak to się stało, że wydawcą Gazety Wodzisławskiej stało się WCK. Na dziś tego nie wiemy - mówili radcowie prawni: Adrianna Tatarczyk-Makówka i Aleksander Guła, zobowiązując się do ustalenia tej kwestii.

Statut może nadać tylko WCK

Podczas jednej z ostatniej sesji radcowie przedstawili podsumowanie swoich działań. Na początku stwierdzili, że pierwszy numer Gazety Wodzisławskiej pojawił się w styczniu 2008 r. Z uwagi na treść dokumentów znajdujących się w aktach rejestrowych czasopismo można uznać za kontynuację Serwisu Wodzisławskiego z 1928 r. Następnie przekazali najważniejsze ustalenie, którym jest wniosek, że wydawcą Gazety Wodzisławskiej jest Wodzisławskie Centrum Kultury. - Potwierdzają to stosowne wpisy w Rejestrze Dzienników i Czasopism prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Katowicach. Redagowanie i wydawanie gazety społeczno-kulturalnej należy także do zadań statutowych WCK - mówił Aleksander Guła. Dodał, że to właśnie temu podmiotowi przysługuje uprawnienie do nadania statutu gazecie, a nie radzie miasta.

To rada zadecydowała o zmianie wydawcy

Radcowie prawni wyjaśnili podczas obrad, że decyzja o zmianie wydawcy czasopisma zapadła na sesji w listopadzie 2000 r. Przyjęta została wówczas uchwała w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta Wodzisławia Śl. - Zmiana dotyczyła m.in. likwidacji od stycznia 2001 r. Referatu Informacji Prasowej, który dotychczas zajmował się wydawaniem miejskiej gazety. Protokół z sesji zawiera krótką informację o jednomyślnym podjęciu przez radę przedmiotowej uchwały. Odnotowano także prośbę radnego Janusza Wyleżycha o wyjaśnienie zapisu uchwały w sprawie przeniesienia gazety samorządowej "Serwis Wodzisławski" do MOK "Centrum" - przekazywał Guła zwracając uwagę, że rada została wtedy poinformowana o zamiarze dokonania zmiany wydawcy czasopisma poprzez przeniesienie go do miejskiej jednostki organizacyjnej. Adrianna Tatarczyk-Makówka podkreśliła, że zmiana wydawcy faktycznie nastąpiła i stan ten trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, bo ponad 20 lat czasopismo wydawane jest przez miejską jednostkę kultury. - W naszym mniemaniu doszło do zawarcia ustnej umowy darowizny pomiędzy miastem a WCK i teraz, żeby nastąpił odwrotny efekt WCK musiałoby w jakiś sposób przekazać prawa do tego tytułu na rzecz gminy z powrotem - mówiła.

Prowadzenie mediów to nie jest biznes, jak każdy inny. To jest czwarta władza, która patrzy innym władzom na ręce i te właśnie władze muszą być od mediów odseparowane - uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Co dalej?

O komentarz do sprawy poprosiliśmy radnegoAdriana Jędryki, który był jednym z inicjatorów wprowadzeniu zmian w miejskiej gazecie. - Wydawanie gazet przez władze lokalne to kontrowersyjna sprawa. Organizacje monitorujące władze takie jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazują, że mogą być one poważnym zagrożeniem dla wolności słowa. Dlatego moim zdaniem gazeta wydawana przez miasto powinna mieć jasno określone zasady funkcjonowania, żeby uniknąć podejrzeń o stronniczość. Niestety interpretacja przyjęta przez radców prawnych budzi poważne wątpliwości i oddala nas od realizacji tego celu, dlatego będę szukał innych rozwiązań - mówi nam. Zapytaliśmy pana radnego również o to, czy jego zdaniem (jak radnego Łukasza Chrząszcza) miasto w ogóle powinno wydawać miejską gazetę za pieniądze podatników. - Uważam, że miasto powinno wydawać biuletyn informujący o działalności organów miasta, ale według jasno określonych zasad i niekonkurujący z mediami lokalnymi np. w kwestii reklam, czy newsów - odpowiedział nam.

Zobacz także:


Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła bliżej przyjrzeć się rynkowi prasy samorządowej w Polsce i prześwietlili miejskie czasopisma. Do jakich wniosków doszli? "Prowadzenie mediów to nie jest biznes, jak każdy inny. To jest czwarta władza, która patrzy innym władzom na ręce i te właśnie władze muszą być od mediów odseparowane" czytamy w przedstawionym raporcie. Jego autorzy zwracali uwagę, że gazety władzy udają bowiem coś, czym nie są. Udają prasę, ale nie spełniają standardu oczekiwanego od prasy. "Autorzy artykułów często nie są dziennikarzami, a urzędnikami" zauważyli. Zdaniem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, należy wprost zabronić wydawanie gazet przez władzę i jej instytucje. "Oczywiście powinno wystarczyć to, że nie ma podstawy prawnej do ich wydawania. Jednak fakt, że przez lata sądy rejestrowały te tytuły, powoduje, że dziś nie da się inaczej tej sytuacji zakończyć" czytamy w raporcie. Dalej jego autorzy podkreślali, że takie ograniczenie wydawania miejskich pism zaowocuje całą serią sytuacji zamieniania gazet na informatory. "Treść będzie ta sama, a status inny. Być może to sprawi, że okażą się one mniej atrakcyjne i zanikną. A może przeciwnie, staną się prawdziwym miejscem „upowszechniania” idei samorządowej i będą działać na rzecz samorządu terytorialnego" zauważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 07.05.2021 20:09

wck samo się nie finansuje, część środków przekazywana jest z UM - patrz uchwała budżetowa

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .36) 07.05.2021 15:53

To chyba oczywiste, że skoro WCK jest finansowo niezależnym podmiotem gospodarczym, ze swoim własnym majątkiem i kapitałem, to samorządowi nic do tego. Samorząd może ingerować chyba tylko w te działania, które są finansowane z pieniędzy samorządu. Ale skoro WCK samo się finansuje, samo zarabia na pensje, czynsze i rachunki to ....

~ad_vocem (83.22. * .106) 07.05.2021 12:40
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Z całym szacunkiem dla pani radczyni, ale "ustną umowę darowizny" to sobie można ze szwagrem zawrzeć, a nie w gminie.

~ObserwatorGT (87.101. * .96) 07.05.2021 10:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To ta radczyni od Kiecy co trollowala na Nowinach? To nie dziwię się stanowiska vs gazety.

~KUKUnaMUNIU (178.36. * .36) 07.05.2021 09:23
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem