Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pielęgniarki i położne mają swoje święto

Dbają o nas i pomagają w ciężkiej chorobie, kiedy trafiamy do szpitala. W maju mają swoje międzynarodowe święto... o którym w Polsce prawie nikt już nie pamięta. My je dziś przypominamy.

Pielęgniarki i położne mają swoje święto

POWIAT Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku jak Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, zaś w Polsce 12 maja obchodzone jest jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. 12 maja to dzień urodzin Florence Nightingale, uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa. Położne świętują również 8 maja, w dzień urodzin Służebnicy Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, która uwięziona w obozie koncentracyjnym Auschwitz II–Birkenau, sprzeciwiając się wyraźnym rozkazom władz obozowych, przyjęła około 3000 porodów.

Ich zawód postrzegany jest przez pryzmat wielkiej empatii, poświęcenia oraz troski. Są obecne przy chorych i cierpiących, niosąc pomoc i dobre słowo. Pandemia koronawirusa przypomniała o tym, jak bardzo ich praca jest istotna, ale też szalenie trudna i mocno stresująca. Pomagają chorym, jednocześnie narażając same siebie, często też kosztem życia rodzinnego. I choć mają swoje święto, to jak same przyznają, mało kto o nim pamięta. One same powoli też czują się zapomniane.

– Myślę, że nasz dzień będzie wyglądał jak każdy inny. Mało kto pamięta o naszym święcie. Nawet lekarze zapominają nam złożyć życzeń. Czasami zastanawiamy się, co my tu właściwie robimy? Jesteśmy bo jesteśmy... Taki mały dodatek. Parę lat temu to jeszcze związki organizowały dla nas małe imprezy. Teraz już nic się nie należy. Przykre to – mówi pani Henryka Kulig, pielęgniarka z wodzisławskiego szpitala.

Czy w dobie pandemii pielęgniarki wciąż mają powód do świętowania? – Tak! Będzie on trwał dotąd, dopóki będzie trwał uśmiech pacjenta i dopóki będzie istniała nadzieja na to, że choremu człowiekowi jesteśmy w stanie pomóc – zaznacza Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła rok 2020 rokiem pielęgniarek i położnych na cześć 200. rocznicy urodzin Florence Nightingale. – Mieliśmy świętować, niestety wybuch epidemii spowodował, że nagle aktualne znów stały się słowa naszego hymnu pielęgniarskiego: „Jeśli trzeba to ginąć będziemy, aby życie człowieka ratować”. Przyjmijcie z serca płynące podziękowania, za waszą ofiarną pracę w tych szczególnych warunkach. Chylimy przed wami czoła. Życzę ogromnej determinacji, w przeciwstawianiu się może nielicznym, ale jakże przykrym przejawom niezrozumienia wśród tych, którym pomagacie – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

W szpitalu w Rydułtowach i Wodzisławiu pracują obecnie 282 pielęgniarki i 68 położnych. Nasza redakcja życzy im przede wszystkim tego, by ich praca była doceniana, nie tylko słownie, ale też materialnie.

(art), AgaKa

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].