Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ronin i Kusy zdziwione „promocją” pieców węglowych w MZB

W trakcie dyskusji nad programem gospodarowania mieszkaniami komunalnymi radne koalicji rządzącej Raciborzem pytały szefa MZB Andrzeja Migusa dlaczego przyznaje się punkty za ogrzewanie piecami na węgiel. - Walczymy ze smogiem, a promujemy piece węglowe? - dziwiła się Magdalena Kusy.

Ronin i Kusy zdziwione „promocją” pieców węglowych w MZB

Rada Miasta Racibórz podjęła 17 grudnia uchwałę w sprawie „Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Racibórz na lata 2020 – 2024”. W dyskusji oceniła go Anna Ronin szefowa komisji skarg. Uznała, że program został teraz „ogólnie przygotowany”, ale rozumie, że to wskutek rozstrzygnięć nadzorczych wojewody śląskiego, które zmusiły radę Raciborza do ponownego zajęcia się tematem.

Ronin interesowało czy MZB dołączy do programu jego założenia finansowe, zasady windykacji zaległości czynszowych czy listę przydziału mieszkań. Jak przekazała radna np. Kraków taki sam program potraktował nie ogólnie, a obszernie, łącznie z całą polityką mieszkaniową miasta.

Radna nazwała „istotną kwestią” informację o zwiększeniu lub zmniejszeniu standardu mieszkania, gdzie MZB przyznaje plus 6 punktów za ogrzewanie piecowe w lokalu. - Inne miasta mają to „na minusie” - skomentowała Anna Ronin. Chciała wiedzieć jak urzędnicy z MZB doszli „do tych plus sześć punktów”.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Andrzej Migus odparł, że system naliczania punktów zawarty w programie funkcjonuje w Raciborzu od 20 lat. - Nie wymyśliliśmy nic nowego w tym zakresie. W innych miastach jest system procentowy, w miejsce punktowego. Równie dobrze możemy zacząć od zera i przydzielać mniej punktów za inne systemy. 20 lat temu więcej było mieszkań z ogrzewaniem piecowym i my uznaliśmy, że jest to podstawowe ogrzewanie w mieście - stwierdził A. Migus. Dodał, że MZB może uznać, że sama liczba punktów do wyznaczenia czynszu zaczyna się od zera, a nie od 17 czy 34 czy od 50. - Nie wymyślaliśmy nic nowego i nie wymyślaliśmy rewolucji - skwitował Migus.

Ten sam wątek podjęła jeszcze Magdalena Kusy mówiąc, że: dość kuriozalną jest sytuacja, gdzie mieszkaniec który ma w pokoju piec węglowy zyskuje przez to jakiś bonus, coś za co podnosimy mu czynsz i ma więcej płacić za mieszkanie.

Zdaniem M. Kusy ogrzewanie piecowe powinno odchodzić do lamusa.

- Pracujemy nad tym by je likwidować i w ogóle nie powinniśmy przyznawać żadnych punktów. Ale jeszcze promować to? - nie kryła zdziwienia radna z Płoni.

Dyrektor Migus odpowiedział jej, że nie jest to żadna promocja tylko najniższa liczba punktów za posiadanie ogrzewania. - Możemy wszystkim obniżyć do zera - zakończył szef MZB.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ljhgf (91.192. * .86) 27.12.2019 11:11

w Krakowie mieszkańcy takich lokali jak widziałem w TV siedza w mieszkaniu w kurtkach ale jak widać na obrazku szaleńcow którzy chcą zamrozić swoich rodaków nie brakuje

UŹYTKOWNIK 27.12.2019 04:24

I nie wyjdą z żadną inicjatywa 1 w Raciborzu mamy 1500 mieszkań z tymi plecami 2 skąd wezmą pieniądze żeby podciągnąć CO 3 projekt NIE TRUJ SĄSIADA do 2025 to mzonka 4 spali przez 25 lat 5 dotacje dostają tylko ci co mają własne domy

~Hm_ (78.31. * .167) 23.12.2019 11:24

Zgadzam się, że gmina powinna przestać promować piece węglowe. To jakiś absurd! Aż dziw bierze, że szef MZB sam nie wyszedł z inicjatywą! ?!

UŹYTKOWNIK 23.12.2019 08:31

Wy radni patrzcie likwidować piece weglowe żeby ludziom ulżyć w ich życiu. 60 cIo latek ma popierdzielac na 2 piętro z wiatrem węgla. Tacy z was madrale to się zamiencie. Zakładać centralne ogrzewanie albo dajcie dotacje do ogrzewania elektrycznego

~bryndza (185.56. * .11) 22.12.2019 23:25

czy kusy ronin to jakiś nowy rodzaj wyklętego samuraja? ze stępionym mieczem w rozklekotanej pochwie?