Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zakupy na raty czy pożyczka – co się bardziej opłaca?

Szukając sprzętu domowego o większej wartości, często zastanawiamy się nad formą płatności. Rzadko posiadamy oszczędności wystarczające na pokrycie wydatku związanego z nabycie drogiego telewizora, pralki, lodówki czy smartfonu. W takiej sytuacji najczęściej sięgamy po pożyczkę lub decydujemy się na zakupy ratalne.

Zakupy na raty czy pożyczka – co się bardziej opłaca?

Zakupy przez Internet w ostatnich latach stały się bardzo popularne. W 2016 roku z takiej formy kupowania korzystało 68% Polaków. Rok później grupa ta wzrosła do 86%, a w 2019 roku to już 89%. Z zakupów internetowych korzystają zarówno kobiety (83%), jak i mężczyźni (86%). Taka opcja kupowania jest popularna nie tylko w dużych miastach (79%). Okazuje się, że przez Internet częściej kupują mieszkańcy małych i średnich miasteczek (90%) oraz wiosek (85%).

W ostatnim czasie nie zmieniła się znacząco forma płatności wybierana przez kupujących w Internecie. Najczęściej to płatność u kuriera lub na poczcie. W 2017 roku z takiej formy skorzystało 47% e-konsumentów, w 2018 – 43%, a w 2019 roku – 46% Polaków. Za zakupy internetowe klienci e-sklepów chętnie także płacą przelewem - taką płatność w 2019 roku wybrało 43% konsumentów. Tylko 6% kupujących wybrało zakupy ratalne. Na płatności ratalne decydują się najczęściej mieszkańcy małych i średnich miast (10%) oraz kupujący z dużych miast (7%). Rzadziej taką formę płatności za zakupy w Internecie wybierają osoby mieszkające na wsi – tylko 2%.

– Polacy coraz częściej wybierają konsumpcyjny tryb życia, kupują dużo produktów, nierzadko bardzo drogich. Dodatkowo często nabywają artykuły pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się, czy naprawdę ich potrzebują – zauważa ekspert marki hapipożyczki. – Wydatki związane z zakupem wymarzonego telefonu, laptopa czy ekspresu do kawy konsumenci najczęściej finansują za pomocą pożyczki lub zakupów ratalnych. Nie oznacza to jednak, że obydwa te rozwiązania są tak samo korzystne. Warto to wziąć pod uwagę, szukając najlepszego sposobu finansowania zakupów – dodaje ekspert.

Zakupy na raty, czyli kredyt w sklepie

Zakupy ratalne to forma kredytu, której udziela bank za pośrednictwem sprzedawcy. Decydując na taką opcję, wszystkie formalności załatwiamy w punkcie sprzedaży. Tam również należy dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty. W zależności od instytucji finansowej, z którą współpracuje sprzedawca oraz od kwoty zobowiązania, czasami do uzyskania kredytowania wystarczy dowód osobisty, a niekiedy potrzebne jest zaświadczenie o wysokości dochodu od pracodawcy. Zakupy na raty to forma kredytu, który jest udzielany na konkretny cel i na określoną, odpowiadającą wartości wybranego produktu kwotę. Jednak w tym przypadku kupujący nie otrzyma gotówki, tylko zakupiony artykuł.

Warto wiedzieć, że zakupy na raty, podobnie, jak każde inne zobowiązanie, jest obciążone oprocentowaniem i innymi kosztami. Często takie finansowanie wymaga wykupienia ubezpieczenia lub dodatkowego produktu bankowego (np. karta kredytowa). To sprawia, że zakupiony na raty produkt, po spłaceniu wszystkich rat, okazuje się zwykle dużo droższy niż przy zakupie za gotówkę. Taka forma nabycia wymarzonego telefonu, aparatu fotograficznego, komputera czy zmywarki jest opłacalna tylko w przypadku, gdy skorzystamy z oferty promocyjnej (np. raty 0%), a do tego zdecydujmy się na niską liczbę rat (np. 10) i nie trzeba kupować dodatkowego ubezpieczenia.

W innym przypadku zakupy ratalne mogą okazać się dużo droższe, niż tego oczekiwaliśmy. Dłuższy okres spłaty to wyższe odsetki. Warto o tym pamiętać. Oczywiście różne produkty można kupować online. Dzięki zakupom na raty przez Internet mamy możliwość nabycia wymarzonej rzeczy szybko i łatwo. Problem polega jednak na tym, że przy zakupach ratalnych nie możemy najczęściej wybrać instytucji, od której pożyczymy pieniądze. To narzucane jest przez sprzedawcę. W tej sytuacji warto wziąć pod uwagę inne rozwiązanie.

Pożyczka na raty – zobowiązanie na dowolny cel

Większe zakupy można sfinansować również pożyczką ratalną przez Internet. Ta forma zobowiązania jest udzielana na dowolny cel, w związku z tym uzyskaną gotówkę możemy przeznaczyć na to, co chcemy (np. na remont, samochód, wakacje, zakup pralki, lodówki, laptopa itd.). Jednak w tym przypadku, inaczej niż przy zakupach ratalnych, sami musimy załatwić wszystkie formalności. Nie jest to trudne, gdy zdecydujemy się na pożyczkę na raty dostępną przez Internet. Wtedy wniosek możemy przesłać online, a często wystarczy do tego jedynie dowód osobisty.

Dzięki takim uproszczonym procedurom cały proces pożyczkowy trwa kilkanaście minut, a pieniądze są przesyłane bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy. Dodatkowo wybierając pożyczkę na raty, możemy sami zdecydować, ile chcemy pożyczyć pieniędzy i od jakiej firmy pożyczkowej. Nikt nie narzuca niczego konsumentowi. W tym przypadku nie ma ograniczenia co do kwoty, jak przy zakupach ratalnych.

Decydując na ofertę pożyczki ratalnej online, można wnioskować nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego można samodzielnie wybrać okres spłaty – od kilku miesięcy do kilku lat. Jeśli chcemy płacić niższe raty, wystarczy wydłużyć okres spłaty. W przypadku pożyczki ratalnej gotówka trafia błyskawicznie na konto pożyczkobiorcy, a nie do sklepu. Dzięki temu konsument może sam zdecydować, co zrobi z pieniędzmi i w jakim sklepie je wyda.

Zakupy na raty wydają się wygodną formą zakupu sprzętu sklepie. W rzeczywistości jednak kredytodawca jest nam narzucany z góry i nie mamy większego wpływu na koszty zobowiązania. W przypadku pożyczki na raty mamy więcej swobody – nie musimy się ograniczać do konkretnego sprzedawcy czy pożyczkodawcy. To pozwala znaleźć tańsze zobowiązanie i korzystniejsze warunki jego spłaty.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72%. Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

Ogłoszenie płatne