Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tajemnicze kapsułki rozrzucone na drogach. To sól

Na wodzisławskich drogach gdzieniegdzie pojawiły się tajemnicze białe kapsułki. Zostały użyte jako środek do rozmrażania i zwalczania śliskości zimowych. Drogowcy rozsypali je jednak nieświadomie.

Tajemnicze kapsułki rozrzucone na drogach. To sól
Przewodniczący Rady Dzielnicy Stare Miasto, Alojzy Szymiczek podczas lutowej sesji zaprezentował białe kapsułki, które zostały użyte do rozmrażania i zwalczania oblodzenia na drogach

WODZISŁAW ŚL. Widok rozsypanych białych tabletek na ulicach Wodzisławia Śl. zaniepokoił tamtejszych mieszkańców. Pytali: „do czego służą?”, „są niebezpieczne dla zdrowia?”, „po co znalazły się na drogach?”. Sprawa została wyjaśniona podczas ostatniej sesji wodzisławskiej rady.

Tematem zainteresował się przewodniczący Rady Dzielnicy Stare Miasto Alojzy Szymiczek. – Chciałbym poruszyć sprawę, którą zgłaszają mi od kilku dni mieszkańcy. Chodzi o posypywanie ulic okrągłymi kapsułkami o średnicy 2,5 cm – mówił. – Nie wiem, dlaczego użyto takiego materiału. Chyba normalnej soli zabrakło – dodał. Alojzy Szymiczek zauważył, że jest w posiadaniu jednej z takich kapsułek. Opisał, że jest ona biała, bardzo twarda i kruszy się dopiero pod dużym naciskiem. – Może on powodować zagrożenie, kiedy najedzie na nią samochód i zostanie wystrzelona jak kamień z procy w kierunku innego samochodu lub człowieka – podkreślał.

Do sprawy odniósł się dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śl. Grzegorz Połomski. – Taki materiał został nam dostarczony od dostawcy soli drogowej – poinformował. – Materiał został nam dostarczony w pryzmach. Przy odbiorze nie mieliśmy świadomości, że znajdują się tam takie elementy – mówił. Pan dyrektor dodał, że solne granulaty zostały wysypane na miejskie drogi z solą o normalnej granulacji. – Postaramy się usunąć z dróg ten materiał o większej średnicy – zapewnił.

W dyskusję włączył się przewodniczący rady Dezyderiusz Szwagrzak. – Kiedy mija się pojazd, który wsypuje sól o normalnej granulacji, to można odczuć kiedy uderzy ona o samochód. Co dopiero taki duży kawałek – zauważył. Pytał dyrektora Połomskiego, czy ZDM nie określa w przetargach granulacji soli. – Będziecie rościć do dostawcy tych granulatów o jakieś zadośćuczynienie? – dopytywał. Szef ZDM-u odpowiedział, ze faktycznie w przetargach są określane granulacje soli. – Tych większych elementów nie było widać przy odbiorze zamówienia. Będziemy rozmawiali z dostawcą w zakresie zadośćuczynienia – mówił.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].