Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnicki MDK zmieni siedzibę

Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku będzie miał nową siedzibę. Na potrzeby placówki przebudowany zostanie budynek Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2021-2022.

Rybnicki MDK zmieni siedzibę

Młodzieżowy Dom Kultury to placówka oferująca szeroki wachlarz zajęć pozaszkolnych dla młodych ludzi z Rybnika. Działa od 1985 roku, a od 1995 roku funkcjonuje na osiedlu Nowiny, zajmując budynki przy ul. Władysława Broniewskiego 23 oraz przy ul. Chabrowej 7 i 9. W związku ze sporym zainteresowaniem ofertą placówki, temat konieczności budowy nowej siedziby dla MDK podejmowany był od kilku lat.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, na potrzeby placówki przebudowany zostanie budynek, w którym funkcjonował Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny. Inwestycja ma już pozwolenie na budowę, ogłoszenie przetargu planowane jest w II kwartale 2021r., a prace zaplanowano na lata 2021-2022. Warto dodać, że inwestycja zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 9,6 mln zł.

– Uzyskanie środków finansowych na realizację zadania budowy nowej siedziby MDK w dzielnicy Maroko-Nowiny z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to ogromny sukces Prezydenta Piotra Kuczery. Od początku, jako radny oraz mieszkaniec dzielnicy Maroko-Nowiny, wspierałem wszelkie działania zmierzające do szybkiego zrealizowania ważnego dla mieszkańców Rybnika celu, jakim jest wybudowanie własnej siedziby dla działalności MDK-u w Rybniku – zaznacza Marek Florczyk, radny Miasta Rybnika.

Jak wskazuje Marek Florczyk, inwestycja rozwiąże istniejący obecnie problem braku miejsca do realizacji przez MDK bogatej oferty bezpłatnych zajęć w zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa oraz integracji europejskiej.

– Ponadto, nie tylko pozwoli lepiej wspierać potrzeby lokalnego środowiska, ale przede wszystkim zaspokoi potrzeby rybnickich rodziców w zakresie warunków, w jakich ich dzieci będą rozwijały swoje pasje i zainteresowania w czasie wolnym od obowiązkowych zajęć – dodaje Florczyk.

Atutem nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury będzie także korzystna lokalizacja. – Cieszę się, że powstaje inwestycja, która zdecydowanie podniesie poziom oferty kulturalnej w naszej dzielnicy. Bardzo dobrze, że ta inwestycja powstanie w centralnej części Nowin, co poprawi estetykę tej przestrzeni i umożliwi łatwiejszy dostępy do MDK dla młodzieży z Rybnika – komentuje związany z dzielnicą Maroko-Nowiny Radosław Knesz, Radny Miasta Rybnika, zabiegający o realizację przedsięwzięcia.
|
Projekt zakłada przebudowę budynku Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego od strony południowej – pozostała część zostanie wyburzona. – Forma architektoniczna budynku została dostosowana do istniejącego otoczenia na osiedlu Nowiny. Budynek o prostej bryle z płaskim dachem wkomponowany jest w otoczenie istniejących 11-piętrowych budynków z wielkiej płyty oraz budynków z lat 60 i 70 XX w. Zastosowane materiały wykończeniowe są nowoczesne, lecz dobrze komponują się z istniejącą architekturą – zakłada projekt architektoniczno-budowlany przedsięwzięcia.

Wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób, warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie – m.in. takie przestrzenie przewidziano na parterze budynku. Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną zlokalizowane będą trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku będą też: też ciemnia fotograficzna, dwie sale taneczne z szatniami i węzłami sanitarnymi, magazyny kostiumów. Obiekt będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych (m.in. dostosowana winda, pochylnie zewnętrzne, odpowiednio wyposażone toalety).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].